Олий Мажлис Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг навбатдаги мажлисида “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизаси тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва манфаатдор идоралар билан биргаликда ишлаб чиқилган мазкур ҳужжатда қуйидагилар назарда тутилган:
➖коррупцияга қарши экспертизани ўтказиш адлия органлари, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, ташкилотлар юридик хизматлари томонидан ҳам ўтказилади;
➖коррупцияга қарши экспертиза ўтказиладиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар доираси аниқ белгиланмоқда;
➖қонунчилик ҳужжатларини коррупцияга қарши экспертизадан ўтказишда жамоатчилик иштироки мустаҳкамланмоқда.
Сенаторлар фикрича, ушбу Қонун амалдаги ҳамда қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг сифати ошишига хизмат қилади.
Муҳокамалар якунида Қўмитанинг тегишли қарори қабул қилиниб, масъул ташкилот ва идораларга тегишли вазифа ва тавсиялар берилди.

На очередном заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции обсуждён Закон «Об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов».
Документ, разработанный совместно с Агентством по противодействию коррупции и заинтересованными ведомствами, предусматривает следующее:
антикоррупционная экспертиза будет проводиться также органами юстиции, Агентством по противодействию коррупции, юридическими службами организаций;
будет чётко определён круг нормативно-правовых актов, по которым будет проводиться антикоррупционная экспертиза;
будет усилено участие общественности в антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов.
По мнению сенаторов, этот закон будет служить повышению качества действующих и принимаемых нормативно-правовых актов.
По итогам обсуждений было принято соответствующее решение Комитета, а ответственным организациям и ведомствам даны соответствующие задачи и рекомендации.