Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан “Минтақавий мулоқот” халқаро нодавлат ноҳукумат ташкилоти билан ҳамкорликда жорий йилнинг 11-12 сентябрь кунлари журналист ва блогерлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, жамоатчилик фаоллари, давлат идора ва ташкилотлари матбуот котиблари учун АҚШнинг “Boston Globe” газетаси муҳаррири Рашел Коэн иштирокида тренинглар ташкил этилди.
Маълумот учун: “Boston Globe” АҚШнинг энг йирик нашрларидан бири бўлиб, қарийб 151 йиллик тарихга эга. Boston.com саҳифаси доимий равишда Америкадаги энг яхши 10 та газета веб-сайтлари қаторига киради ва кўплаб мукофотларни қўлга киритган, жумладан, видеолари учун 2009 йилда иккита минтақавий Эмми мукофотига сазовор бўлган. Газета муҳаррири Рашел Коэн Пулицер мукофоти соҳиби, журналистикада 50 йилдан ошиқ иш тажрибасига эга. Associated Press, Boston Herald каби дунёнинг йирик медиа нашрларида фаолият юритган. Ҳукумат очиқлиги, коррупция, сиёсат ва бошқа муҳим йўналишларда журналистик суриштирувлар олиб борган. АҚШ Олий суди медиа қўмитасининг ҳамраиси ҳисобланади.
Мазкур тренинглар орқали коррупцияга қарши курашиш жараёнларига давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари, хусусан, ОАВ, ННТ вакилларини кенг жалб қилиш, соҳадаги ислоҳотлар ижросини таъминлашда уларнинг иштирокини кучайтириш ва фаоллигини ошириш, шунингдек, бу йўналишда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш мақсад қилинган.
Тренинг машғулотларининг дастлабки куни журналист ва блогерлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, жамоатчилик фаоллари иштирокида “Давлат органларининг шаффофлигини таъминлаш ҳамда коррупцияга қарши курашишда ОАВ ва ННТларнинг роли” мавзусида ўтказилди. Унда таъкидланганидек, ОАВ ва ННТлар коррупцияга қарши курашишда жамоатчилик назоратини амалга оширишда, очиқлик ва шаффофликни таъминлашда самарали куч ва имкониятларга эга. Шу боис бугунги глобаллашув шароитида уларнинг бу борадаги салоҳияти ва тажрибасини кучайтиришга қаратилган стратегияларни ишлаб чиқиш, илғор тажрибаларни оммалаштириш тобора муҳим аҳамият касб этмоқда.
Шу нуқтаи назардан тренингда коррупцияга қарши курашиш бўйича ташаббусларни илгари суриш ва бунда шаффофлик, ҳисобдорликни таъминлаш, ННТларнинг коррупцияга қарши курашишдаги ташкилий салоҳияти ва тажрибасини кучайтиришга қаратилган стратегиялар, халқаро ва трансчегаравий ҳамкорликни амалга ошириш масалалари, шунингдек, коррупциявий ҳолатларни аниқлашда журналистик суриштирувнинг ўрни, ОАВ ва интернет орқали коррупциянинг олдини олиш ва ҳалолликни шакллантиришда ўзига хос механизмлар юзасидан батафсил маълумот берилди.
Рашел Коэн медиа вакиллари билан коррупцияга оид материаллар тайёрлашда маълумотлар тўплаш, улардан фойдаланиш, таҳлил қилиш ва жамоатчиликка тақдим этишда қонунчилик талаблари ва касб этикасига риоя этиш борасида ўз тажрибасини ўртоқлашди.
Давлат идора ва ташкилотлари матбуот котиблари учун ташкил этилган “Коррупцияга нисбатан муросасизлик кайфияти ва коррупцияга оид инфомуҳитни шакллантиришда давлат органлари матбуот хизматларининг ўрни” мавзусидаги бўлиб ўтган тренингда эса давлат органлари матбуот хизматларининг аҳолида коррупцияга қарши муросасиз муносабатни шакллантиришдаги роли, коррупцияга қарши чоралар тўғрисидаги хабарларни жамоатчиликка самарали етказиш стратегиялари кўриб чиқилди.
Матбуот котиблари хорижлик мутахассисдан матбуот хизматларининг коррупцияни фош этиш ва бартараф этиш борасидаги ҳаракатларида шаффофликни таъминлаш, фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ билан коррупцияга нисбатан муросасизликни тарғиб қилиш бўйича ҳамкорлик масалаларида ҳам ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди.
Маърузачи томонидан матбуот хизматлари коррупцияга нисбатан муросасизлик муҳитини яратиш бўйича ўз миссияларини амалга оширишда дуч келадиган муаммолар ва уларни енгиб ўтишга доир тавсиялар берилди.
Тренингларда Агентлик ҳамда давлат органлари, оммавий ахборот воситалари, нодавлат нотижорат ташкилотларининг ўзаро ҳамкорлик механизмларини кучайтириш чоралари ҳам атрофлича муҳокама этилди.
Мазкур масалада иштирокчилар томонидан бир қатор таклифлар илгари сурилди. Унга кўра, бу каби тренингларни кўпроқ амалий фаолият билан боғлиқ машғулотлар орқали мунтазам ташкил этиш, айни йўналишга қизиқувчи журналист ва блогерлар доирасини кенгайтириш, улар билан доимий мулоқотлар ўтказишга келишиб олинди.

11-12 сентября Агентством по противодействию коррупции в сотрудничестве с МНО «Региональный диалог» (Словения) организованы тренинги для пресс-секретарей государственных учреждений и организаций, журналистов и блогеров, представителей неправительственных некоммерческих организаций, общественных активистов с участием редактора американской газеты «Boston Globe» Рашель Коэн.
Справочная информация: «Boston Globe» — одно из крупнейших изданий США, история которого насчитывает почти 151 год. Страница Boston.com неизменно входит в десятку лучших газетных веб-сайтов США и завоевала множество наград, в том числе две региональные премии «Эмми» в 2009 году за видеоролики. Редактор газеты Рашель Коэн является лауреатом Пулитцеровской премии с более чем 50-летним опытом работы в журналистике. Она работала в крупнейших мировых СМИ, таких как Associated Press и Boston Herald. Она проводила журналистские расследования по вопросам открытости правительства, коррупции, политики и др. Она является сопредседателем Судебно-медийного комитета Высшего судебного суда США.
Посредством этих тренингов планируется широкое привлечение государственных органов и организаций, а также институтов гражданского общества, в частности, средства массовой информации, представителей негосударственных некоммерческих организаций в процессы борьбы с коррупцией, усиление их участия в обеспечении реализации реформ в сфере противодействия коррупции, а также дальнейшее укрепление взаимного сотрудничества в этом направлении.
Первый день тренингов прошёл с участием журналистов и блогеров, представителей неправительственных некоммерческих организаций, общественных активистов на тему «Роль средств массовой информации и неправительственных некоммерческих организаций в обеспечении прозрачности государственных органов и борьбе с коррупцией».
Как было отмечено, средства массовой информации и негосударственные некоммерческие организации обладают эффективной властью и возможностями в осуществлении общественного контроля, открытости и прозрачности в борьбе с коррупцией. Поэтому в условиях современной глобализации становится все более актуальной разработка стратегий, направленных на усиление их потенциала, и популяризация передового опыта в этом направлении.
С этой точки зрения, участникам была представлена подробная информация по таким вопросам как продвижение антикоррупционных инициатив и обеспечение прозрачности и подотчётности в этом, стратегии, направленные на усиление организационного потенциала и опыта негосударственных некоммерческих организаций в борьбе с коррупцией, вопросы международного и приграничного сотрудничества, роль журналистских расследований в раскрытии коррупционных случаев, а также информация о конкретных механизмах предотвращения коррупции и формирования добропорядочности посредством СМИ и Интернет, и организованы практические занятия.
Рашель Коэн поделилась с представителями СМИ своим опытом сбора, использования, анализа и публикации данных о коррупции, а также соблюдения требований законодательства и профессиональной этики.
На тренинге, организованном для пресс-секретарей государственных органов и организаций на тему «Роль пресс-служб государственных органов в формировании нетерпимого отношения к коррупции и соответствующей информационной среды», была рассмотрена роль пресс-служб государственных органов в формировании нетерпимого отношения к коррупции у населения, стратегии эффективного донесения до населения сообщений об антикоррупционных мерах.
Руководители пресс-служб, участвовавших в тренингах, получили ответы от зарубежного эксперта по вопросам прозрачности работы пресс-служб по выявлению и искоренению коррупции, сотрудничества с институтами гражданского общества и СМИ по пропаганде нетерпимости к коррупции.
Спикером были представлены проблемы, с которыми сталкиваются пресс-службы при выполнении своей миссии по созданию среды нулевой толерантности к коррупции, и рекомендации по их преодолению.
В ходе тренингов подробно обсуждались меры по укреплению механизмов сотрудничества Агентства по противодействию коррупции с государственными органами, средствами массовой информации, неправительственными некоммерческими организациями.
По этому поводу участниками был выдвинут ряд предложений, на основе которых была достигнута договорённость регулярно организовывать подобные тренинги, совмещённые с практической частью, расширять круг журналистов и блогеров, заинтересованных в этом направлении, и вести с ними постоянный диалог.