Минтақавий платформа иштирокчи давлатларининг вакиллари учун семинар ташкил этилди
Жорий йилнинг 15-февраль куни Агентлик масъул ходимлари Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси ва Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорликда ташкил этилган “Амалга оширилиши мумкин бўлган коррупцияга қарши сиёсат. Бизнесда коррупцияга қарши қонунчилик ҳужжатларига риоя қилишни рағбатлантириш” мавзусидаги семинарда иштирок этди.
Тадбирдан асосий мақсад Марказий Осиёда Коррупцияга қарши конвенцияни жадал амалга ошириш бўйича минтақавий платформа иштирокчиларининг коррупцияга қарши курашиш бўйича давлат сиёсатини амалга ошириш, коррупция ва хуфиёна иқтисодиётга қарши курашиш фаолиятини янада самарали қўллашдаги билим ва кўникмаларини оширишга қаратилган.
Унда мамлакатимиз ҳамда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон давлатларининг коррупцияга қарши курашишга масъул идоралари вакиллари (онлайн тарзда) қамраб олинди.
Маълумот учун: Марказий Осиёда Коррупцияга қарши конвенцияни жадал амалга ошириш бўйича минтақавий платформа БМТнинг Коррупцияга қарши Конвенцияси қоидаларини янада самарали амалга оширишга кўмаклашиш, бу борада минтақа мамлакатларининг ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва ривожлантириш мақсадида 2023 йилнинг ноябрь ойида ишга туширилди.
Платформанинг ўзига хос вазифаларидан бири ўзаро ахборот ва таълим алмашиш, билимларни бошқариш ва минтақада коррупцияга қарши кураш сиёсатининг устувор йўналишлари бўйича келишувлар учун форум ташкил этиш, ҳамкорликни мувофиқлаштиришни такомиллаштиришдан иборат.
Иштирокчи давлатлар томонидан БМТнинг Коррупцияга қарши конвенциясини Марказий Осиёда жадал амалга ошириш бўйича Минтақавий платформанинг 2024-2025 йилларга мўлжалланган “Йўл харитаси” имзоланган ва бугунги кунда ушбу “Йўл харитаси”да белгиланган мақсад ва вазифалар ижросини таъминлаш бўйича иш олиб борилмоқда. Мазкур семинар ҳам ана шу вазифалар ижроси доирасида ташкил этилди.
Семинарда хусусий секторда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик, активларни қайтариш ва халқаро ҳамкорлик стратегиялари, соҳага оид қонунчиликни такомиллаштириш, порахўрликка қарши халқаро стандартларни жорий этиш механизмлари каби муҳим масалалар кўриб чиқилди.
Мавзу юзасидан Буюк Британиянинг Лондон университети профессорлари, коррупция ва хуфиёна иқтисодиёт муаммолари бўйича илмий-тадқиқот олиб боришда бой тажрибага эга бўлган Муштак Хан ва Паллави Рой маъруза билан иштирок этди.

Организован семинар для представителей государств-участников региональной платформы
15 февраля текущего года представители Агентства по противодействию коррупции приняли участие в семинаре на тему «Эффективная антикоррупционная политика. Стимулирование соблюдения антикоррупционного законодательства в бизнесе», организованном Правоохранительной академией Узбекистана совместно с Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии и Посольством Великобритании в Узбекистане.
Основная цель мероприятия – повышение знаний и навыков участников Региональной платформы по ускоренной имплементации Конвенции против коррупции в Центральной Азии в реализации государственной политики по борьбе с коррупцией, а также более эффективного использования этих навыков в деятельности по борьбе с коррупцией и теневой экономикой.
Представители антикоррупционных ведомств Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана участвовали в семинаре онлайн.
Для сведения: Региональная платформа по ускоренной имплементации Конвенции против коррупции в Центральной Азии была запущена в ноябре 2023 года в целях содействия более эффективной реализации положений Конвенции ООН против коррупции, укрепления и развития взаимного сотрудничества стран региона в этом направлении.
Одной из конкретных задач платформы является организация форума для взаимного обмена информацией и образованием, управления знаниями и согласования приоритетных направлений антикоррупционной политики в регионе, а также совершенствование механизмов координации и сотрудничества.
Страны-участницы подписали «Дорожную карту» Региональной платформы по ускоренной имплементации Конвенции ООН против коррупции в Центральной Азии на 2024-2025 годы, и сегодня ведётся работа по обеспечению реализации целей и задач, обозначенных в «Дорожной карте». Данный семинар был организован в рамках реализации этих задач.
На семинаре были обсуждены такие важные вопросы, как предотвращение и борьба с коррупцией в частном секторе, ответственность за коррупционные правонарушения, стратегии возвращения активов и международного сотрудничества, совершенствование законодательства в сфере, а также механизмы внедрения международных антикоррупционных стандартов.
Профессоры Лондонского университета Муштак Хан и Паллави Рой, имеющие богатый опыт проведения научных исследований по проблемам коррупции и теневой экономики, выступили на семинаре с лекциями.