Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг қўшма лойиҳа доирасида ҳамкорлиги муҳокама қилинди
Бугун Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори ўринбосари Умида Тухташева Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) вакилларидан иборат миссияни қабул қилди.
Унда Ўзбекистонда "Коррупцияга қарши аралашувлар шароитида шаффофликни ошириш” компонентини ишга тушириш масаласи атрофлича муҳокама қилинди.
Хусусан, мазкур лойиҳа “Ишонч-2030” жамғармаси (Uzbekistan Vision 2030) ҳамда БМТнинг (ЖССТ, Болалар жамғармаси, Аҳолишунослик жамғармаси) Ўзбекистонда олдини олиш мумкин бўлган оналар ва янги туғилган чақалоқларнинг ўлимини сезиларли даражада камайтиришга қаратилган қўшма дастури доирасида амалга оширилади.
Учрашувда дастлаб У.Тухташева мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимида коррупциянинг олдини олиш бўйича кўрилаётган чоралар, Агентлик томонидан “Коррупциясиз соҳа” лойиҳаси амалга оширилиши, соҳадаги ижтимоий тадқиқотлар, чора-тадбирларнинг самаралари ва келгусидаги мақсад-вазифалар хусусида тўхталиб ўтди.
Миссия вакиллари таъкидлашича, ЖССТ бугунги кунда соҳада янги метод асосида коррупциянинг оқибатлари билан курашиш эмас, балки унинг олдини олиш чораларини кўриш йўлидан бормоқда. "Коррупцияга қарши аралашувлар шароитида шаффофликни ошириш” лойиҳаси ҳам айни шу мақсадда ишлаб чиқилган.
Мулоқот мобайнида мазкур лойиҳанинг мақсад ва вазифалари, амалга ошириш механизмлари, кутилаётган натижалар тақдимот қилинди. Қайд этилишича, лойиҳадан кўзланган асосий мақсад Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлаш учун шаффофлик ва масъулиятни ошириш, хусусан, оналар ва болалар ўлимининг олдини олиш саналади.
Учрашувда мазкур лойиҳани амалга оширишда Агентлик иштироки, ўзаро ҳамкорликни амалга оширишнинг аниқ механизмларини ишлаб чиқиш, биргаликдаги вазифаларни белгилаб олиш мақсадида бу каби мулоқотларни келгусида давом эттиришга келишиб олинди.

На встрече с представителями ВОЗ обсуждены направления сотрудничества в рамках совместного проекта
Сегодня заместитель директора Агентства по противодействию коррупции Умида Тухташева провела встречу с представителями Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
На встрече подробно обсуждался вопрос запуска проекта по повышению прозрачности в борьбе с коррупцией в Узбекистане.
Следует отметить, что данный проект реализуется в рамках совместной программы Фонда «Uzbekistan Vision 2030», известного как Фонд «Ишонч» и ООН (ВОЗ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА), направленной на значительное снижение предотвратимой смертности матерей и новорожденных в Узбекистане.
На встрече Умида Тухташева рассказала о принимаемых мерах по предотвращению коррупции в системе здравоохранения нашей страны, реализации Агентством проекта «Сфера без коррупции», социологических исследованиях в сфере, результатах проводимых мероприятий, а также будущих целях и задачах.
По словам представителей ВОЗ, сегодня организация своей целью ставит принятия мер по предотвращению коррупции на основе нового метода, и основываясь на этом и был разработан проект по повышению прозрачности в борьбе с коррупцией.
В ходе встречи были представлены цели и задачи данного проекта, механизмы реализации и ожидаемые результаты. Было отмечено, что основной целью проекта является повышение прозрачности и подотчётности в целях укрепления системы здравоохранения в Узбекистане, в частности, предотвращения смертности матерей и детей.
Стороны обсудили участие Агентства в реализации данного проекта, и договорились о продолжении диалога в целях разработки конкретных механизмов реализации взаимного сотрудничества, определения совместных задач.