Фуқаро Ф.Б. ва бошқаларнинг Жиззах вилояти Пахтакор туманидаги 14-сонли болалар мусиқа ва санъат мактаби мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб йўллаган мурожаати мутахассислар иштирокида ўрганилди.
Маълум бўлишича, ушбу мактаб директори В.М.О. ўз хизмат мавқейидан фойдаланган ҳолда аслида мактабда ишламаган турмуш ўртоғи О.А.га овоз бериш оператори сифатида 2019-2023 йил 1 майга қадар 47,3 млн сўм, шунингдек, омборчи вазифасига ишга қабул қилинган фуқаро Н.Э.га 2022-2023 йил 1 майга қадар 6,9 млн сўм, 2014 йилда ишдан бўшаган Д.Ҳ.га эса 2016 йилга қадар 22.9 млн сўм иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловларни ноқонуний тўлаб, жами 77,1 млн сўм бюджет маблағларини ўзлаштириш ва растрата қилиш йўли билан талон-торож қилган.
Бундан ташқари, В.М.О. Зафаробод туманидаги 9-сонли болалар мусиқа ва санъат мактабида директор вазифасида ишлаб келаётган ўғли Р.Д. билан жиноий тил бириктириб, бюджет маблағларини талон-торож қилиш мақсадида ўз раҳбарлигидаги мактаб ходимлари Н.Ю. ва И.Т.нинг хабардорлигисиз уларни бир вақтнинг ўзида ўғли раҳбарлигидаги  мактабда ишлаганлиги тўғрисида сохта ҳужжатлар расмийлаштириб, 2017-2022 йиллар давомида ушбу икки ходимга мажбурий ушланмалардан ташқари жами 69,8 млн сўм иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловларни ноқонуний тўлаб, умумий ҳисобда 146,9 млн сўмлик бюджет маблағларини ўзлаштириш ва растрата қилиш йўли билан талон-торож қилган.
Ўрганиш натижаси бўйича тўпланган ҳужжатлар жорий йилнинг апрель ойида Бош прокуратурага юборилган эди.
Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш Департаментининг Жиззах вилояти Пахтакор тумани бўлими томонидан 16.06.2023 йилда Пахтакор туманидаги 14-сонли болалар мусиқа ва санъат мактаби мансабдор шахслари ва бошқаларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг  167-моддаси 2-қисми “а,” “б”, “г” бандлари ва 209-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.

Агентством по противодействию коррупции было проведено изучение деятельности детской музыкально-художественной школы №14 Пахтакорского района Джизакской области после поступления в Агентство жалобы от гражданина Ф.Б. и других на действия руководства учебного заведения.
Установлено, что директор детской музыкально-художественной школы №14  В.М.О. воспользовавшись своим служебным положением в период с 2019 года по май 2023 года выплатила якобы работавшему в школе звукооператором супругу О.А. 47,3 млн сум, а также с 2019 года по май 2023 года выплатила принятому на работу кладовщиком гражданину Н.Е. 6,9 млн сумов, а уволившемуся в 2014 году сотруднику Д.Х. продолжала выписывать заработную плату до 2016 года (в общей сложности 22,9 млн сумов). В итоге, растрата бюджетных средств составила 77,1 млн сум.
Кроме того, В.М.О. в преступном сговоре с сыном Р.Д., работающим исполняющим обязанности директора детской музыкально-художественной школы №9 Зафарабадского района, оформили ложные документы на двоих сотрудников школы №14 Н.Ю. и И.Т. об их занятости и в этой школе без их ведома, и за 2017-2022 годы незаконно выплатили 69,8 млн сумов. В общей сложности, сумма хищения составила 146,9 млн сумов.
В начале апреля материалы, собранные в результате изучения, были направлены в Генеральную прокуратуру.
16 апреля Пахтакорский районный отдел Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Генеральной прокуратуры возбудил уголовное дело в отношении должностных лиц детской музыкально-художественной школы № 14 Пахтакорского района и других.