Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Наманган халқаро аэропорти МЧЖ буюртмачилигида “Комплекс тозалаш (ободонлаштириш) хизматини кўрсатиш” юзасидан 2023 йил 2 май куни ўтказилган 1 млрд 440,0 млн сўмлик давлат харидида қонунбузилишларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талабларига амал қилинмаган.
Ушбу харидда иштирок этиб, ғолибликни қўлга киритган талабгорнинг ҳужжатлари харид комиссиясининг икки нафар аъзолари фойдаланган компьютер (ИП-манзиллари бир хил) орқали электрон платформага юкланган.
Мазкур ҳолатлар бўйича давлат хариди ўтказилган куннинг ўзида харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига юборилди.
Агентлик тақдимномасига биноан Наманган халқаро аэропорти МЧЖ томонидан 3 май куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинди.

The Anti-Corruption Agency has conducted a study of public procurement in the amount of 1 billion 440.0 million soums by order of Namangan International Airport LLC.
The study showed that during the public procurement on May 2, 2023 for the provision of comprehensive services for cleaning (beautification) of the airport territory, violations of the law were committed. In particular, the requirements of Articles 10, 14 and 46 of the Law ‘On Public Procurement’ were not complied with.
The documents of two procurement participants were uploaded to the platform from computers with the same IP address.
The Anti-Corruption Agency submitted the collected materials to the Department on Combating Economic Crimes under the Prosecutor General’s Office.