Агентлик ва ЕХҲТнинг коррупцияга қарши курашишдаги самарали ҳамкорлиги янги йўналишларда ҳам фаол давом эттирилади
Жорий йилнинг 3 апрель куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори ўринбосари Умида Тухташева Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти(ЕХҲТ)нинг Иқтисодий ва экологик фаолияти мувофиқлаштирувчиси Бакыт Джусуповни қабул қилди.
Мулоқот аввалида У.Тухташева давлат идоралари фаолиятининг очиқлигини баҳолаш бўйича “open.index” ҳамда очиқликка масъул ходимларнинг малакасини оширишга қаратилган “E-learning” платформаларини ишга тушириш, соҳадаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштиришда ЕХҲТ экспертлари томонидан кўрсатилган амалий ёрдам учун миннатдорлик билдирди.
Шунингдек, томонлар ўзаро ҳамкорликни янги йўналишларда ҳам самарали давом эттириш масалалари, жумладан, 2025-2026 йилларга мўлжалланган режа ва мақсадларни муҳокама қилди.
Бу борада кенг жамоатчилик ўртасида коррупцияга қарши курашиш ислоҳотларнинг самарадорлигини баҳолашга қаратилган ижтимоий сўровлар, коррупция ва гендер, ёшлар билан ишлаш, ҳудудларнинг коррупцияга қарши курашишдаги салоҳиятини ошириш, фуқаролик жамияти институтлари, ННТлар билан ҳамкорликни кучайтириш, Коррупцияга қарши курашиш бўйича Виртуал академияси ўқув модуллари сифати ва имкониятларини кенгайтириш борасида аниқ таклифлар ўртага ташланди ва маъқулланди.
Учрашувда Олий Мажлис палаталари, хусусан, коррупцияга қарши курашишга масъул қўмиталари ва ЕХҲТнинг Парламент ассамблеяси ўртасида яқин ҳамкорлик ўрнатиш, ташкилотнинг қўшма лойиҳалари ва нуфузли тадбирларида Ўзбекистон томони иштирокини таъминлаш таклиф этилди.
Мулоқот якунида Б.Джусупов мамлакатимизда аксилкоррупция ислоҳотлари самарали амалга оширилаётганини алоҳида эътироф этган ҳолда ЕХҲТ соҳадаги таклифларни қўллаб-қувватлашга, Агентлик билан бундан буён янги йўналишларида ҳам фаол ҳамкорликка тайёр эканлигини маълум қилди.

Определены новые направления антикоррупционного сотрудничества между Агентством по противодействию коррупции и ОБСЕ
3 апреля текущего года заместитель директора Агентства по противодействию коррупции Умида Тухташева провела встречу с Координатором экономической и экологической деятельности ОБСЕ Бакытом Джусуповым.
Приветствуя гостя, Умида Тухташева выразила благодарность за практическую помощь, оказанную экспертами ОБСЕ в запуске платформы «open.index» для оценки открытости государственных органов, и платформы «E-learning» для повышения квалификации сотрудников, ответственных за открытость, а также в совершенствовании нормативно-правовых документов в этом направлении.
Затем стороны обсудили эффективное продолжение сотрудничества по новым направлениям, включая планы и цели на 2025-2026 годы.
На встрече были выдвинуты конкретные предложения по проведению социальных опросов, направленных на оценку эффективности антикоррупционных реформ, коррупции и гендера, работы с молодёжью, повышения потенциала регионов по борьбе с коррупцией, укрепления сотрудничества с институтами гражданского общества и НПО, расширения качества и возможностей учебных модулей Виртуальной академии противодействия коррупции.
Также было предложено наладить тесное взаимодействие палат Олий Мажлиса, в частности комитетов, ответственных за борьбу с коррупцией, с Парламентской ассамблеей ОБСЕ, а также обеспечить участие узбекской стороны в совместных проектах и престижных мероприятиях организации.
В завершение встречи Бакыт Джусупов, отметив эффективную реализацию антикоррупционных реформ в Узбекистане, выразил готовность ОБСЕ поддержать предложения в этой сфере и активно сотрудничать с Агентством по новым направлениям.