2022 йил 1-чоракда мурожаатларнинг кўриб чиқилиши бўйича маълумот
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлигига 2022 йил 1-чорагида келиб тушган жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларининг кўриб чиқилиши бўйича
МАЪЛУМОТ
Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари, қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, халқ билан мулоқотини йўлга қўйиш, мурожаатлар билан ишлашини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишга қаратилган кенг кўламли ишлар амалга ошириб келинмоқда.
Жумладан, Коррупцияга қарши курашиш агентлигига 2022 йил
1-чорагида жами 555 та мурожаат келиб тушган бўлиб, шундан 488 таси кўриб чиқилиши таъминланган, ҳозирда 67 та мурожаат кўриб чиқилмоқда. Шундан, 9 та мурожаат ижобий ҳал этилган, 157 та мурожаатга ҳуқуқий маслаҳат ва тушунтиришлар бериш орқали қаноатлантирилган, 18 та мурожаат аноним деб топилган, 4 та такрорий мурожаат кўриб чиқилиши белгиланган тартибда тугатилган, 1 та мурожаат маълумот учун қабул қилинган, 299 та мурожаат тааллуқлилиги бўйича тегишли вазирлик ва идораларга йўналтирилган.
Келиб тушган мурожаатларнинг 488 таси жисмоний шахслардан, 67 таси юридик шахслардан, 401 таси ёзма, 92 таси электрон, 62 таси оғзаки кўринишда, шундан, 37 таси Агентлик раҳбариятининг шахсий қабулида, 21 таси масъул ходимларнинг қабулида, 4 таси Call марказ орқали келиб тушган.
Мурожаатларни кўриб чиқиш натижалари бўйича тегишли вазирлик ва идораларга, вилоят (туман, шаҳар) ҳокимликларига 38 та сўровнома юборилган, қонунбузиш ҳолатларини бартараф этиш юзасидан 6 та тақдимнома киритилган.
Мурожаатларни ўрганиш натижасига кўра, 1 та қонун ҳужжатларига зид равишда чиқарилган ҳужжат бекор қилинган, Агентлик томонидан тақдим этилган ҳужжатларга асосан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан 4 та жиноят иши, 1 та интизомий жавобгарлик тўғрисидаги ишлар қўзғатилган ва мавжуд хато-камчиликларни бартараф этиш чоралари кўрилган. Мурожаатларни ўрганишда аниқланган молиявий хато ва камчиликлар миқдори 30,3 млрд. сўмни ташкил қилган.
Агентликка келиб тушаётган мурожаатларнинг аксариятида
суд-ҳуқуқ соҳасидаги муаммолар, мансабдор шахсларнинг
хатти-ҳаракатлари ва турли соҳаларда коррупциявий ҳолатларнинг юз бераётганлиги тўғрисида ёзилган мурожаатлардан иборатдир.
Республикамида олиб борилаётган кенг ислоҳатлар ҳамда Коррупция қарши курашиш агентлиги томонидан олиб борилаётган амалий ишлар, жумладан, турли йўналишлардаги коррупциясиз соҳа лойиҳалари, коррупциянинг олдини олишга қаратилган йўл хариталарининг ижроси ҳамда қонунчиликка киритилаётган ўзгартиришлар натижасида Агентликка келиб тушаётган мурожаатларнинг сони ва соҳалар бўйича камайиши кузатилмоқда. Жумладан, жорий йилнинг 1-чорагида Агентликка келиб тушган 555 та мурожаатларни 2021 йилнинг 1-чорагида келиб тушган 1543 та мурожаатларга нисбатан солиштирганда, мурожаатлар салмоғи
64 фоизга камайган.
Мурожаатларнинг соҳалар бўйича келиб тушиши таққослаганда айрим соҳалар бўйича мурожаатлар сони кескин камайганлигини кузатиш мумкин. Жумладан:
- пенсия ва ижтимоий нафақалар тайинлашдаги муаммолар юзасидан 83,3%га;
- меҳнат қонунчилигининг бузилиши ҳолатлари бўйича 82,6%га;
- давлат бюджети маблағларининг талон-тарож қилиниши юзасидан 80,0%га;
- ФИБ суд қарорларидан норозилик 78,2%га;
- электр таъминотидаги муаммолар юзасидан 75,0%га;
- кадастр соҳаси бўйича 73,7%га;
- уй-жой ва коммунал соҳасидаги муаммолар юзасидан 73,3%га;
- халқ таълими соҳаси бўйича 72,1%га;
- соғлиқни сақлаш соҳасидаги қонунбузилиш ҳолатлари ва тиббиёт ходимларининг хатти-ҳаракатлари юзасидан 72,1%га;
ЖИБ суд қарорларидан норозилик 68,3%га;
МИБ суд қарорларидан норозилик бўйича билдирилган мурожаатлар сони 66,7%га камайган.
Шунингдек, 2021 йилнинг 1-чорагига нисбатан айрим соҳа ва йўналишлар бўйича мурожаатлар жорий йилнинг 1-чорагида умуман келиб тушмаган. Жумладан, дин, экология, паспорт олиш, ичимлик суви таъминоти масалаларда мурожаатлар жорий йилнинг
1-чорагида келиб тушмаган.
Шу билан бирга, жорий йилда 2021 йилнинг 1-чорагига нисбатан айрим соҳалар бўйича мурожаатлар сонининг ошганлигини кузатиш мумкин. Жумладан:
- давлат бошқаруви органлари ходимларининг хатти-ҳаракатларидан норозилик масаласида 1200,0% (2021 йил 1-чорак –
1 та, 2022 йил 1-чорак – 13 та);
- тадбиркорликларнинг манфаатлари ҳимоя қилиш масаласида 325,0% (2021 йил 1-чорак – 4 та, 2022 йил 1-чорак – 17 та);
- суғурта масалаларида 100,0% (2021 йил 1-чорак – 0 та, 2022 йил 1-чорак – 1 та);
- иқтисодий суд қарорларидан 80,0% (2021 йил 1-чорак – 5 та, 2022 йил 1-чорак – 9 та);
- табиий офатлардан зарар кўрганлиги учун компенсация маблағларини ундириш юзасидан 46,2% (2021 йил 1-чорак – 13 та,
2022 йил 1-чорак –
19 та);
- мактабгача таълим соҳаси бўйича 10,0% (2021 йил 1-чорак –
10 та, 2022 йил 1-чорак – 11 та)
Республикамизнинг турли ҳудудларидан 2022 йил 1-чорагида Коррупция қарши курашиш агентлигига қуйидаги тартибда мурожаатлар келиб тушган:
Тошкент шаҳри бўйича 159 та;
Тошкент вилояти бўйича 51 та;
Наманган вилояти бўйича 45 та;
Сирдарё вилояти бўйича 41 та;
Қашқадарё вилояти бўйича 35 та;
Навоий вилояти бўйича 32 та;
Самарқанд вилояти бўйича 31 та;
Сурхондарё вилояти бўйича 29 та;
Андижон вилояти бўйича 26 та;
Фарғона вилояти бўйича 25 та;
Бухоро вилояти бўйича 21 та;
Жиззах вилояти бўйича 20 та;
Хоразм вилояти бўйича 19 та;
Қорақалпоғистон Республикаси бўйича 19 та;
Чет элдан 2 та мурожаат келиб тушган.
Ҳудудлар кесимида Агентликка келиб тушган мурожаатларни 2021 йилнинг 1-чорагига нисбатан солиштирганда Сурхондарё вилоятидан 80,8 фоизга, Самарқанд вилоятидан 78,0 фоизга, Хоразм вилоятидан 75,9 фоизга, Жиззах вилоятидан 75,9 фоизга, Қашқадарё вилоятидан 74,5 фоизга, Бухоро вилоятидан 66,7 фоизга мурожаатлар камайган.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан коррупцияга қарши курашда, мурожаатларда кўрсатиб ўтилаётган коррупциявий ҳолатларни келтириб чиқараётган омилларни бартараф қилиш, муаммоларга ечим топиш, мурожаатларни таҳлил қилиш асосида қонунчиликни янада такомиллаштиришни назарда тутувчи таклифларни ишлаб чиқиш ва тегишли чора-тадбирларни белгилаб олиниши муҳим аҳамият касб этишини инобатга олган ҳолда, Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг 2022 йил учун тегишли чора-тадбирлар режаси тасдиқланган.
Белгиланган чора-тадбирлар режасига мувофиқ 2022 йил давомида амалдаги қонунчиликка ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва тегишли органларга киритиш бўйича вазифалар белгиланган. Мазкур белгиланган вазифаларнинг ижроси таъминлаш мақсадида, жорий йилнинг 1-чорагида Агентлик томонидан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят ва Жиноят-процессуал кодексларига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича тегишли қонун лойиҳаси ҳамда судлар томонидан коррупцион жиноятлар содир этган шахсларга нисбатан муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш жазосини қўллаш амалиёти ўрганилиб, тегишли қонун лойиҳаси ишлаб чиқилган.

о рассмотрении обращений физических и юридических лиц, поступивших в Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан в 1-м квартале 2022 года
Агентство Республики Узбекистан по противодействию коррупции проводит масштабную работу, направленную на защиту прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, налаживание диалога с населением, а также выводу работы с обращениями на качественно новый уровень.
В частности, за 1-й квартал 2022 года в Агентство по противодействию коррупции поступило в общей сложности 555 обращений, из них рассмотрено 488, в настоящее время на рассмотрении находится 67 обращений. 9 из рассмотренных обращений решено положительно, 157 обращений удовлетворены в порядке юридических консультаций и разъяснений, 18 обращений признаны анонимными, 4 повторных обращения прекращены в установленном порядке, 1 обращение принято к сведению, 299 обращений направлены по подведомственности в соответствующие министерства и ведомства.
Из поступивших обращений 488 приняты от физических лиц, 67 от юридических лиц, 401обращение в письменной форме, 92 в электронной форме, 62 в устной форме, из них 37 обращений во время личного приёма руководства Агентства, 21 обращение принято ответственными лицами Агентства и 4 обращения через Call-центр.
По результатам рассмотрения обращений направлено 38 запросов в соответствующие министерства и ведомства, областные (районные, городские) хокимияты, внесено 6 представлений об устранении правонарушений.
По результатам рассмотрения обращений аннулирован 1 документ, выданный с нарушением законодательства, согласно документам, предоставленным Агентством правоохранительными органами возбуждено 4 уголовных дела и 1 дело о дисциплинарной ответственности, а также приняты меры по устранению имеющихся недостатков. Сумма финансовых ошибок и упущений, выявленных при изучении обращений, составила 30,3 млрд сум.
Большинство жалоб, поступающих в Агентство, касаются проблем в судебно-правовой сфере, действий должностных лиц и коррупции в различных сферах.
В результате масштабных реформ в стране и практической работы, проводимой Агентством по противодействию коррупции, в том числе реализации антикоррупционных проектов в различных сферах и дорожных карт по предупреждению коррупции, внесения изменений в законодательство, наблюдается снижение количества обращений, получаемых Агентством, также и в разрезе отраслей.
В частности, по сравнению с 1,543 обращениями, поступившими в Агентство в 1-м квартале 2021 года и 555 обращениями за 1-й квартал 2022 года, количество обращений в процентном соотношении уменьшилось на 64%.
В разрезе отраслей можно заметить, что количество обращений по некоторым направлениям резко сократилось:
проблемы с назначением пенсий и социальных пособий на 83,3%;
нарушения трудового законодательства на 82,6%;
хищение бюджетных средств на 80,0%;
несогласие с решениями судов по гражданским делам на 78,2%;
проблемы с электроснабжением на 75,0%;
в сфере кадастра на 73,7%;
проблемы в жилищно-коммунальном хозяйстве на 73,3%;
в сфере народного образования на 72,1%;
случаи нарушения в сфере здравоохранения и поведения медицинского персонала на 72,1%;
несогласие с решениями судов по уголовным делам на 68,3%;
несогласие с судебными решениями БПИ на 66,7%.
Также, по сравнению с 1-м кварталом 2021 года, в 1-м квартале текущего года обращений по некоторым сферам и направлениям не поступало. В частности, в 1-м квартале текущего года обращений по вопросам религии, экологии, получения паспорта, питьевого водоснабжения не поступало.
При этом в 2022 году наблюдается рост количества обращений по отдельным направлениям по сравнению с 1-м кварталом 2021 года. В частности:
рост на 1200,0% касательно вопросов недовольства действиями работников органов государственного управления (в 1-м квартале 2021 года – 1 обращение, в 1-м квартале 2022 года – 13 обращений);
рост на 325,0% касательно вопросов защиты интересов субъектов предпринимательства (в 1-м квартале 2021 года – 4 обращения, в 1-м квартале 2022 года – 17 обращений);
на 100,0% рост по вопросам страхования (в 1-м квартале 2021 года – 0 обращений, в 1-м квартале 2022 года – 1 обращение);
рост на 80,0 % касательно решений хозяйственных судов (в 1-м квартале 2021 года – 5 обращений, в 1-м квартале 2022 года – 9 обращений);
рост на 46,2% касательно вопросов о взыскании возмещения ущерба от стихийных бедствий (в 1-м квартале 2021 года – 13 обращений, в 1-м квартале 2022 года – 19 обращений);
рост на 10,0% в сфере дошкольного образования (в 1-м квартале 2021 года – 10 обращений, в 1-м квартале 2022 года – 11 обращений).
В 1-м квартале 2022 года в Агентство по противодействию коррупции поступили обращения из разных регионов страны в следующем порядке:
Город Ташкент - 159;
Ташкентская область - 51;
Наманганская область - 45;
Сырдарьинская область - 41;
Кашкадарьинская область - 35;
Навоийская область - 32;
Самаркандская область - 31;
Сурхандарьинская область - 29;
Андижанская область - 26;
Ферганская область - 25;
Бухарская область - 21;
Джизакская область - 20;
Хорезмская область - 19
Республика Каракалпакстан - 19;
Обращения, поступившие из-за рубежа - 2.
По сравнению с 1-м кварталом 2021 года, в текущем году количество обращений в Агентство из регионов снизилось в следующем порядке – на 80,8% из Сурхандарьинской области, на 78,0% из Самаркандской области, на 75,9% из Хорезмской области, на 75,9% из Джизакской области, на 74,5% из Кашкадарьинской области и на 66,7% из Бухарской области.
Учитывая важность борьбы с коррупцией, устранения факторов, порождающих коррупцию, нахождения путей решения проблем, разработки предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства на основе анализа обращений и определения соответствующих мер, Агентство по противодействию коррупции утвердило соответствующий План мероприятий на 2022 год.
Согласно это Плану, в 2022 году запланирована разработка и представление в соответствующие органы проектов нормативно-правовых актов по внесению изменений и дополнений в действующее законодательство. В целях обеспечения реализации этих задач в первом квартале текущего года Агентством изучен соответствующий проект закона о внесении изменений и дополнений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и практика назначения отдельных видов наказания лицам осужденным за коррупционные правонарушения, и подготовлен соответствующий законопроект.