“Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида коррупцияга қарши курашиш соҳасида белгиланган вазифалар ижроси
Бугун АОКАда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори ўринбосари Умида Тухташева иштирокида “Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида коррупцияга қарши курашиш соҳасида белгиланган вазифалар ижросига бағишланган брифинг бўлиб ўтди.
Таъкидланганидек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг  89-мақсадида коррупцияга қарши курашиш йўналишидаги 2030 йилгача эришиладиган самарадорлик кўрсаткичлари белгиланди. Улар:
– «Transparency International» халқаро ташкилотининг Коррупцияни қабул қилиш индексида Мамлакатимиз ўрнини 50 поғонага кўтарилишига эришиш;
–Давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларини бузиш ҳолатларини 2 баробарга камайтириш ҳамда давлат харидларини амалга оширишда жамоатчилик назоратини тўлақонли жорий қилиш ва                100 фоиз норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг «коррупциядан холи қонунчилик» тамойили асосида ишлаб чиқилишини таъминлаш.
Ушбу мақсадли кўрсаткичларга эришиш бўйича “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини 2023 йилда сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш юзасидан
Чора-тадбирлар дастури тасдиқланган бўлиб,  унинг ижроси доирасида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан қуйидагилар амалга оширилди:
Давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларини бузганлик, манфаатлар тўқнашувига йўл қўйганлик учун жавобгарликни кучайтириш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Қонун билан МЖтКнинг 1758-моддасининг (Давлат харидлари тўғрисидаги қонунчиликни бузиш) санкцияси кучайтирилиб, жарима суммаси миқдорини ошириш таклиф этилмоқда.
Шунингдек, ушбу модда билан аввал фақат мансабдор шахслар жавобгарликка тортилган бўлса эндиликда қонун лойиҳасига кўра,  мансабдор шахслар билан биргаликда давлат харидларига масъул бўлган ижрочи ходимларни ҳам жавобгарликка тортиш таклиф этилмоқда.
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва уларнинг лойиҳаларида коррупцияни келтириб чиқарувчи омилларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизаси тўғрисида”ги қонуни қабул қилинди.
Қонун билан давлат органлари томонидан норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг коррупцияга қарши экспертизаси тўғрисидаги қонунчилик талабларига риоя этилишини мониторинг қилиш тартиби ҳамда норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги ва уларнинг лойиҳаларидаги коррупцияни келтириб чиқарувчи омиллар белгиланди, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлар, оммавий ахборот воситалари давлат органлари ҳамда ташкилотлари томонидан ўтказиладиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизасини ўтказиш жараёнида иштирок этиши мумкинлиги белгиланди.
Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши ҳамда ҳудудий кенгашлар фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилиб,  Миллий кенгашга киритилди.
Ёшлар ўртасида коррупцияга нисбатан муросасизлик муносабатини шакллантириш мақсадида Республика олий таълим муассасаларида Аксилкоррупция коворкинг марказлари фаолияти йўлга қўйилмоқда ва барча олий таълим муассасаларида талабалар учун ўқув семинарлар ташкил этилмоқда.
Жумладан, Олий таълим муассасалари талабалари учун коррупцияга қарши муросасиз муносабатни шакллантиришга қаратилган YouthLed лойиҳаси ишга туширилди.
Агентлик томонидан давлат ва жамият ҳаётининг турли соҳаларида коррупциянинг келиб чиқишига сабаб бўлаётган омилларни аниқлаш ва таҳлил қилиш мақсадида 30 дан ортиқ йўналишда ўрганишлар олиб борилиб, натижалари юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва бошқа ташкилотларга 40 та таҳлилий маълумот киритилди.
Хусусан, ёқилғи энергетика, қишлоқ ва сув хўжалиги, соғлиқни сақлаш, давлат харидлари, таълим ва ердан фойдаланиш соҳаларида коррупциявий хавф-хатарлар таҳлил қилиниб, коррупциянинг олдини олиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Коррупцияни келтириб чиқарувчи сабаб ва шарт-шароитларни бартараф этиш юзасидан давлат органларига 189 та тақдимномалар киритилиб, мансабдор шахсларнинг коррупция белгилари мавжуд бўлган қарорлари бекор қилинди.

Представлена информация об исполнении задач в сфере противодействия коррупции в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030»
Сегодня в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг с участием заместителя директора Агентства по противодействию коррупции Умиды Тухташевой, посвященный реализации поставленных задач в сфере противодействия коррупции в рамках Стратегии «Узбекистан -2030».
Как было сказано, 89-я цель Стратегии «Узбекистан - 2030», направленная на повышение эффективности системы предотвращения коррупционных факторов, ускоренное продолжение работы по формированию в обществе непримиримого отношения к коррупции, содержит следующие пункты:
·        достижение обретения не ниже 50-й позиции в Индексе восприятия коррупции, объявляемом международной организацией «Transparency International»;
·        достижение уменьшения в 2 раза случаев нарушения требований актов законодательства о государственных закупках.
Для достижения данных целевых показателей утверждена Программа мер по качественной и своевременной реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в 2023 году, и в рамках её реализации Агентством по противодействию коррупции реализовано следующее:
·        Разработан законопроект, усиливающий ответственность за нарушение требований законодательства о государственных закупках, и допущение конфликта интересов.
·        Предлагается законодательно усилить санкции статьи 1758 Кодекса об административной ответственности (нарушение законодательства о государственных закупках), и увеличить размер штрафа.
Также, если раньше по этой статье к ответственности привлекались только должностные лица, то теперь, согласно законопроекту, вместе с чиновниками предлагается привлекать к ответственности и исполнительных сотрудников, ответственных за госзакупки.
В целях выявления факторов, вызывающих коррупцию в нормативно-правовых актах и ​​их проектах, и их устранения принят Закон Республики Узбекистан «Об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов».
Законом установлен порядок мониторинга за соблюдением государственными органами требований законодательства об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов, и факторов, вызывающих коррупцию в них, а также определено, что граждане Республики Узбекистан, органы самоуправления граждан, негосударственные некоммерческие организации, средства массовой информации могут участвовать в антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов, проводимой государственными органами и организациями.
Разработаны и внесены в Национальный совет по противодействию коррупции предложения по дальнейшему совершенствованию деятельности Национального совета и региональных советов.
В целях формирования у молодёжи непримиримого отношения к коррупции в высших учебных заведениях республики создаются антикоррупционные коворкинг центры, а также во всех вузах проводятся семинары для студентов.
В частности, стартовал проект YouthLed, направленный на формирование у студентов вузов непримиримого отношения к коррупции.
В целях выявления и анализа факторов, вызывающих коррупцию в различных сферах государственной и общественной жизни, Агентством по противодействию коррупции проведены изучения более чем по 30 направлениям, по результатам которых в Администрацию Президента и другие организации были внесены 40 аналитических справок.
В частности, были проанализированы коррупционные риски в таких сферах, как энергетика, сельское и водное хозяйство, здравоохранение, государственные закупки, образование и землепользование, и разработаны предложения по предотвращению коррупции в этих направлениях.
В государственные органы внесено 189 представлений об устранении причин и условий, вызывающих коррупцию, отменены решения должностных лиц, имеющие признаки коррупции.