Жорий йилнинг 20 июнь куни Агентлик раҳбарияти ҳамда ЕҲХТнинг Иқтисодий ва экологик фаолияти координатори Игли Хасани  ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Агентлик ва ЕХҲТ ҳамкорлигининг асосий натижалари ҳамда истиқболдаги режалар атрофлича  муҳокама қилинди.
Айтиш жоиз, ЕХҲТ Агентлик муҳим халқаро ҳамкорлардан бири бўлиб келмоқда. Хусусан,  2021 йилда ЕХҲТ минтақаси мамлакатларининг коррупцияга қарши курашувчи идоралари билан ўзаро алоқалар ўрнатилди, шунингдек, ЕХҲТнинг иқтисодий ва экологик ўлчовлари бўйича котибияти билан Меморандум имзоланди.
ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори билан 2021-2022 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар режаси имзоланди. Очиқлик индекси методологияси ва давлат органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш бўйича олиб борилаётган ишлар самарадорлигини баҳолашга қаратилган “Open Index» электрон платформаси ишлаб чиқилишида ҳам айнан мазкур ташкилотнинг экспертлик ва техник кўмаги муҳим аҳамият касб этди.
Учрашувда икки идора ўртасидаги ана шундай самарали ҳамкорликни изчил давом эттириш ва тизимлаштириш масалалари юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Жумладан,  Агентлик томонидан ЕХҲТ экспертлари ва “Очиқ маълумотлар хартияси” халқаро ташкилоти кўмагида “Очиқ Ҳукумат ҳамкорлиги” (Open Government Partnership, OGP) халқаро ташкилотига Ўзбекистоннинг аъзо бўлиш масаласини кўриб чиқиш  таклифи илгари сурилди.
Шунингдек, Ўзбекистонда илк бор жорий этилган Очиқлик индексининг ижобий натижаларини инобатга олган ҳолда, Индексни баҳолаш бўйича методикани янада такомиллаштириш, жумладан, баҳолаш жараёнида  маҳаллий давлат бошқаруви органлари фаолиятини ҳам қамраб олиш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Бундан ташқари, учрашувда корруцияга қарши курашиш жараёнларига фуқаролик жамияти институтлари, хусусан, нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ҳамда кенг жамоатчиликни фаол жалб этиш, бу борада малака ошириш курслари, семинар-тренинглар ташкил этиш ва шу орқали коррупцияга нисбатан муросасизликни ҳамда жамоатчилик назоратини янада кучайтириш истиқболдаги ҳамкорликнинг асосий йўналишларидан бири сифатида  эътибор марказида бўлди.
Игли Хасани бу каби таклиф ва ташаббусларнинг муҳим аҳамиятини  эътироф этиб, ЕХҲТ уларни қўллаб-қувватлашга ҳамда Агентлик билан ҳамкорликни янги босқичда давом эттиришга тайёр эканлигини билдирди.

20 июня состоялась встреча руководства Агентства по противодействию коррупции с Игли Хасани, координатором экономической и экологической деятельности ОБСЕ.
На встрече были подробно обсуждены основные результаты сотрудничества между Агентством и ОБСЕ, а также планы на будущее.
Следует отметить, что ОБСЕ является одним из важных международных партнёров Агентства. В 2021 году были налажены взаимоотношения с антикоррупционными ведомствами стран региона ОБСЕ, а также подписан Меморандум с Секретариатом ОБСЕ по экономическому и экологическому измерениям.
С координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане подписан План действий на 2021-2022 годы. Экспертная и техническая поддержка этой организации имели немаловажное значение при разработке методологии Индекса открытости и электронной платформы Open Index, направленной на оценку эффективности работ, проводимых для обеспечения открытости деятельности государственных органов.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам последовательного продолжения и систематизации эффективного сотрудничества двух ведомств.
В частности, Агентство при поддержке экспертов ОБСЕ и международной организации «Хартия открытых данных» выдвинуло предложение рассмотреть вопрос о членстве Узбекистана в международной организации «Партнёрство открытого правительства» (Open Government Partnership, OGP).
Также, принимая во внимание положительные результаты Индекса открытости, впервые введённого в Узбекистане, особое внимание было уделено дальнейшему совершенствованию методологии оценки Индекса, в том числе включению в процесс оценки и деятельность органов местного государственного управления.
Кроме того, на встрече участники уделили особое внимание и вопросам активного вовлечения институтов гражданского общества, в частности, негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и широкой общественности в процесс противодействия коррупции, организации семинаров и тренингов, направленных на укрепление нетерпимости к коррупции в обществе.
Признавая важность подобных предложений и инициатив, Игли Хасани заявил, что ОБСЕ готова поддержать их и продолжить сотрудничество с Агентством по противодействию коррупции на новом этапе.