Жорий йилнинг 20 июнь куни Агентлик раҳбарияти ҳамда ЕҲХТнинг Иқтисодий ва экологик фаолияти координатори Игли Хасани  ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Агентлик ва ЕХҲТ ҳамкорлигининг асосий натижалари ҳамда истиқболдаги режалар атрофлича  муҳокама қилинди.
Айтиш жоиз, ЕХҲТ Агентлик муҳим халқаро ҳамкорлардан бири бўлиб келмоқда. Хусусан,  2021 йилда ЕХҲТ минтақаси мамлакатларининг коррупцияга қарши курашувчи идоралари билан ўзаро алоқалар ўрнатилди, шунингдек, ЕХҲТнинг иқтисодий ва экологик ўлчовлари бўйича котибияти билан Меморандум имзоланди.
ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори билан 2021-2022 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар режаси имзоланди. Очиқлик индекси методологияси ва давлат органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш бўйича олиб борилаётган ишлар самарадорлигини баҳолашга қаратилган “Open Index» электрон платформаси ишлаб чиқилишида ҳам айнан мазкур ташкилотнинг экспертлик ва техник кўмаги муҳим аҳамият касб этди.
Учрашувда икки идора ўртасидаги ана шундай самарали ҳамкорликни изчил давом эттириш ва тизимлаштириш масалалари юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Жумладан,  Агентлик томонидан ЕХҲТ экспертлари ва “Очиқ маълумотлар хартияси” халқаро ташкилоти кўмагида “Очиқ Ҳукумат ҳамкорлиги” (Open Government Partnership, OGP) халқаро ташкилотига Ўзбекистоннинг аъзо бўлиш масаласини кўриб чиқиш  таклифи илгари сурилди.
Шунингдек, Ўзбекистонда илк бор жорий этилган Очиқлик индексининг ижобий натижаларини инобатга олган ҳолда, Индексни баҳолаш бўйича методикани янада такомиллаштириш, жумладан, баҳолаш жараёнида  маҳаллий давлат бошқаруви органлари фаолиятини ҳам қамраб олиш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Бундан ташқари, учрашувда корруцияга қарши курашиш жараёнларига фуқаролик жамияти институтлари, хусусан, нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ҳамда кенг жамоатчиликни фаол жалб этиш, бу борада малака ошириш курслари, семинар-тренинглар ташкил этиш ва шу орқали коррупцияга нисбатан муросасизликни ҳамда жамоатчилик назоратини янада кучайтириш истиқболдаги ҳамкорликнинг асосий йўналишларидан бири сифатида  эътибор марказида бўлди.
Игли Хасани бу каби таклиф ва ташаббусларнинг муҳим аҳамиятини  эътироф этиб, ЕХҲТ уларни қўллаб-қувватлашга ҳамда Агентлик билан ҳамкорликни янги босқичда давом эттиришга тайёр эканлигини билдирди.

On June 20, the leadership of the Anti-Corruption Agency met with Ambassador Igli Hasani, Coordinator of OSCE Economic and Environmental Activities.
At the meeting, the main results of cooperation between the Agency and the OSCE, as well as plans for the future, were discussed in detail.
It should be noted that the OSCE is one of the important international partners of the Agency. In 2021, relations were established with the anti-corruption agencies of the OSCE member countries, and a Memorandum was signed with the OSCE Secretariat of Economic and Environmental Dimension.
The Action Plan 2021-2022 was signed with the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan. The expert and technical support of this organization was of great importance in the development of the Openness Index Methodology and the Open Index electronic platform, aimed at assessing the effectiveness of the work carried out to ensure the openness of the activities of government agencies and organizations.
At the meeting, an exchange of views took place on the issues of consistent continuation and systematization of effective cooperation between the two organizations.
In particular, the Agency, with the support of OSCE and Open Data Charter, put forward a proposal to consider the issue of Uzbekistan’s membership in Open Government Partnership.
Also, taking into account the positive results of the Openness Index, introduced for the first time in Uzbekistan, special attention was paid to further improving the methodology and inclusion of local government bodies in the assessment process.
In addition, at the meeting, the participants paid special attention to the issues of active involvement of civil society institutions, in particular, NGOs, the media and the general public in the process of combating corruption, organizing workshops and trainings aimed at strengthening intolerance for corruption in society.
Recognizing the importance of such proposals and initiatives, Ambassador Igli Hasani said that the OSCE is ready to support them and continue cooperation with the Anti-Corruption Agency.