Маълумки, очиқлик ва шаффофлик таъминлаш ва жамоатчилик назоратини кучайтириш институтлари коррупцияга қарши курашиш бўйича давлат сиёсатининг асосий йўналишлари ҳисобланади.
Шу мақсадда сўнгги йилларда давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан бошланган ислоҳотлар натижасида давлат бошқарувининг барча соҳаларида, шу жумладан, суд тизимида очиқлик ва шаффофликни таъминловчи янги механизмлар ҳаётга самарали жорий этилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6247-сон Фармонига мувофиқ, 2021 йил 1 декабрдан бошлаб тарафларнинг розилиги билан фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда жамоат тартибига тажовуз қилувчи, аҳоли соғлиғини сақлаш, экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги, шу жумладан давлат хизматчиларининг касбий фаолияти билан боғлиқ ҳуқуқбузарликларга оид ишлар, шунингдек, айрим оилавий низоларга оид фуқаролик ишлари бўйича суд мажлисларини (ёпиқ суд мажлислари бундан мустасно) телеканаллар, шунингдек, Интернет тармоғи орқали жонли эфирга узатилиш амалиёти йўлга қўйилди.
Бундан ташқари, судлар фаолиятининг ошкоралигини таъминлаш, адолатли суд қарорлари қабул қилиниши ҳамда судга нисбатан жамият ишончини ошириш мақсадида илғор халқаро тажрибалар асосида судлар фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологиялари кенг жорий этила бошланди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 30 августдаги “Судлар фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини янада кенгроқ жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3250-сон қарорида судлар фаолиятининг очиқлиги, шаффофлиги ва тезкорлигини таъминлаш, судлов ишларини юритиш сифати ва аҳолининг одил судловдан хабардорлик даражасини ошириш, суд ходимлари томонидан сансалорлик, бюрократизм ва суиистеъмолчилик фактларига барҳам бериш асосий вазифалардан бири этиб белгиланди.
Мазкур вазифалар ижросини таъминлаш бўйича судлар томонидан жисмоний ва юридик шахсларга кўрсатиладиган интерактив хизматлардан бир манзил асосида фойдаланиш имконияти яратилди, шунингдек, судлар томонидан жисмоний ва юридик шахсларга кўрсатиладиган интерактив хизмат турларидан фойдаланиш тартиби соддалаштирилди.
Мисол учун, бугунги кунда “exsud.sud.uz” сайти орқали судларга мурожаатларни электрон шаклда юбориш, уларни кўриб чиқиш жараёнини онлайн кузатиб бориш ва суд қарорларини электрон шаклда олиш мумкин. Олий суд ва Мажбурий ижро бюросининг ахборот тизимларини ўзаро интеграция қилиш орқали судлар томонидан чиқарилган ижро ҳужжатларини мажбурий ижро бюроларига судьяларнинг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланган ҳолда электрон шаклда юбориш ҳамда уларнинг ижросига доир маълумотларни онлайн тарзда олиш имконияти мавжуд.
“Мажлислар жадвали” — jadval.sud.uz орқали биринчи, апелляция ва кассация инстанцияларида суд мажлисига тайинланган ишлар рўйхати билан онлайн равишда танишиш амалиёти йўлга қўйилди. Шунингдек, биринчи инстанция судларида ишларни судьялар ўртасида инсон омилисиз, адолатлилик ва холислик тамойиллари асосида автоматик тарзда тенг тақсимлаш имкониятини берувчи дастурий таъминот фаолиятга тўлиқ жорий этилди.
Фуқаролар ҳамда тадбиркорларга судга мурожаат қилишда амалга оширилиши лозим бўлган тўловларни тезкорлиги ва аниқлигини таъминлаш мақсадида “Электрон тўлов тизими” (billing.sud.uz) орқали давлат божлари ва судга мурожаат қилишдаги йиғимлар суммаси ҳисобини юритиш учун ягона электрон тўлов тизими ишга туширилди.
“Электрон қабул” (qabul.sud.uz) орқали масофадан туриб Олий суд раҳбариятининг шахсий қабулига онлайн тарзда рўйхатдан ўтиш тизими, “Видеоконференцалоқа” (vka.sud.uz) рукни орқали замонавий воситалар (гаджетлар)дан фойдаланган ҳолда дунёнинг исталган нуқтасидан туриб суд мажлисларида иштирок этиш имконини берувчи мобил видеоконференцалоқа (синов тариқасида) жорий этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 7 декабрдаги “Судьяларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш ҳамда суд тизимида коррупциянинг олдини олиш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6127-сон Фармони суд органларининг фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлашда навбатдаги муҳим қадам бўлди.
Унда судьяликка кадрларни танлаш, тайёрлаш, лавозимга тайинлаш, шунингдек, судьялар фаолиятини баҳолашда холислик ва шаффофликни таъминлаш, ушбу жараёнларга замонавий ахборот технологияларини изчил жорий қилиш судьялар мустақиллигини таъминлаш ва суд тизимида коррупциянинг олдини олиш бўйича давлат сиёсатининг асосий йўналишларидан бири этиб белгиланди.
Бундан ташқари, Фармон билан суд тизимида коррупция ҳолатларининг олдини олиш, Олий суд кенгаши ва суд тизими фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш борасида судьялик лавозимларига номзодларни танлаш бўйича имтиҳон жараёнларини Интернет тармоғи (веб-сайт) орқали онлайн тарзда ёритиб бориш йўлга қўйилди. Судьялик лавозимига номзодлар ва судьяларнинг психологик портрети бўйича касбга муносиблигини баҳолашга кўмаклашувчи электрон дастур ишга туширилди. Судья фаолиятининг самарадорлигини электрон рейтинг орқали очиқ ва шаффоф баҳолашни таъминлайдиган аниқ мезонлар ишлаб чиқилди.
Бу каби чора-тадбирлар Ўзбекистонда очиқлик сиёсати қатъий ва изчил олиб борилаётгани, шунингдек, суд ҳокимияти тизимида коррупция ҳолатларини келтириб чиқарувчи сабаб ва шарт-шароитларнинг олдини олиш ва бартараф этиш, одил судловни таъминлаш ва шу орқали судлар фаолиятидан халқимизни рози қилиш каби муҳим мақсадларга катта эътибор қаратиб келинаётганлигидан яққол далолат беради.

Institutions to ensure openness, transparency and strengthening public control are the keys of state policy to combat corruption.
As a result of the reforms initiated by the President of Uzbekistan in recent years, new mechanisms are being effectively implemented to ensure openness and transparency in all areas of public administration, including the judicial system.
In particular, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 16, 2021 No. DP-6247 ‘On additional measures to ensure the openness of the activities of government bodies and organizations, as well as the effective implementation of public control’, since December 1, 2021 the practice of holding court hearings has been established with the consent of the parties in cases related to offenses encroaching on the rights and freedoms of citizens and public safety, in the field of protecting public health, protecting ecology, the environment and natural resources, including those related to the professional activities of civil servants, as well as in individual civil cases relating to family disputes (except for closed court sessions).
In addition, in order to ensure transparency of the courts’ activities, make fair court decisions, and increase the public’s trust and confidence in the judiciary, modern information and communication technologies based on advanced international experience are being widely introduced.
In particular, in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 30, 2017 ‘On measures for the further introduction of modern information and communication technologies into the activities of courts’, one of the main tasks is to ensure openness, transparency and efficiency of the activities of courts, improve the quality of legal proceedings and the level of public access, eradication of red tape, bureaucracy and abuse on the part of court employees.
In order to ensure the implementation of these tasks, the possibility of using interactive services provided by courts to individuals and legal entities on the basis of one address has been created, and the procedure for using interactive services provided by courts to individuals and legal entities has been simplified.
For example, today, through the website exsud.sud.uz, all willing can send appeals to the courts electronically, track the process of their consideration online, and receive court decisions electronically. After the integration of the information systems of the Supreme Court and the Compulsory Enforcement Bureau, it became possible to send enforcement documents issued by the courts to the Compulsory Enforcement Bureau in electronic form, confirmed by the electronic signature of judges, and receive information about their execution online.
The practice of online familiarization with the list of cases scheduled for court hearings in the first, appeal and cassation instances through Majlislar Jadvali - jadval.sud.uz has been established. Also, in the courts of first instance, software has been fully implemented that allows for automatic equal distribution of cases between judges without the human factor, based on the principles of fairness and impartiality.
For to ensure accuracy of payments for citizens and entrepreneurs when going to court, a unified electronic payment system has been launched to record the amounts of state duties and court fees through the Electronic Payment System - billing.sud.uz.
On an experimental basis, an online registration system for personal appointments with the leadership of the Supreme Court was introduced through the Electronic Reception (qabul.sud.uz), as well as mobile video conferencing (vka.sud.uz), which makes it possible to participate in a court hearing from any part in the world.
Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 7, 2020 No. DP-6127 ‘On measures to ensure the true independence of judges and increase the effectiveness of preventing corruption in the judicial system’ became another important step in ensuring openness and transparency in the activities of the judiciary.
In the Decree, ensuring objectivity and transparency in the selection, preparation and appointment of judges, as well as evaluating the performance of judges, the consistent introduction of modern information technologies in these processes is designated as one of the main directions of state policy to ensure the independence of judges and prevent corruption in the judicial system.
In addition, the Decree outlines the task of organizing online coverage via the Internet (website) of examination processes when selecting candidates for appointment to the position of judge, aimed at preventing cases of corruption in the judicial system, ensuring openness and transparency in the activities of the Supreme Judicial Council and the judiciary system.
An electronic program has been launched to assist in assessing the suitability of candidates for the position of judge based on their psychological profile. Specific criteria have also been developed and put into practice to ensure an open and transparent assessment of the performance of judges through electronic ratings.
All these measures indicate that Uzbekistan strictly and consistently pursues a policy of openness, paying great attention to preventing and eliminating the causes and conditions that cause corruption in the judicial system, ensuring justice, and thereby raising reliance to the judiciary.