Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан daryo.uz сайтида эълон қилинган “Хоразмдаги ихтисослашган мактаб қарийб 100 млн сўмлик тендерни ноқонуний ўтказди” сарлавҳали хабарда қайд этилган ҳолатлар ўрганилди.
Аниқланишича, Президент таълим муассасалари агентлиги тизимидаги Қўшкўпир туман ихтисослаштирилган мактаби буюртмачилигида “etender.uzex.uz” махсус ахборот порталига 2023 йил 12 май куни “Маънавият тарғибот стендлари сотиб олиш ва ўрнатиш” юзасидан 94,8 млн сўмлик танлаш ўтказилиши ҳақида эълон жойлаштирилган.
Муассаса харид комиссиясининг 2023 йил 19 май кунидаги ғолибни аниқлаш баённомаси билан «Р.И» МЧЖ танлаш ғолиби, «М.Й.Ф» МЧЖ эса захирадаги ғолиб деб топилган.
Ўрганиш давомида танлашда ғолибликни қўлга киритган ҳамда захирадаги ғолиб деб топилган жамиятларнинг таъсисчи ва раҳбарлари ўзаро аффилланган шахслар бўлса-да,  улар харид комиссияси томонидан харид қилиш жараёнидан четлатилмаганлиги ва натижада “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 42-моддаси талаблари қўпол равишда бузилганлиги аниқланди.
Шу ва бошқа қонунбузилиши ҳолатлари юзасидан 2023 йил 22 май куни Ўзбекистон Республикаси Президент таълим муассасалари агентлиги ҳамда буюртмачига ўтказилган танлаш бўйича харид комиссияси баённомасини бекор қилиш юзасидан тақдимнома киритилди.
Бундан ташқари, қонунбузилиши ҳолатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун тўпланган ҳужжатлар Давлат молиявий назорат инспекциясига юборилди.

Recently, daryo.uz has posted a publication about the public procurement violations in Khorezm Region.
The Anti-Corruption Agency conducted a study of this public procurement, which revealed that on May 12, 2023, on the special information portal etender.uzex.uz, the Koshkupir District Specialized School under the Agency for Presidential Educational Institutions announced a tender worth 94.8 million soums for the purchase and installation of information stands.
According to the Minutes of the Procurement Commission of May 19, 2023, R.I LLC was chosen as the winner, and M.Y.F LLC was chosen as the reserve winner.
During the study, it was revealed that although the founders and managers of the winner and reserve winner companies were recognized mutually affiliated, they were not removed from the competition by the Procurement Commission, and, as a result, the requirements of Article 42 of the Law ‘On Public Procurement’ violated.
In connection with this and other cases of violation of the law, on May 22, 2023, the Anti-Corruption Agency submitted a statutory notice to the customer to cancel the public procurement.
In addition, the collected materials were submitted to the State Financial Control Inspectorate for a legal assessment.