Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директорининг буйруғи билан “Давлат фуқаролик хизматчиси томонидан хизмат сафарлари, халқаро ва бошқа расмий тадбирлар муносабати билан олиниши мумкин бўлган совға қиймати, шунингдек уни тасарруф этиш тартиби тўғрисида"ги Низом тасдиқланди.
Унга кўра, давлат фуқаролик хизматчиси:
Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқарида амалга ошириладиган хизмат сафарлари;
халқаро ва бошқа расмий тадбирлар;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ўтказиладиган халқаро ва бошқа расмий тадбирлар муносабати билан совға олиши мумкин.
Ўзбекистондаги бошқа хизмат сафарларида совға олиш мумкин эмас.
Давлат фуқаролик хизматчиси оладиган совға қуйидаги талабларга жавоб бериши керак:
миллий қонунчиликда тақиқланмаган ашёлар бўлиши;
давлат органининг обрўсига путур етказмаслиги;
совға халқаро ва бошқа расмий тадбирда ихтиёрий берилган бўлиши;
совға очиқ ва ошкора қабул қилиниши;
манфаатлар тўқнашуви ёки коррупциявий омилни келтириб чиқармаслиги.
Давлат фуқаролик хизматчиси совғани тадбирдан келгандан сўнг 3 иш кунида хўжалик бўлимига беради ва бунда далолатнома тузилади.
Совғанинг қиймати аниқ бўлмаса, хўжалик бўлими уни баҳолайди ва унинг қиймати БҲМнинг 4 бараваридан (1,2 млн сўмдан) кўп бўлмаса, совға давлат фуқаролик хизматчисига берилади.
Совға қиймати БҲМнинг 4 бараваридан кўп бўлса, у молия-иқтисод бўлинмаси томонидан давлат органи балансига кирим қилинади ҳамда давлат органи эҳтиёжи учун фойдаланилади.
Давлат фуқаролик хизматчилари фуқаролар ёки бевосита бошқа манфаатдор шахслардан муайян ишни ҳал қилиб бериш ёки келгусидаги манфаатлар учун совға олиши тақиқланади.

Приказом директора Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан утверждено Положение «О стоимости подарка, получаемого государственным служащим в связи со служебными командировками, международными и иными официальными мероприятиями, а также о порядке распоряжения им».
Согласно Положению, государственные гражданские служащие могут получать подарки в таких случаях как:
командировки за пределами территории Республики Узбекистан;
международные и другие официальные мероприятия;
международные и иные официальные мероприятия, проводимые на территории Республики Узбекистан.
Получение подарков во время командировок другого рода в Узбекистане запрещено.
Подарок, получаемый государственным гражданским служащим, должен соответствовать следующим требованиям:
предмет, не запрещённый национальным законодательством;
не наносящий ущерб репутации государственного органа;
подарок, сделанный добровольно на международном или другом официальном мероприятии;
принятие подарка открыто и публично;
не создающий конфликт интересов, не порождающий коррупционные факторы.
Государственный гражданский служащий передает подарок в хозяйственный отдел в течение 3-х рабочих дней после мероприятия, о чём составляется акт.
Если стоимость подарка неизвестна, его оценивает хозяйственный отдел. В случае, если стоимость подарка не превышает 4-кратного размера базовой расчетной величины (БРВ) или 1,2 млн сум, он возвращается государственному служащему.
При превышении 4-кратного размера БРВ, подарок передаётся на баланс государственного органа.
Государственным служащим запрещается получать подарки от граждан или иных непосредственно заинтересованных лиц за решение конкретного дела или дальнейшей выгоды.