26 июнь куни АҚШнинг Вашингтон шаҳрида “Тараққиёт учун коррупцияга қарши: ишончни тиклаш” мавзусидаги глобал форум (AC4D) ўз ишини бошлади.
Форумдан кўзланган асосий мақсад  сиёсатчилар ва амалиётчилар ўртасида билим ва тажриба алмашиш, ҳамкорлик соҳалари ва устувор йўналишларни аниқлаш, жумладан, бенефициар эгалик ҳуқуқини ошкор қилиш тартибларининг шаффофлиги, маълумотлар ва технологияларнинг қўлланиши, харидлар ва шартномаларни бошқариш, ҳисобдорлик институтлари ва қонун устуворлигини таъминлаш каби мавзуларда муҳокамалар олиб боришдир.
Маълумот учун:  Икки кунлик Форумда коррупцияга қарши курашиш ва ҳалоллик соҳасида фаолият юритувчи ҳукумат, хусусий бизнес, илмий доиралар, фуқаролик жамияти, жамғармалар ва бошқа халқаро ривожланиш ташкилотларидан 150га яқин ҳамкорлар, етакчилар ва амалиётчилар иштирок этмоқда.
Олий даражадаги сессиялар мобайнида изчил ва барқарор тараққиётда коррупцияга қарши курашишнинг долзарблиги, бу борада институционал ўзгаришларга ҳисса қўшувчи омиллар, хизмат кўрсатиш жараёнларида коррупцияга қарши кураш, аҳолининг коррупция ва унинг оқибатлари тўғрисида хабардорлигини ошириш масалаларига эътибор қаратилмоқда.
Шунингдек, муҳокамалар жараёнида коррупцияга мойил шахслар ва ташкилотларни фош этиш, коррупцияга оид айбловларни аниқлашда журналистик суриштирувнинг роли, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга риоя қилиш, коррупциянинг олдини олиш, аниқлаш, хавф-хатар юқори бўлган муҳитларга сармоя киритишдаги қийинчилик ва хавф-хатарларга ҳам алоҳида урғу берилмоқда.
Хусусан, Глобал Форумнинг “Ҳисобдорлик институтларининг роли” мавзусига   бағишланган ялпи сессиясида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Бурханов  маъруза билан иштирок этиб, хорижий вакилларга Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашнинг асосий воситалари – очиқлик, ошкоралик ва ҳисобдорликни таъминлашда коррупцияга қарши курашувчи идоралар ва улар томонидан амалга оширилаётган ишларнинг самаралари хусусида батафсил маълумот берди.
Бу ўринда Агентликнинг коррупцияга қарши курашиш соҳасида давлат сиёсатини шакллантириш ва амалга ошириш, ушбу йўналишдаги масъул давлат органлари фаолиятини мувофиқлаштириш, шунингдек, жамоатчилик билан ўзаро ҳамкорликни таъминлаш борасидаги фаолияти натижалари  иштирокчилар эътиборига ҳавола этилди.
Жумладан, давлат идоралари ва ташкилотларида коррупциянинг олдини олиш ва уни бартараф этишга масъул бўлган комплаенс-назорат тузилмалари фаолияти, коррупцияга қарши кураш самарадорлигини баҳолаш бўйича рейтинг тизими, барча давлат харидлари тартиб-таомилларининг мажбурий тартибда электрон шаклда ўтказилиши, бенефициар мулкдор тўғрисидаги маълумотларни ошкор қилиш тартиби, очиқ эълон қилиниши лозим бўлган маълумотлар рўйхати ҳамда Очиқлик индекси тизими жорий этилганлиги қайд этилди.
А.Бурханов, шунингдек, ижро этувчи ҳокимият органлари, аудиторлик институтлари, суд ва коррупцияга қарши курашиш органлари ўртасида самарали мувофиқлаштириш ва ахборот алмашиш механизмлари, бу борада мавжуд амалиёт ва тажрибалар хусусида ҳам тўхталиб ўтди.
Муҳокамалар жараёнида иштирокчи давлатлар томонидан Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш жараёнларига самарали механизмларни татбиқ этиш, хусусан, давлат органларининг очиқлиги ва ҳисобдорлигини таъминлашда сезиларли ютуқларга эришилаётгани эътироф этилди.
Жумладан, давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятида муҳим маълумотларнинг очиқлаш орқали жамоатчилик назоратини ўрнатиш ва ҳисобдорликни таъминлашда қўлланилаётган аниқ механизмларга алоҳида қизиқиш билдирилди.

On June 26, the Anticorruption for Development (AC4D) Global Forum: Restoring Trust began its work in Washington, DC.
The main purpose of the forum is to share knowledge and experience between policymakers and practitioners, identify areas of cooperation and priority areas, including transparency in procedures for disclosing information on beneficial ownership, use of data and technology, procurement and contract management, and ensuring the rule of law.
For reference: The Forum brought together more than 150 partners, leaders, and practitioners from government, private enterprise, academia, civil society, foundations, and other international development organizations working in anticorruption and integrity.
During the sessions, the participants pay special attention to the relevance of the fight against corruption in a consistent and sustainable development, factors contributing to institutional changes in this regard, raising public awareness of corruption and its consequences.
In addition, issues are discussed regarding the exposure of corrupt individuals and organizations, the role of investigative journalism in identifying corruption, compliance with regulations, preventing and detecting corruption, etc.
Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, who delivered a speech at the plenary session of the Global Forum on the topic ‘The Role of Accountability Institutions’, told foreign representatives about the main tools for fighting corruption in Uzbekistan.
The participants were informed about the results of the Agency’s activities in the field of formation and implementation of anti-corruption policy, coordination of the activities of responsible government bodies, as well as ensuring cooperation with the public.
In particular, the activities of compliance control units responsible for preventing and combating corruption in government bodies and organizations, the rating of effectiveness of the fight against corruption, the procedure for disclosing information about the beneficial owner, the introduction of the List of information to be disclosed, and the Openness Index system.
During the discussions, the participants noted significant progress in the introduction of effective anti-corruption mechanisms in Uzbekistan, in particular, in ensuring the transparency and accountability of government bodies.