Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида «АВТОМАГИСТРАЛЬ» унитар корхонаси буюртмачилигида транспорт хизматини кўрсатиш учун 2023 йил 25 март куни ўтказилган 2 та ( 1 055,0 млн сўмлик ва 515,0 млн сўмлик) жами 1 млрд 570,0 млн сўмлик давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг:
▫️10-моддаси (рақобат ва холислик принципи);
▫️14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви);
▫️19-моддаси (давлат буюртмачилари);
▫️42-моддаси (иштирокчини харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатиш шартлари);
▫️46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилганлиги аниқланди.
Хусусан, харид комиссияси томонидан 515,0 млн сўмлик давлат харидида иштирок этган талабгор ва ғолиб деб топилган «И.А.М.» МЧЖ таъсисчиси B.M.I айни пайтда «АВТОМАГИСТРАЛЬ» УК харид комиссияси аъзоси ва корхона бош муҳандиси эканлиги эътиборга олинмаган ва ноҳалол рақобатни келтириб чиқарганлиги ўрганилмаган, шунингдек, мазкур ҳолат бўйича танловни ўтказишни вақтинчалик бекор қилиш чораси кўрилмаган.
Бундан ташқари, ҳар икки давлат харидида ҳам харид комиссияси котиби томонидан фойдаланган компьютернинг IP-манзили орқали харидда иштирок этган тадбиркорларнинг ҳужжатлари махсус электрон платформага юкланганлиги маълум бўлди.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратурага юборилди ҳамда ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Автомобиль йўллари қўмитасига сўровнома киритилди.
«АВТОМАГИСТРАЛЬ» УК томонидан 2023 йил 29 март куни Агентликка тақдим этилган хатга кўра, Агентликнинг тақдимномасида қайд этилган камчиликлар бартараф этилиб, харид комиссиясининг 2 та лот бўйича баённомаси бекор қилинган.

A study conducted recently by the Anti-Corruption Agency revealed a number of violations in the field of public procurement. In particular, in two public procurements worth 1 billion 570.0 million soums (1,055.0 million soums and 515.0 million soums) for the provision of transport services by order of UE AVTOMAGISTRAL conducted on 25 March 2023, several articles of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’ were violated, including:
• Article 10 (principle of competition and objectivity);
• Article 14 (conflict of interest);
• Article 19 (government customers);
• Article 42 (conditions for exclusion of a participant from procurement procedures);
• Article 46 (restrictions in the public procurement process).
It was revealed that B.M.I, the founder of I.A.M. LLC, which won the public procurement in the amount of 515.0 million soums, was a member of the Procurement Commission and the chief engineer of UE AVTOMAGISTRAL. The act led to unfair competition.
In addition, it was revealed that in both public procurements, documents of entrepreneurs participating in the competitions were uploaded to a special electronic platform via the IP address of the computer used by the Secretary of the Procurement Commission.
The Anti-Corruption Agency submitted a statutory notice to the customer to cancel the minutes of the meeting of the Procurement Commission in both cases, and the materials collected were sent to the Prosecutor General’s Office. Also, an enquiry was sent to the Committee for Roads of the Republic of Uzbekistan to conduct an internal audit.
According to the letter sent to the Anti-Corruption Agency by UE AVTOMAGISTRAL on March 29, 2023, the violations noted in the Agency’s statutory notice have been eliminated, and the minutes of the meeting of the Procurement Commission for 2 lots cancelled.