Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида «АВТОМАГИСТРАЛЬ» унитар корхонаси буюртмачилигида транспорт хизматини кўрсатиш учун 2023 йил 25 март куни ўтказилган 2 та ( 1 055,0 млн сўмлик ва 515,0 млн сўмлик) жами 1 млрд 570,0 млн сўмлик давлат харидида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг:
▫️10-моддаси (рақобат ва холислик принципи);
▫️14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви);
▫️19-моддаси (давлат буюртмачилари);
▫️42-моддаси (иштирокчини харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатиш шартлари);
▫️46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилганлиги аниқланди.
Хусусан, харид комиссияси томонидан 515,0 млн сўмлик давлат харидида иштирок этган талабгор ва ғолиб деб топилган «И.А.М.» МЧЖ таъсисчиси B.M.I айни пайтда «АВТОМАГИСТРАЛЬ» УК харид комиссияси аъзоси ва корхона бош муҳандиси эканлиги эътиборга олинмаган ва ноҳалол рақобатни келтириб чиқарганлиги ўрганилмаган, шунингдек, мазкур ҳолат бўйича танловни ўтказишни вақтинчалик бекор қилиш чораси кўрилмаган.
Бундан ташқари, ҳар икки давлат харидида ҳам харид комиссияси котиби томонидан фойдаланган компьютернинг IP-манзили орқали харидда иштирок этган тадбиркорларнинг ҳужжатлари махсус электрон платформага юкланганлиги маълум бўлди.
Мазкур ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратурага юборилди ҳамда ҳолат бўйича хизмат текшируви ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Автомобиль йўллари қўмитасига сўровнома киритилди.
«АВТОМАГИСТРАЛЬ» УК томонидан 2023 йил 29 март куни Агентликка тақдим этилган хатга кўра, Агентликнинг тақдимномасида қайд этилган камчиликлар бартараф этилиб, харид комиссиясининг 2 та лот бўйича баённомаси бекор қилинган.

Изучение, проведённое недавно Агентством по противодействию коррупции, выявило ряд нарушений в сфере государственных закупок, в частности, в двух государственных закупках на сумму 1 млрд 570,0 млн сумов (1 055,0 млн сумов и 515,0 млн сумов), проведённых 25 марта 2023 года на оказание транспортных услуг по заказу УП «АВТОМАГИСТРАЛЬ» были нарушены следующие статьи Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках»:
статья 10 (принцип конкуренции и объективности);
статья 14 (конфликт интересов);
статья 19 (государственные заказчики);
статья 42 (условия отстранения участника от участия в закупочных процедурах);
статья 46 (ограничения в процессе государственных закупок).
А именно, не был учтён тот факт, что «B.M.I» как учредитель ООО «И.А.М.», признанного победителем государственной закупки на сумму 515,0 млн сумов, является членом Закупочной комиссии УП «АВТОМАГИСТРАЛЬ» и главным инженером предприятия, что повлекло за собой недобросовестную конкуренцию.
Кроме того, стало известно, что в обеих госзакупках документы предпринимателей, участвовавших в закупке, были загружены на специальную электронную платформу через IP-адрес компьютера, который использовался секретарем Закупочной комиссии.
Агентством по противодействию коррупции было внесено представление заказчику об аннулировании протокола заседания Закупочной комиссии по обоим случаям, а собранные материалы направлены в Генеральную прокуратуру для принятия мер. Также, в Комитет по автомобильным дорогам Республики Узбекистан отправлен запрос на проведение служебной проверки.
Согласно письму, направленному в Агентство по противодействию коррупции УП «АВТОМАГИСТРАЛЬ» от 29 марта 2023 года, нарушения отмеченные в представлении Агентства, устранены, а протокол заседания Закупочной комиссии по 2 лотам аннулирован.