Косон туманида коррупцияга қарши курашиш бўйича амалий ишлар ва устувор вазифалар муҳокама қилинди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори ўринбосари УмидаТухташева бошчилигидаги ишчи гуруҳ Косон туманида “коррупциядан холи ҳудуд”га айлантириш дастури ижроси доирасида амалга оширилаётган ишлар ҳолатини ўрганди.
Ишчи гуруҳ Давлат хизматлари марказида бўлиб, аҳолига хизмат кўрсатиш сифати, коррупциявий ҳолатларнинг олдини олиш бўйича кўрилган чора-тадбирлар юзасидан масъуллар билан мулоқот қилди.
Шунингдек, марказга мурожаат этган фуқароларнинг фикрлари ўрганилиб, улар учун яратилган шарт-шароитлар кўздан кечирилди.
100-умумий ўрта таълим мактабида ўтказилган ўрганишда “GRACE”дастури изчил амалга оширилаётганига гувоҳ бўлинди. Масъуллар билан мулоқотда "Ҳалоллик тўгараклари"ни ташкил этиш бўйича тавсиялар берилди.
Дастур ижроси доирасида туман деҳқон озиқ-овқат бозорида “Рақамли бозор” платформаси жорий этилмоқда, хусусан, ҳозирга қадар бозор ҳудудида 16 та махсус кузатув камераси ўрнатилган.
Ишчи гуруҳ ўрганишларида бозор фаолиятини рақамлаштириш, сунъий интеллект асосидаги кузатув камераларини ўрнатиш орқали шаффофликни таъминлашга қаратилган лойиҳалар давом эттирилаётгани маълум қилинди.
Тумани тиббиёт бирлашмасидаги ўрганишларда хизматлар кўрсатиш жараёнларини рақамлаштириш, дори воситаларини электрон ҳисобга олиш ҳамда улар ҳаракатини тўлиқ назорат қилишга қаратилган “DMED” ахборот тизими жорий этилгани қайд этилди.
Барча тиббиёт муассасалари замонавий компьютер техникаси ва 3Д-сканерлар билан жиҳозланмоқда.
Ўрганиш мобайнида туман маҳаллаларида ёшлар ўртасида коррупциянинг олдини олиш, ҳалоллик ва адолат тамойилларини кенг тарғиб этиш мақсадида маҳалла етакчилари билан очиқ мулоқот ташкил этилди. Унда иштирокчиларнинг таклиф ва ташаббуслари тингланди.
Ўрганиш якунлари масъул ижрочилар иштирокида муҳокама қилиниб, аниқланган камчилкиларни тезкор бартараф этиш, соҳаларда рақамлаштиришни кенгайтириш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш ҳамда жамоатчилик назоратини ошириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Practical Work and Priority Tasks for Anti-Corruption Discussed in Kasan District
A working group led by Umida Tukhtasheva, Deputy Director of the Anti-Corruption Agency, studied the progress of activities being carried out in the Kasan district as part of the program to transform the region into a “corruption-free zone.”
The working group visited the Public Services Center and held discussions with officials regarding the quality of services provided to the population and the measures taken to prevent corruption. Additionally, the opinions of citizens visiting the center were studied, and the conditions created for them were inspected.
During the assessment at Secondary School No. 100, the consistent implementation of the “GRACE” program was observed. In discussions with officials, recommendations were provided on organizing “Integrity Clubs.”
As part of the program's implementation, the “Digital Market” platform is being introduced at the district’s farmers' food market; specifically, 16 special surveillance cameras have been installed in the market area to date.
During the working group’s review, it was announced that projects aimed at ensuring transparency through the digitalization of market operations and the installation of AI-based surveillance cameras are ongoing.
In the studies conducted at the District Medical Association, the implementation of the “DMED” information system was noted, which is aimed at digitalizing service processes, electronic accounting of medicines, and full control of their movement. All medical institutions are being equipped with modern computer technology and 3D scanners.
During the study, an open dialogue was organized with mahalla leaders to prevent corruption among youth in the district's mahallas and to widely promote the principles of honesty and justice. The participants' proposals and initiatives were heard during the session.
The results of the study were discussed with the participation of responsible executors, and specific instructions were given to promptly eliminate identified deficiencies, expand digitalization in various sectors, ensure openness and transparency, and increase public oversight.