Ҳудудларда ўтказилган ўрганишлар
Агентлик директори бошчилигидаги Ишчи гуруҳ томонидан Андижон, Навоий, Бухоро вилоятларида коррупцияга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишиш ҳамда бу борадаги чора-тадбирларни белгилаб олишга кўмаклашиш юзасидан қуйидаги йўналишларда ўрганишлар ўтказилди:
олий таълим ва соғлиқни сақлаш тизимларида "Коррупциясиз соҳа" лойиҳасининг амалга оширилиши;
инвестиция лойиҳалари доирасида ажратилган маблағларни мақсадли йўналтириш ва очиқликни таъминлаш борасидаги ишлар;
«Ҳудудгазтаъминот» АЖнинг филиалларидаги рақамлаштириш ва очиқликни таъминлаш жараёнлари.
Коррупцияни келтириб чиқарувчи сабаб ва шарт-шароитларни аниқлаш ҳамда уларни бартараф этиш борасида
Турли соҳаларида коррупция келиб чиқишига сабаб бўлаётган омиллар аниқлаш ва таҳлил қилиш мақсадида ўрганишлар олиб борилиб, натижалари юзасидан Президент Администрацияси ва бошқа ташкилотларга 10 та таҳлилий маълумот киритилди.
Коррупцияга қарши ички назорат тизимини жорий этиш борасида
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси, Ёшлар ишлари агентлигида ўрганиш ўтказилиб, аниқланган камчиликлар юзасидан Қўмитага тақдимнома киритилди.
Сурхондарё вилояти ҳокимлиги билан коррупцияга қарши курашиш ишлари самарадорлигини оширишга қаратилган чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Давлат харидлари ва бошқа соҳада ўтказилган ўрганишлар юзасидан
- вазирлик идораларга 17 та тақдимнома;
- Давлат молиявий назорат инспекциясига 4 та сўровнома.
- ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга 13 та сўровнома киритилди.
Мурожаатлар билан ишлаш йўналишида
Жами 252 та мурожаатдан:
216 таси кўриб чиқилиши таъминланди;
36 таси кўриб чиқилмоқда;
6 таси ижобий ҳал этилди;
25 тасига ҳуқуқий маслаҳат ва тушунтириш берилди;
28 таси кўриб чиқилиб, тугатилган;
1 таси аноним деб топилган,
156 таси тааллуқлилиги бўйича тегишли вазирлик ва идораларга йўналтирилган.
Агентликнинг “Call-markazi” – 1253га келиб тушган 192 та мурожаатга ҳуқуқий йўналиш ва тушунтиришлар берилди, шундан 21 таси тезкор ўрганиш ўтказиш чораларини кўриш мақсадида қабул қилинди.
Жамоатчилик билан алоқалар ва Миллий кенгаш фаолияти бўйича
Коррупциянинг олдини олиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати юзасидан ҳудудларда ўтказилган ўрганишлар якуни ҳамда ҳудудий кенгашнинг 2023 йилдаги фаолияти самарадорлиги муҳокамасига бўйича Андижон, Навоий, Бухоро вилоятлари коррпцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашларининг йиғилишлари ўтказилди.
7-сентябрь
“Коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари фаолияти” мавзусида семинар;
14- сентябрь
“Давлат ташкилотларида манфаатлар тўқнашувини ҳал қилишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш” мавзусида (онлайн) семинар;
20- сентябрь
YouthLed лойиҳаси доирасида “Талабаларда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни ривожлантириш ҳамда уларда коррупцияга нисбатан муросасиз муҳитни шакллантириш масалалари” мавзусига бағишланган семинар машғулоти;
25- сентябрь
Агентлик ҳузурида олимлар, илмий-академик доира вакилларидан иборат таркибда Экспертлар гуруҳининг таъсис йиғилиши ўтказилди.
28- сентябрь
“Замонавий журналистикани ривожлантириш” маркази томонидан ташкил этилган “Очиқлик, ошкоралик ва ҳисобдорликни таъминлаш мақсадида фуқаролик жамияти ва оммавий ахборот воситаларининг рақамли кўникмаларини мустаҳкамлаш” мавзусидаги давра суҳбатида Агентлик директори ўринбосари U.Tuxtasheva маъруза билан иштирок этди;
Халқаро ташкилотлар вакиллари билан учрашувлар
4- сентябрь
Агентлик ва Япониядан Парламенти қуйи палатасининг Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси, «Япония-Ўзбекистон» ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳи аъзоси Тадахико Ито бошчилигидаги делегацияси билан бўлажак ҳамкорлик масалаларига оид учрашув;
11- сентябрь
Агентлик ва “Минтақавий мулоқот” халқаро нодавлат ташкилотининг Ўзбекистондаги филиали раҳбари P.Goryup ҳамда АҚШнинг “The Boston Globe” газетаси муҳаррири R.Koyen ўртасида ҳамкорлик истиқболлари муҳокамаси бўйича учрашув;
12- сентябрь
Агентлик ва БААнинг G42 (Presight) компанияси вакиллари ўртасида Агентлик фаолиятига рақамли технологияларни кенг жорий этишда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш масалалари юзасидан учрашув;
26- сентябрь
Агентлик ҳамда Осиё Тараққиёт банки вакиллари ўртасида “Иқтисодий бошқарувни яхшилаш дастури” доирасида амалга оширилган ишлар муҳокамасига оид учрашув;
Агентлик директори ўринбосари У.Тухташева ҳамда Хелсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги маркази директори Т.Бракс ўртасида икки мамлакат масъул идоралари ўртасида мазкур соҳада яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан учрашув;
29- сентябрь
Агентлик директори ўринбосари У.Тухташева ҳамда БМТ ТДнинг Ўзбекистондаги раҳбари ўринбосари A.Карман ўртасида ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришга бағишланган учрашув ўтказилди.
Халқаро ҳамкорлар билан ташкил этилган ўқув курслар, семинар-тренинглар
11-12- сентябрь
Агентлик, "Минтақавий мулоқот" ташкилоти ҳамкорлигида “The Boston Globe”газетаси муҳаррири Р.Коэн иштирокида матбуот котиблари, журналист ва блогерлар, жамоатчилик фаоллари учун тренинглар ташкил этилди.
11-14- сентябрь ва 25-27- сентябрь
Малайзиянинг Коррупцияга қарши курашиш академияси (МАСС) томонидан ташкил этилган “Коррупцияга қарши кураш”га бағишланган онлайн курсларида Агентлик масъул ходимлари иштирок этди.
Хориж тажрибасини ўрганиш
5-6- сентябрь
Агентлик директори ўринбосари бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Австрияда БМТ ГЖБ томонидан ташкил этилган тадбирда иштирок этди.
11-16- сентябрь
Агентлик директори ўринбосари бошчилигидаги делегацияси Корея Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги тажрибасини ўрганди.

Studies conducted in the regions
A working group led by the director of the Anti-Corruption Agency conducted studies in Andijan, Navoi, and Bukhara regions in order to acquaint with the ongoing work to combat corruption and assist in identifying measures in the following areas:
• implementation of the Sphere without Corruption Project in the higher education and healthcare systems;
• work on targeting funds allocated within investment projects and ensuring their openness;
• processes of digitalization and ensuring openness in the branches of Hududgazta’minot JSC.
Identifying factors which encourage corruption and their elimination
Based on the results of studies to identify the factors which encourage corruption in various areas and analysis made, 10 analytical reports were submitted to the Administration of the President and other organizations.
On the implementation of an internal anti-corruption control system
A study was carried out in the Competition Promotion and Consumer Protection Committee and the Youth Affairs Agency. Based on the results, a statutory notice was submitted to the Competition Promotion and Consumer Protection Committee to eliminate the identified shortcomings.
Together with the administration of Surkhandarya Region, a Program of measures to increase the effectiveness of the fight against corruption in the region was approved.
Studies in public procurement and other areas
• 17 statutory notices were submitted to ministries and departments;
• 4 enquiries were submitted to The State Financial Control Inspectorate;
• 13 enquiries were submitted to law enforcement agencies.
Working with appeals
Over the past period, the Agency received 252 appeals, of which:
• 216 considered;
• 36 in the process of consideration;
• 6 solved positively;
• 25 legal advice and clarifications provided;
• 28 considered and completed;
• 1 anonymous appeal;
• 156 sent to competent ministries and departments.
Legal advice and clarifications were provided on 192 appeals received through the Call Center, of which 21 requests accepted for prompt study.
Public relations and the National Council
Meetings of the Regional Anti-Corruption Councils of Andijan, Navoi, and Bukhara regions were held to discuss the results of studies of the state of work to prevent corruption carried out in the regions, and to discuss the effectiveness of the activities of regional councils in 2023.
September 7
Workshop on the topic ‘Activities of internal anti-corruption control units.’
September 14
Online workshop on the topic ‘Improving the organizational and legal framework for resolving conflicts of interest in government organizations.’
September 20
As part of the YouthLed project, a workshop was held on the topic ‘Development of legal awareness and legal culture of students and issues of creating an environment of intolerant attitude towards corruption.’
September 25
The Agency hosted the founding meeting of the Expert Group, consisting of scholars and representatives of scientific and academic circles.
September 28
Deputy Director of the Agency Umida Tukhtasheva took part in a round table on the topic ‘Strengthening the digital skills of civil society and the media in order to ensure openness, transparency and accountability’, organized by the Modern Journalism Development Center, where she delivered a report.
Meetings with representatives of international organizations
September 4
Meeting of the Agency’s leadership with the Japanese delegation headed by Tadahiko Ito, Chair of the Standing Committee on Judicial Affairs, House of Representatives, member of the Japan-Uzbekistan Inter-Parliamentary Group.
September 11
Meeting of the Agency’s leadership with Petra Gorjup, Head of Regional Dialogue Branch Office in Uzbekistan, and Rachelle Cohen, editor of the Boston Globe, to discuss cooperation prospects.
September 12
Meeting of the Agency’s leadership with representatives of G42 Company (Presight.AI), UAE, on the establishment of mutual cooperation on the widespread introduction of digital technologies into the Agency’s activities.
September 26
Meeting of representatives of the Agency and the Asian Development Bank to discuss the work carried out within the framework of the Economic Management Improvement Program.
Umida Tukhtasheva, Deputy Director of the Agency, held meeting with Tuija Brax, Director of the Rule of Law Center, University of Helsinki, to establish cooperative ties between the responsible departments of the two countries.
September 29
Umida Tukhtasheva, Deputy Director of the Agency, held meeting with Anas Fayyad Qarman, UNDP Resident Representative a.i. in Uzbekistan, to discuss further development of cooperation relations.
Trainings and workshops organized in cooperation with international partners
September 11-12
The Agency, in collaboration with the INGO Regional Dialogue, organized trainings for heads of press offices, journalists and bloggers with the involvement of Rachelle Cohen, editor of the Boston Globe.
September 11-14 and September 25-27
A representative of the Anti-Corruption Agency took part in online courses on anti-corruption issues organized by the Malaysia Anti-Corruption Academy.
Studying foreign experience
September 5-6
A delegation of Uzbekistan led by the Deputy Director of the Agency participated in an event in Austria organized by UNODC.
September 11-16
A delegation led by the Deputy Director of the Agency visited the Republic of Korea to study the country’s experience in the fight against corruption.