Ҳудудларда ўтказилган ўрганишлар
Агентлик директори бошчилигидаги Ишчи гуруҳ томонидан Андижон, Навоий, Бухоро вилоятларида коррупцияга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишиш ҳамда бу борадаги чора-тадбирларни белгилаб олишга кўмаклашиш юзасидан қуйидаги йўналишларда ўрганишлар ўтказилди:
олий таълим ва соғлиқни сақлаш тизимларида "Коррупциясиз соҳа" лойиҳасининг амалга оширилиши;
инвестиция лойиҳалари доирасида ажратилган маблағларни мақсадли йўналтириш ва очиқликни таъминлаш борасидаги ишлар;
«Ҳудудгазтаъминот» АЖнинг филиалларидаги рақамлаштириш ва очиқликни таъминлаш жараёнлари.
Коррупцияни келтириб чиқарувчи сабаб ва шарт-шароитларни аниқлаш ҳамда уларни бартараф этиш борасида
Турли соҳаларида коррупция келиб чиқишига сабаб бўлаётган омиллар аниқлаш ва таҳлил қилиш мақсадида ўрганишлар олиб борилиб, натижалари юзасидан Президент Администрацияси ва бошқа ташкилотларга 10 та таҳлилий маълумот киритилди.
Коррупцияга қарши ички назорат тизимини жорий этиш борасида
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси, Ёшлар ишлари агентлигида ўрганиш ўтказилиб, аниқланган камчиликлар юзасидан Қўмитага тақдимнома киритилди.
Сурхондарё вилояти ҳокимлиги билан коррупцияга қарши курашиш ишлари самарадорлигини оширишга қаратилган чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Давлат харидлари ва бошқа соҳада ўтказилган ўрганишлар юзасидан
- вазирлик идораларга 17 та тақдимнома;
- Давлат молиявий назорат инспекциясига 4 та сўровнома.
- ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга 13 та сўровнома киритилди.
Мурожаатлар билан ишлаш йўналишида
Жами 252 та мурожаатдан:
216 таси кўриб чиқилиши таъминланди;
36 таси кўриб чиқилмоқда;
6 таси ижобий ҳал этилди;
25 тасига ҳуқуқий маслаҳат ва тушунтириш берилди;
28 таси кўриб чиқилиб, тугатилган;
1 таси аноним деб топилган,
156 таси тааллуқлилиги бўйича тегишли вазирлик ва идораларга йўналтирилган.
Агентликнинг “Call-markazi” – 1253га келиб тушган 192 та мурожаатга ҳуқуқий йўналиш ва тушунтиришлар берилди, шундан 21 таси тезкор ўрганиш ўтказиш чораларини кўриш мақсадида қабул қилинди.
Жамоатчилик билан алоқалар ва Миллий кенгаш фаолияти бўйича
Коррупциянинг олдини олиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати юзасидан ҳудудларда ўтказилган ўрганишлар якуни ҳамда ҳудудий кенгашнинг 2023 йилдаги фаолияти самарадорлиги муҳокамасига бўйича Андижон, Навоий, Бухоро вилоятлари коррпцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашларининг йиғилишлари ўтказилди.
7-сентябрь
“Коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари фаолияти” мавзусида семинар;
14- сентябрь
“Давлат ташкилотларида манфаатлар тўқнашувини ҳал қилишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш” мавзусида (онлайн) семинар;
20- сентябрь
YouthLed лойиҳаси доирасида “Талабаларда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни ривожлантириш ҳамда уларда коррупцияга нисбатан муросасиз муҳитни шакллантириш масалалари” мавзусига бағишланган семинар машғулоти;
25- сентябрь
Агентлик ҳузурида олимлар, илмий-академик доира вакилларидан иборат таркибда Экспертлар гуруҳининг таъсис йиғилиши ўтказилди.
28- сентябрь
“Замонавий журналистикани ривожлантириш” маркази томонидан ташкил этилган “Очиқлик, ошкоралик ва ҳисобдорликни таъминлаш мақсадида фуқаролик жамияти ва оммавий ахборот воситаларининг рақамли кўникмаларини мустаҳкамлаш” мавзусидаги давра суҳбатида Агентлик директори ўринбосари U.Tuxtasheva маъруза билан иштирок этди;
Халқаро ташкилотлар вакиллари билан учрашувлар
4- сентябрь
Агентлик ва Япониядан Парламенти қуйи палатасининг Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси, «Япония-Ўзбекистон» ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳи аъзоси Тадахико Ито бошчилигидаги делегацияси билан бўлажак ҳамкорлик масалаларига оид учрашув;
11- сентябрь
Агентлик ва “Минтақавий мулоқот” халқаро нодавлат ташкилотининг Ўзбекистондаги филиали раҳбари P.Goryup ҳамда АҚШнинг “The Boston Globe” газетаси муҳаррири R.Koyen ўртасида ҳамкорлик истиқболлари муҳокамаси бўйича учрашув;
12- сентябрь
Агентлик ва БААнинг G42 (Presight) компанияси вакиллари ўртасида Агентлик фаолиятига рақамли технологияларни кенг жорий этишда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш масалалари юзасидан учрашув;
26- сентябрь
Агентлик ҳамда Осиё Тараққиёт банки вакиллари ўртасида “Иқтисодий бошқарувни яхшилаш дастури” доирасида амалга оширилган ишлар муҳокамасига оид учрашув;
Агентлик директори ўринбосари У.Тухташева ҳамда Хелсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги маркази директори Т.Бракс ўртасида икки мамлакат масъул идоралари ўртасида мазкур соҳада яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан учрашув;
29- сентябрь
Агентлик директори ўринбосари У.Тухташева ҳамда БМТ ТДнинг Ўзбекистондаги раҳбари ўринбосари A.Карман ўртасида ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришга бағишланган учрашув ўтказилди.
Халқаро ҳамкорлар билан ташкил этилган ўқув курслар, семинар-тренинглар
11-12- сентябрь
Агентлик, "Минтақавий мулоқот" ташкилоти ҳамкорлигида “The Boston Globe”газетаси муҳаррири Р.Коэн иштирокида матбуот котиблари, журналист ва блогерлар, жамоатчилик фаоллари учун тренинглар ташкил этилди.
11-14- сентябрь ва 25-27- сентябрь
Малайзиянинг Коррупцияга қарши курашиш академияси (МАСС) томонидан ташкил этилган “Коррупцияга қарши кураш”га бағишланган онлайн курсларида Агентлик масъул ходимлари иштирок этди.
Хориж тажрибасини ўрганиш
5-6- сентябрь
Агентлик директори ўринбосари бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Австрияда БМТ ГЖБ томонидан ташкил этилган тадбирда иштирок этди.
11-16- сентябрь
Агентлик директори ўринбосари бошчилигидаги делегацияси Корея Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги тажрибасини ўрганди.

Изучения, проведённые в регионах
Рабочая группа под руководством директора Агентства по противодействию коррупции провела изучения в Андижанской, Навоийской, Бухарской областях с целью ознакомления с проводимой работой по борьбе с коррупцией и оказания помощи в определении мер в следующих направлениях:
реализация проекта «Сфера без коррупции» в системах высшего образования и здравоохранения;
работа по адресному направлению средств, выделяемых в рамках инвестиционных проектов и обеспечению их открытости;
процессы цифровизации и обеспечения открытости в филиалах АО «Худудгазтаъминот».
Касательно определения причин и условий, порождающих коррупцию, и их устранение
По результатам изучений по определению факторов, вызывающих коррупцию в различных сферах и их анализа, в Администрацию Президента и другие организации были представлены 10 аналитических справок.
О внедрении системы внутреннего антикоррупционного контроля
Проведено изучение в Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей и Агентстве по делам молодёжи. По итогам в Комитет направлено представление по устранению выявленных недостатков.
Совместно с хокимиятом Сурхандарьинской области утверждена Программа мер по повышению эффективности борьбы с коррупцией в регионе.
Изучения в сфере государственных закупок и других направлениях
в министерства и ведомства внесены 17 представлений;
в Инспекцию государственного финансового надзора направлено 4 запроса;
в правоохранительные органы направлено 13 запросов.
Работа с обращениями
За прошедший период в Агентство поступило 252 обращения, из которых:
216 рассмотрено;
36 в процессе рассмотрения;
6 положительно разрешено;
25 даны юридические консультации и разъяснения;
28 рассмотрены и завершены;
1 анонимное обращение;
156 направлены по компетенции в соответствующие министерства и ведомства.
По 192 обращениям, поступившим через Call-центр, даны юридические консультации и разъяснения, из них 21 обращение принято для оперативного изучения.
Касательно работ по связам с общественностью и Национального совета
Проведены заседания Региональных советов по противодействию коррупции Андижанской, Навоийской, Бухарской областей с целью обсуждения результатов изучений состояния работ по предотвращению коррупции, проведённых в регионах, и обсуждения эффективности деятельности региональных советов в 2023 году.
7 сентября
Семинар на тему «Деятельность подразделений внутреннего антикоррупционного контроля».
14 сентября
Онлайн-семинар на тему «Совершенствование организационно-правовой базы разрешения конфликтов интересов в государственных организациях».
20 сентября
В рамках проекта YouthLed проведён семинар на тему «Развитие правосознания и правовой культуры студентов и вопросы создания среды нетерпимого отношения к коррупции среди них».
25 сентября
В Агентстве состоялось учредительное собрание Экспертной группы, состоящей из учёных и представителей научных и академических кругов.
28 сентября
Заместитель директора Агентства Умида Тухташева приняла участие в круглом столе на тему «Укрепление цифровых навыков гражданского общества и СМИ в целях обеспечения открытости, прозрачности и подотчётности», организованном Центром развития современной журналистики, где выступила с докладом.
Встречи с представителями международных организаций
4 сентября
Встреча руководства Агентства с делегацией Японии во главе с Тадахико Ито, председателем Комитета по законодательству и судебным вопросам Парламента Японии, членом межпарламентской группы «Япония-Узбекистан».
11 сентября
Встреча руководства Агентства с главой представительства МНО «Региональный диалог» в Узбекистане Петрой Горьюп и редактором американской газеты The Boston Globe Рашель Коэн по обсуждению перспектив сотрудничества.
12 сентября
Встреча руководства Агентства с представителями компании G42 (Presight) из ОАЭ по вопросам налаживания взаимного сотрудничества по широкому внедрению цифровых технологий в деятельность Агентства.
26 сентября
Встреча представителей Агентства и Азиатского банка развития по вопросу обсуждения работ, проводимых в рамках проекта «Программа совершенствования экономического управления».
Встреча заместителя директора Агентства Умиды Тухташевой с директором Центра верховенства права при Университете Хельсинки Туйей Бракс по установлению сотруднических связей между ответственными ведомствами двух стран.
29 сентября
Состоялась встреча заместителя директора Агентства Умиды Тухташевой и врио Постоянного Представителя ПРООН в Узбекистане Анаса Кармана, посвященная дальнейшему развитию сотруднических отношений.
Учебные курсы и семинар-тренинги, организованные в сотрудничестве с международными партнёрами
11-12 сентября
Агентством в сотрудничестве с МНО «Региональный диалог» организованы тренинги для руководителей пресс-служб, журналистов и блогеров с участием редактора газеты The Boston Globe Рашель Коэн.
11-14 сентября и 25-27-сентября
Ответственный сотрудник Агентства по противодействию коррупции принял участие в онлайн-курсах, посвященных вопросам противодействия коррупции, организованных Малайзийской антикоррупционной академией (Malaysia Anti-Corruption Academy).
Изучение зарубежного опыта
5-6 сентября
Делегация Узбекистана во главе с заместителем директора Агентства участвовали в мероприятии в Австрии, организованной УНП ООН.
11-16 сентября
Делегация во главе с заместителем директора Агентства посетила Республику Корея для изучения опыта страны в борьбе с коррупцией.