Жорий йилнинг 11-12 апрель кунлари Журналистларни қайта тайёрлаш маркази томонидан “Ўзбекистон журналистлари ва блогерларининг коррупция масалаларига оид  журналист суриштирувини ўтказиш бўйича салоҳиятини ошириш” мавзусида тренинг бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Тренинг Ўзбекистон журналистларни қайта тайёрлаш маркази ва Конрад Аденауэр жамғармаси билан “Суриштирув журналистикаси коррупцияга қарши курашишнинг самарали омили” янги қўшма лойиҳаси доирасида амалга оширилмоқда. Коррупцияга қарши курашиш агентлиги лойиҳа ҳамкори ҳисобланади.
Тренингда республика ҳудудларидан ташриф буюрган журналист ва блогерлар учун халқаро ташкилотлар вакиллари, халқаро экспертлар ҳамда  Коррупцияга қарши курашиш агентлиги масъул ходимлари маъруза билан иштирок этишди.
Дастлаб кириш қисмида Агентлик вакили томонидан коррупцияга қарши курашиш сиёсатининг асосий йўналишлари, уни амалга оширишда ОАВ роли, улар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида батафсил маълумот бериб ўтилди.
Шунингдек, тадбирнинг амалий машғулотлар қисмида давлат органлари ва ташкилотлари томонидан очиқ эълон қилинаётган маълумотлар ва улар билан ишлаш бўйича батафсил тушунтириш берилди.
Тренингнинг иккинчи куни замонавий суриштирувчи журналистга қўйиладиган талаблар, унинг хавфсизлиги масалалари, фаолиятида ахлоқ меъёрлари каби ихтисослашган масалаларга тўхталиб ўтилди ҳамда амалий машғулотлар ташкил этилди.

On April 11-12, the Center for the Retraining of Journalists held a two-day training on the topic ‘Improving the capacity of journalists and bloggers of Uzbekistan to conduct anti-corruption journalistic investigations.’
For reference: The training was organized within the framework of a new joint project of the Center for Retraining of Journalists of Uzbekistan and the Konrad Adenauer Foundation ‘Journalistic investigation is an effective method of fighting corruption’. The Anti-Corruption Agency is a partner of the project.
Representatives of international organizations, international experts and senior officials of the Anti-Corruption Agency took part in the training with lectures.
The representative of the Anti-Corruption Agency spoke in detail about the main tracks of the anti-corruption policy, the role of the media in its implementation and joint projects with the media.
In the practical part of the training, a detailed explanation was given regarding the data published by government agencies and organizations, and how to work with them.
On the second day of the training, profile issues were discussed, including the requirements for a modern investigative journalist, issues of his/her safety, ethical standards in his/her work, as well as practical classes were organized.