Жорий йилнинг 11-12 апрель кунлари Журналистларни қайта тайёрлаш маркази томонидан “Ўзбекистон журналистлари ва блогерларининг коррупция масалаларига оид  журналист суриштирувини ўтказиш бўйича салоҳиятини ошириш” мавзусида тренинг бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Тренинг Ўзбекистон журналистларни қайта тайёрлаш маркази ва Конрад Аденауэр жамғармаси билан “Суриштирув журналистикаси коррупцияга қарши курашишнинг самарали омили” янги қўшма лойиҳаси доирасида амалга оширилмоқда. Коррупцияга қарши курашиш агентлиги лойиҳа ҳамкори ҳисобланади.
Тренингда республика ҳудудларидан ташриф буюрган журналист ва блогерлар учун халқаро ташкилотлар вакиллари, халқаро экспертлар ҳамда  Коррупцияга қарши курашиш агентлиги масъул ходимлари маъруза билан иштирок этишди.
Дастлаб кириш қисмида Агентлик вакили томонидан коррупцияга қарши курашиш сиёсатининг асосий йўналишлари, уни амалга оширишда ОАВ роли, улар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида батафсил маълумот бериб ўтилди.
Шунингдек, тадбирнинг амалий машғулотлар қисмида давлат органлари ва ташкилотлари томонидан очиқ эълон қилинаётган маълумотлар ва улар билан ишлаш бўйича батафсил тушунтириш берилди.
Тренингнинг иккинчи куни замонавий суриштирувчи журналистга қўйиладиган талаблар, унинг хавфсизлиги масалалари, фаолиятида ахлоқ меъёрлари каби ихтисослашган масалаларга тўхталиб ўтилди ҳамда амалий машғулотлар ташкил этилди.

11-12 апреля в Центре переподготовки журналистов прошёл тренинг на тему «Повышение потенциала журналистов и блогеров Узбекистана по проведению антикоррупционных журналистских расследований».
Для сведения: Тренинг организован в рамках нового совместного проекта «Журналистское расследование – эффективный метод борьбы с коррупцией» Центра переподготовки журналистов Узбекистана и Фонда Конрада Аденауэра. Агентство по противодействию коррупции является партнёром проекта.
Представители международных организаций, международные эксперты и ответственные сотрудники Агентства по противодействию коррупции приняли участие в тренинге, выступив с лекциями.
Представитель Агентства по противодействию коррупции подробно рассказал об основных направлениях антикоррупционной политики, роли СМИ в её реализации и совместных с ними проектах.
В практической части тренинга было дано подробное разъяснение касательно данных, публикуемых государственными органами и организациями, и способах работы с ними.
Во второй день тренинга были обсуждены профильные вопросы, такие как требования к современному журналисту-расследователю, вопросы его безопасности, этические нормы в его работе, а также организованы практические занятия.