Агентлик томонидан ташкил этилган ўқув-семинарида давлат органлари ва ташкилотларининг 160 дан ортиқ ходимлари иштирок этди. Семинар давомида давлат органлари ва ташкилотларининг коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари ходимларига давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан маҳаллий давлат ҳокимияти органларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш натижалари ҳамда ташкилотлар томонидан e-anticor.uz электрон платформасига маълумотларни киритишда йўл қўйилган камчиликлар тўғрисида батафсил маълумотлар берилди.
Семинар дастурига кўра коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш натижалари бўйича фаолияти “яхши” деб топилган Ўзбекистон Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ва “Ипотека-банк” акциядорлик тижорат ипотека банкларининг мутахассислари ушбу ташкилотларнинг коррупцияга қарши курашишдаги ижобий тажрибалари ҳақида маърузалар билан иштирок этдилар.
Шунингдек, семинарда “Минтақавий мулоқот” халқаро ноҳукумат ташкилоти (Словения) эксперти Квентин Рид “Коррупция хавф-хатарларини баҳолаш тушунчаси ва қўлланилиши” мавзусидаги тақдимот билан иштирок этди.
Бундан ташқари, Агентлик мутахассиcлари томонидан давлат органлари ва ташкилотлари, уларнинг ҳудудий ва таркибий бўлинмаларида коррупция хавф-хатарларини баҳолаш натижалари ҳақида маълумот берилиб, ташкилотлардаги коррупцион хавф-хатарларни баҳолаш, улар ҳақидаги маълумотларни e-anticor.uz электрон платформасига киритишда йўл қўйилган камчиликлар муҳокама қилинди.
Семинар давомида иштирокчиларни қизиқтирган барча саволларга Агентлик мутахассислари ва халқаро эксперт томонидан батафсил маълумотлар берилди.

The Anti-Corruption Agency held an online workshop on April 18, which brought together 160 employees of government bodies and organizations. During the event, employees of the internal anti-corruption control units of government bodies and organizations were given detailed information on the results of the rating assessment of the effectiveness of anti-corruption work in government bodies and organizations, including the shortcomings made by organizations when entering data into e-anticor.uz electronic platform.
Specialists of the Agency for Technical Regulation and JSCMB Ipoteka-Bank, whose activities were rated ‘good’ in the rating assessment, spoke about the positive experience of these organizations in the fight against corruption.
Quentin Reed, anti-corruption expert, Regional Dialogue International NGO, Slovenia, spoke about the procedure and rules for corruption risk assessment.
In addition, specialists of the Anti-Corruption Agency provided information on the results of the corruption risk assessment in government bodies and organizations, their regional and structural divisions, and also discussed shortcomings in the assessment of corruption risks in organizations and entering data into e-anticor.uz platform.