Агентлик томонидан ташкил этилган ўқув-семинарида давлат органлари ва ташкилотларининг 160 дан ортиқ ходимлари иштирок этди. Семинар давомида давлат органлари ва ташкилотларининг коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари ходимларига давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан маҳаллий давлат ҳокимияти органларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш натижалари ҳамда ташкилотлар томонидан e-anticor.uz электрон платформасига маълумотларни киритишда йўл қўйилган камчиликлар тўғрисида батафсил маълумотлар берилди.
Семинар дастурига кўра коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш натижалари бўйича фаолияти “яхши” деб топилган Ўзбекистон Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ва “Ипотека-банк” акциядорлик тижорат ипотека банкларининг мутахассислари ушбу ташкилотларнинг коррупцияга қарши курашишдаги ижобий тажрибалари ҳақида маърузалар билан иштирок этдилар.
Шунингдек, семинарда “Минтақавий мулоқот” халқаро ноҳукумат ташкилоти (Словения) эксперти Квентин Рид “Коррупция хавф-хатарларини баҳолаш тушунчаси ва қўлланилиши” мавзусидаги тақдимот билан иштирок этди.
Бундан ташқари, Агентлик мутахассиcлари томонидан давлат органлари ва ташкилотлари, уларнинг ҳудудий ва таркибий бўлинмаларида коррупция хавф-хатарларини баҳолаш натижалари ҳақида маълумот берилиб, ташкилотлардаги коррупцион хавф-хатарларни баҳолаш, улар ҳақидаги маълумотларни e-anticor.uz электрон платформасига киритишда йўл қўйилган камчиликлар муҳокама қилинди.
Семинар давомида иштирокчиларни қизиқтирган барча саволларга Агентлик мутахассислари ва халқаро эксперт томонидан батафсил маълумотлар берилди.

Более 160 сотрудников государственных органов и организаций приняли участие в семинаре, организованном Агентством по противодействию коррупции. В ходе мероприятия сотрудникам подразделений внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов и организаций была дана подробная информация о результатах рейтинговой оценки эффективности антикоррупционной работы в государственных органах и организациях, в том числе о недостатках, допущенных организациями при вводе данных в электронную площадку e-anticor.uz.
Специалисты Агентства по техническому регулированию Республики Узбекистан и АКИБ «Ипотека-банк», деятельность которых была оценена на «хорошо» по результатам рейтинговой оценки эффективности коррупционной деятельности, выступили с лекциями о положительном опыте этих организаций в борьбе с коррупцией.
Квентин Рид, эксперт международной неправительственной организации «Региональный диалог» (Словения), рассказал о порядке и правилах проведения оценки коррупционных рисков.
Кроме того, специалисты Агентства предоставили информацию о результатах оценки коррупционных рисков в государственных органах и организациях, их региональных и структурных подразделениях, а также обсудили недостатки в оценке коррупционных рисков в организациях и внесения информации в электронную площадка e-anticor.uz.