Жорий йилнинг 1 май куни Олий Мажлис Сенатида Ахборот сиёсати ва давлат органларида очиқликни таъминлаш масалалари қўмитасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2022 йил ва 2023 йил биринчи чорагида давлат органлари ва ташкилотларининг очиқ маълумотлар сифатида жойлаштириш керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларининг Очиқ маълумотлар портали (data.gov.uz) ва ўз расмий веб-сайтларига белгиланган вақтда жойлаштириши юзасидан ўтказилган мониторинг натижалари сенаторлар, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг доимий комиссиялари аъзолари, тегишли давлат органлари ва ташкилотлар масъуллари, экспертлар ва ОАВ вакиллари иштирокида муҳокама қилинди.
Кун тартибидаги масала юзасидан Агентлик директори А.Бурханов маълумот берди.
Қайд этилганидек, Агентлик томонидан илк бор жорий йилда “Очиқлик индекси” баҳолаш рейтинги эълон қилинди. Баҳолаш жами 86 та давлат органи ва ташкилоти (шундан 21 таси вазирлик, 14 таси маҳаллий давлат ҳокимияти органи, 32 таси давлат иштирокидаги ташкилот, 19 таси қўмита ва агентлик)ни қамраб олди.
Индекс натижалари давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлаш бўйича амалга оширилган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолашга қаратилган  “Open.index” электрон платформаси  орқали кенг жамоатчиликка эълон қилинди.
Баҳолаш жараёнларини ҳар томонлама сифатли ташкил этиш мақсадида Агентлик томонидан ўтган давр мобайнида давлат органларига мазкур йўналишда мунтазам методик ва амалий ёрдам кўрсатилиб, ушбу фаолиятини юқори самарадорлик асосида ташкил этишга кўмаклашиб борилди.
Жумладан, очиқликни таъминлашга масъул ходимларни тизимли ўқитиш йўлга қўйилиб, 2022 йилда хорижий экспертлар иштирокида ўтказилган 10 та ўқув курсларида 200 нафар ходимнинг малакаси оширилди.
Ўзаро муҳокамалар жараёнида давлат органлари ва ташкилотларининг 2023 йилги очиқлик фаолиятини ўрганишда ҳукумат таркибига кирмайдиган давлат органлари ва ташкилотларини, шунингдек, вазирлик ва идораларнинг ҳудудий бўлинмаларини қамраб олиш чораларини кўриш масаласига алоҳида урғу берилди.
Мажлисда бугунги кунда аксарият давлат органлари ва ташкилотлари томонидан тегишли ахборот ресусрларида давлат харидлари тўғрисидаги маълумотлар тўлиқ эълон қилинмаётганлиги ҳам танқидий кўриб чиқилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги ПФ-6247-сон Фармонига мувофиқ, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоят, туман, шаҳар Кенгашлари томонидан ўз сессияларини маҳаллий телеканаллар, шунингдек, Интернет тармоғи орқали эфирга узатилиш ҳолатига алоҳида эътибор қаратилди.
Мониторинг натижалари кўрсатишича, 2022 йил давомида халқ депутатлари Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгашлари томонидан ўтказилган жами 245 та сессиядан фақатгина 61 таси, яъни 25 фоизи маҳаллий телеканаллар ёки Интернет тармоғи орқали жонли эфирга узатилган.
Халқ депутатлари шаҳар ва туман Кенгашлари томонидан эса  Республика бўйича ўтказилган жами 3 154 та сессиядан бор-йўғи 750 таси, яъни 24 фоизи онлайн ёритилган.
Юқоридаги ҳолатлар маҳаллий Кенгашларнинг ахборот сиёсати ва маҳаллий давлат органларида очиқликни таъминлаш масалалари бўйича доимий комиссия раислари томонидан доимий назоратга олинишига келишиб олинди.
Мулоқотлар мобайнида янги таҳрирдаги Конституцияда очиқликни таъминлаш бўйича киритилаётган янги нормалар ва уларнинг муҳим аҳамияти  хусусида ҳам маълумот берилди.
Таъкидланганидек, эндиликда ижро этувчи ҳокимият органларининг ишида очиқлик ва шаффофликни, қонунийлик ва самарадорликни таъминлаш, уларнинг фаолиятида коррупция ҳолатларига қарши курашиш, давлат хизматларининг сифатини ошириш ва улардан фойдаланиш имкониятини кенгайтириш бўйича чоралар кўрилиши Бош қомус даражасида белгилаб қўйилди.
Муҳокама этилган масалалардан келиб чиқиб, давлат органлари ва  ташкилотларида очиқликни таъминлаш борасида йўл қўйилаётган хато ва камчиликлар, уларни бартараф этиш, очиқликни таъминлашни янада кучайтириш борасида Агентлик томонидан келгусида амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб олинди.
Хусусан, давлат органлари ва ташкилотлари учун ўз расмий веб-сайтида жойлаштирилиши мажбурий бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларнинг намунавий шаклларини тасдиқлаш, шунингдек, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисидаги қонунчиликни бузган шахсларни жавобгарликка тортиш ваколатидан кенг фойдаланиб бориш  лозимлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, давлат органлари ва ташкилотларининг очиқлик фаолиятини ўрганишда маълумотларни расмий веб-сайтга жойлаштирилганлик ҳолати билан бирга уларнинг сифатига ҳам алоҳида эътибор қаратиш, мониторинг ва баҳолаш жараёнларини инсон омилини кескин камайтиришга қаратилган рақамли назорат шаклида олиб бориш орқали такомиллаштириш юзасидан ҳам қатор таклиф ва тавсиялар билдирилди.

On May 1, a regular meeting of the Committee on Information Policy and Ensuring Openness Government Bodies of the Senate of the Oliy Majlis was held.
The meeting with the participation of senators, members of the standing commissions of local councils of people’s representatives, senior officials of relevant government agencies and organizations, experts and media representatives, reviewed the results of the monitoring conducted by the Anti-Corruption Agency regarding the timely placement by government agencies and organizations of socially significant information to be posted as open data on the Open Data Portal (data.gov.uz) and their official websites for 2022 and the first quarter of 2023.
Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, provided information on the agenda.
For the first time this year, the Agency announced the Openness Index, assessing the activities of government agencies and organizations in providing openness of the work. The rating assessment included 86 government agencies, including 21 ministries, 14 local executive authorities, 32 entities with a state share, 19 committees and agencies.
The results of the Openness Index, aimed at assessing the effectiveness and efficiency of the ongoing work to ensure openness in government agencies and organizations, were brought to the attention of the general public through Open.index electronic platform.
For the purposes of a comprehensive and high-quality organization of the assessment processes, the Agency over the past period has provided regular methodological and practical assistance to officials in charge of providing openness of their organizations.
Systematic training of officials in charge was launched, in particular, 200 officials underwent 10 advanced training courses organized in 2022 with the involvement of foreign specialists.
During mutual discussions, special emphasis was placed on the issue of taking measures to include nongovernmental organizations, as well as regional divisions of ministries and departments in the assessment in 2023.
The meeting also critically reviewed the fact that most government agencies and organizations do not fully publish information on public procurement in the relevant information resources.
The participants of the event also paid attention to the state of broadcasting the sessions of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, regional, district, city councils of people’s representatives on local TV channels, as well as on the Internet, provided for by Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6247 of June 16, 2021.
According to the monitoring results for 2022, only 61 out of 245 sessions held by people’s representatives of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city councils were broadcast live through local TV channels or the Internet.
And on the scale of city and district councils of people’s representatives, out of 3154 sessions, only 750 were broadcast.
The participants of the meeting agreed on the establishment of permanent control by the chairs of the standing commissions on information policy of local councils over ensuring the openness of processes.
Information was also given about the new rules for ensuring openness in the new edition of the Constitution and their importance.
Based on the issues discussed, tasks were identified to be implemented by the Anti-Corruption Agency to further strengthen openness processes.
In particular, it was noted that it is necessary to approve standard forms of socially significant information to be posted by government agencies and organizations on their official websites, as well as to widely use the powers to hold to account responsible for the violation of  the law on the openness of the activities of government authorities and administration.
In addition, a number of proposals and recommendations were made to increase attention not only to the timely placement of open data, but also to their quality, as well as to the widespread introduction of digital monitoring and assessment, aimed at drastically reducing the human factor.