Жорий йилнинг 18-19 май кунлари Олма-Ота шаҳрида "Халқаро инвестиция лойиҳаларида коррупцияга қарши курашиш соҳасида ҳамкорликни ошириш" мавзусида ўтказилган халқаро семинарда Агентлик вакиллари иштирок этди.
БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (БМТ ГЖБ) томонидан ташкил этилган мазкур семинарда қатор халқаро экспертлар ҳамда Австрия, Арманистон, Белорус Республикаси, Босния ва Герцеговина, Грузия, Мўғулистон, Эрон, Хитой, Қирғизистон, Туркия ва Черногория давлатлари вакиллари ҳам иштирок этди.
Семинарда БМТ ГЖБ Минтақавий аксилкоррупция маслаҳатчиси томонидан «Хорижий инвестицияларни рағбатлантириш агентлигининг фаолиятида аксилкоррупция ва ҳалоллик» мавзуси доирасида тақдимот ўтказилиб, унда асосан хорижий инвестицияларда ушбу ташкилотларнинг коррупцияга қарши курашиш идоралари билан мустаҳкам ҳамкорликка таяниш лозимлигига алоҳида урғу берилди.
Шунингдек, БМТ ГЖБ тавсиялари ва бошқа халқаро аксилкоррупция механизмларини (ГРЕКО, Истанбул Ҳаракатлар режаси) ўз тажрибаларига жорий этиб бориши муҳимлигига тўхталиб ўтилди.
Семинар иштирокчилари халқаро инвестиция лойиҳаларида коррупцияга қарши курашиш бўйича ўз миллий тажрибалари юзасидан маълумот бериб ўтди.

18 мая в Алма-Ате прошёл международный семинар на тему «Усиление должной осмотрительности и сотрудничества в области противодействия коррупции в международных инвестиционных проектах». Представители Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан также приняли участие в работе семинара.
В этом семинаре, организованном Управлением ООН по наркотикам и преступности, приняли участие ряд международных экспертов и представители Австрии, Армении, Республики Беларусь, Боснии и Герцеговины, Грузии, Монголии, Ирана, Китая, Кыргызстана, Турции и Черногории.
На семинаре региональный советник по борьбе с коррупцией Управления ООН по наркотикам и преступности выступил с докладом на тему «Противодействие коррупции и добропорядочность в деятельности Агентства по привлечению иностранных инвестиций», в котором особый акцент был сделан на необходимости полагаться на тесное сотрудничество с антикоррупционными органами этих организаций в иностранных инвестициях.
Также была подчёркнута важность внедрения в свой опыт рекомендаций УНП ООН и других международных антикоррупционных механизмов (ГРЕКО, Стамбульский план действий по).
Участники семинара поделились информацией о своём национальном опыте борьбы с коррупцией в международных инвестиционных проектах.