Жорий йилнинг 10 март куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурханов ва Япония халқаро ҳамкорлик ташкилоти (JICA)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Миязаки Сугуру ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда А.Бурханов мамлакатимизда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича давлат сиёсати ва амалга оширилаётган ислоҳотларга қисқача тўхталиб, мазкур йўналишда Япония билан ҳамкорлик ва унинг самараларини алоҳида эътироф этди.
JICA раҳбари, ўз ўрнида, мазкур соҳадаги ўзгариш ва кўрилаётган чораларни юқори баҳолаб, икки давлат ўртасида, шу жумладан, коррупцияга қарши курашиш соҳасида йўлга қўйилган конструктив мулоқот ва ҳамкорликни янада кучайтиришга тайёрлигини билдириб ўтди.
Жумладан, JICA ҳамкорлигида давлат хизмати этикаси ҳамда давлат харидлари тизимини тартибга солиш бўйича Япония тажрибасини ўрганиш, коррупциянинг олдини олиш жараёнига ахборот технологияларини кенг жорий этиш, коррупцияга қарши курашиш сиёсатини шакллантиришда япониялик мутахассисларни жалб этиш масалаларида яқиндан ҳамкорлик ўрнатиш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув сўнггида томонлар коррупциянинг олдини олишга қаратилган қўшма лойиҳалар ва ўқув дастурларини ишлаб чиқиш ҳамда соҳа юзасидан Япония тажрибасини ўрганиш ишларини давом эттиришга келишиб олдилар.

Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, met March 10 with Suguru Miyazaki, Head of Uzbekistan Office of the Japan International Cooperation Agency (JICA).
At the meeting, Akmal Burkhanov briefed on the state policy and ongoing reforms in the field of preventing and combating corruption in Uzbekistan. He also emphasized the fruitful cooperation with Japan in this area.
For his part, the head of JICA Uzbekistan Office highly evaluated the changes and measures taken in this area, and expressed readiness to further strengthen the constructive dialogue and cooperation between the two countries, including in the field of combating corruption.
In particular, the parties discussed the issues of studying the Japanese experience of civil service ethics and regulation of the public procurement system, the widespread introduction of information technologies in the process of preventing corruption in cooperation with JICA, and the involvement of Japanese experts in the formation of anti-corruption policy.
Following the meeting, the parties agreed to continue working on the development of joint projects and training programs, as well as studying Japan’s experience in combating corruption.