Коррупцияга қарши курашиш агентлигида “Халқ давлат органларига эмас, балки давлат органлари халққа хизмат қилиши керак” деган тамойил остида халқимиз мурожаатлари тингланиб, уларнинг масалаларига ечим топиш чоралари кўрилмоқда.
Бу борада бугун Агентлик директори А.Бурхановнинг навбатдаги шахсий қабули бўлиб ўтди. Қабул давомида фуқаролар асосан суд-ҳуқуқ масалалари бўйича ҳамда турли давлат органлари, маҳаллий ҳокимликларда мурожаатларининг тўлиқ ва холисона кўриб чиқилмаётганлигидан ҳамда турли коррупциявий ҳолатлардан норозиликлар билдиришди.
Қабулда фуқароларнинг мурожаатлари тўлиқ тингланиб, масалаларнинг ечими бўйича тегишли ҳуқуқий тушунтириш ва маслаҳатлар берилди. Ижроси ўрганиш ва вақт талаб қиладиган мурожаатлар бўйича фуқаролардан тегишли тартибда ариза ва шикоятлар қабул қилиниб, ижроси қатъий назоратга олинди.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан амалга оширилаётган бу каби саъй-ҳаракатлар аҳоли муаммоларининг ҳал этилишига хизмат қилади ҳамда мурожаатларда кўрсатиб ўтилаётган коррупциявий ҳолатларни келтириб чиқараётган омилларни таҳлил қилган ҳолда уларни бартараф қилиш учун тегишли чора-тадбирлар ишлаб чиқилишига замин яратади.

Агентство по противодействию коррупции ведёт работу по рассмотрению обращений граждан и принимает меры для решения их проблем по принципу «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу».
Следуя этому принципу, директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов сегодня провёл очередной личный приём.
В ходе приёма граждане в основном жаловались на отсутствие полного и беспристрастного рассмотрения их обращений в различных государственных органах и местных органах власти, а также на различные коррупционные ситуации.
Обращения граждан были выслушаны в полном объёме, даны соответствующие юридические разъяснения и консультации по решению вопросов. Заявления и жалобы граждан, требующие дополнительного изучения и времени, были приняты в надлежащем порядке, их исполнение взято под строгий контроль.
Предпринимаемые Агентством по противодействию коррупции меры такого рода служат решению проблем населения и создают основу для разработки соответствующих мер путём анализа факторов, вызывающих коррупционные случаи, указанные в обращениях граждан.