2024 йил якунлари бўйича Очиқлик индекси эълон қилинди
Куни кеча Коррупцияга қарши курашиш агентлигида Очиқликни таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолаш комиссиясининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-154-сон Фармонига мувофиқ, 2024-йил якунларига кўра давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индекси асосида тўпланган барча кўрсаткичлар атрофлича муҳокама қилиниб, якуний натижалар кўриб чиқилди.
Маълумот ўрнида: Индекс 84 та баҳолаш мезонидан таркиб топган 8 та индикатор асосида шакллантирилиб келинмоқда. Бу йилги баҳолашда жами 98 та та республика ижро этувчи ҳокимият органлари – вазирлик, қўмита, агентлик, инспекциялар ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолияти қамраб олинди.
Баҳолаш натижаларига кўра, 50 та давлат органи “яшил” (2023 йилда 31 та), 35 таси “сариқ” (43 та) ва 13 таси “қизил” (29 та) самарадорлик кўрсаткичларини қайд этди.
Жорий йил баҳолашда ўтган йилга нисбатан “яшил” тоифада баҳоланган давлат идоралари кўлами 21 %га кўпайиб, “қизил” тоифадагилар 15 %га (ижобий ўсиш кўрсаткичлари бўйича) камайган.
Таҳлиллар кўрсатишича, бу йил рейтинг натижалари ўртача 70 баллни ташкил этиб, 2023 йилга нисбатан 8 баллга ошган.
Энг юқори самарадорлик кўрсаткичлари “Олмалиқ кон-металлургия комбинати” АЖ (91 балл), Солиқ қўмитаси (90 балл), “Ўзавтосаноат” АЖ
(89 балл) ва “Навоий кон-металлургия комбинати” АЖ (89 балл) томонидан кўрсатилган.
Энг юқори ижобий ўсиш “Uzbekistan Airways” АЖ (+42 балл), Транспорт назорати инспекцияси (+46 балл), Спорт вазирлиги (+47 балл), Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги (+52 балл) томонидан қайд этилган.
Республика даражасида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги (32 балл), Гидрометеорология хизмати агентлиги (45 балл), Оила ва хотин-қизлар қўмитаси (50 балл) ва Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси (51 балл) қайд этиб, “қизил” тоифада баҳоланган.
2024 йилда давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлаш ишларининг самарадорлиги ва натижадорлигини оширишга қаратилган қатор чора-тадбирлар амалга оширилиб, сезиларли ютуқларга эришилди.
Хусусан, хорижий экспертлар иштирокида очиқликни таъминлашга масъул ходимларни тизимли ўқитиш ва уларга услубий кўмак бериб бориш йўлга қўйилиб, ўтган йилда ўтказилган 11 та ўқув курсида 155 нафар ходимнинг малакаси оширилди.
Халқаро ташкилотлар (ЕХҲТ) кўмагида давлат хизматчиларини онлайн режимда ўқитишга мўлжалланган “E-learning” электрон платформаси ишга туширилиб, очиқликни таъминлашга масъул ходимларни ушбу платформада тизимли ўқитиб келинмоқда.
Маълумот учун: Платформа 9 та интерактив модулдан иборат бўлиб, ҳар бир модул якунида тингловчининг билими синовдан ўтказилади. 2024 йилда платформа орқали давлат идораларининг 670 нафар (510 нафар республика ва 160 нафар маҳаллий) ходимлари ўқитилиши таъминланиб, уларга сертификат тақдим этилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 30 декабрдаги 910-сон қарори билан очиқликни таъминлаш соҳасидаги фаолиятни масофадан мониторинг қилиш тартиби тасдиқланиб, Низом асосида унинг барча тартиб-таомиллари белгилаб берилди. Мазкур қарор билан ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларнинг намунавий шакллари тасдиқланиб, ушбу тоифадаги ахборотларни очиқ эълон қилиш шаклига нисбатан ягона ёндашув яратилди.
Бу йилги баҳолаш натижалари асосида очиқлик тизимини янада такомиллаштириш бўйича зарур чоралар изчил давом эттирилади.
Жумладан, “сариқ” тоифадаги давлат органлари ва ташкилотларининг очиқликни таъминлаш соҳасидаги фаолиятини янада яхшилаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилиб, уларни амалга оширишга амалий кўмаклашилади.
“Қизил” тоифада баҳоланганларига қонунчиликда белгиланган тартибда интизомий жазо чорасини қўллаш юзасидан таклиф киритиш, очиқликни таъминлашда йўл қўйилаётган тизимли камчиликларни ўрганиш, бартараф этиш ҳамда уларнинг ушбу йўналишдаги фаолиятини яхшилаш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси Раёсати ва Олий Мажлис Сенати мажлисларида ушбу тоифада баҳоланган давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарларининг очиқлик соҳасида йўл қўйган камчиликлари ва уларни бартараф этиш бўйича режалаштирган чора-тадбирлари юзасидан ахбороти эшитилади.

Объявлен Индекс открытости по итогам 2024 года
На днях в Агентстве по противодействию коррупции состоялось заседание Комиссии по оценке эффективности и результативности проводимой работы в сфере открытости.
На заседании подробно обсуждались все показатели и рассматривались окончательные результаты по Индексу открытости, который направлен на оценку эффективности и результативности работ по обеспечению открытости в государственных органах и организациях за 2024 год, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-154.
Для сведения: Индекс открытости формируется на основе 8 индикаторов, состоящих из 84 критериев оценки. В этом году оценка охватила деятельность 98 республиканских органов исполнительной власти — министерств, комитетов, агентств, инспекций, хокимиятов.
По результатам оценки, 50 государственных органов вошли в «зелёную» категорию (в 2023 году в эту категорию вошло 31 ведомство), 35 органов и организаций вошли в «жёлтую» (в 2023 году - 43) категорию и 13 организаций оказались в «красной» (в 2023 году - 29) категории.
В оценке этого года количество государственных учреждений, отнесённых к «зелёной» категории, увеличилось на 21% по сравнению с прошлым годом, а в «красной» категории — сократилось на 15% (согласно положительным показателям роста).
Анализ показывает, что средний результат рейтинга в этом году составил 70 баллов, что на 8 баллов больше, чем в 2023 году.
Наиболее высокие показатели эффективности продемонстрировали АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» (91 балл), Налоговый комитет (90 баллов), АО «Узавтосаноат» (89 баллов) и АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» (89 баллов).
Наибольший положительный рост зафиксирован у АО «Uzbekistan Airways» (+42 балла), Инспекции транспортного надзора (+46 баллов), Министерства спорта (+47 баллов) и Министерства строительства и жилищно-коммунального обслуживания (+52 балла).
В «красной» категорию вошли Агентство по развитию фармацевтической отрасли (32 балла), Агентство гидрометеорологической службы (45 баллов), Комитет семьи и женщин (50 баллов), Инспекция по контролю за использованием электрической энергии, нефтепродуктов и газа (51 балл).
В 2024 году реализован ряд мероприятий, направленных на повышение эффективности и результативности работ по обеспечению открытости в государственных органах и организациях, достигнут значительный прогресс.
В частности, при участии зарубежных экспертов начато системное обучение сотрудников, ответственных за обеспечение открытости, оказание им методической поддержки, в прошлом году на 11 курсах повышения квалификации 155 сотрудников государственных органов и организаций улучшили свои знания и навыки в этом направлении.При поддержке международных организаций (ОБСЕ) запущена электронная платформа «E-learning» для онлайн-обучения государственных служащих, на которой систематически проходят обучение сотрудники, ответственные за обеспечение открытости.
Для сведения: Платформа состоит из 9 интерактивных модулей, в конце каждого модуля проводится проверка знаний слушателя. В 2024 году на платформе прошли обучение 670 (510 республиканских и 160 местных) сотрудников государственных органов, им вручены сертификаты.
Постановлением Кабинета Министров от 30 декабря 2024 года №910 утвержден Порядок осуществления дистанционного мониторинга за деятельностью в сфере обеспечения открытости и Положением определены все процедуры. Также, Постановлением утверждены типовые формы социально значимых сведений и создан единый подход к форме публичного раскрытия данной категории сведений.
По результатам оценки текущего года будут последовательно продолжены необходимые меры по дальнейшему совершенствованию системы открытости.
В частности, будут разработаны рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности государственных органов и организаций, вошедших в «жёлтую» категорию в сфере обеспечения открытости, и будет оказана практическая поддержка в их реализации.
Планируется внести предложение о применении дисциплинарного взыскания к ответственным лицам, чья работа по обеспечению открытости попала в «красную» категорию, в установленном законом порядке, изучить и устранить системные недостатки, а также разработать комплексную программу мер по совершенствованию их деятельности в этом направлении.
Также на заседаниях Президиума Кабинета Министров и Сената Олий Мажлиса будет заслушана информация руководителей государственных органов и организаций, чья деятельность вошла в «красную» категорию, о допущенных ими недостатках в сфере открытости и планируемых мерах по их устранению.