Жорий йилнинг 20 апрель куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш ҳамда Давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилган ишларнинг самарадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индекси натижаларинининг тақдимоти амалга оширилди
Ушбу тадбирда рейтинг натижалари таҳлили ва паст кўрсаткичли муассаса ва ташкилотлар билан олиб борилаётган ишлар муҳокама этилди.
Дастлаб, давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларида коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлиги рейтинг баҳолаш натижалари тўғрисида Агентлик масъул ходими тақдимотни амалга оширди.
Таъкидланганидек, мазкур рейтингда давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш бўйича механизмларнинг амалиётга татбиқ этилганлиги, коррупциявий хавф-хатарларни камайтирилганлиги, давлат ташкилотлари раҳбарларининг коррупцияга қарши муросасиз муносабатни кўрсатувчи ҳаракатларининг мавжудлиги, ходимларнинг коррупцияга қарши курашишга оид ички тартиблардан хабардорлиги, аҳолини ушбу иллатга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантиришга қаратилган тарғибот тадбирларининг самарадорлиги баҳоланади.
Ўтказилган рейтинг баҳолаш натижалари асосида давлат ташкилотлари томонидан коррупцияга қарши курашиш соҳасида белгиланган вазифаларнинг қай даражада самарали амалга оширилаётганини мониторинг қилиш билан бир қаторда аниқланган камчиликларни бартараф этиш, соҳада соғлом рақобат муҳитини кучайтириш, ташкилот раҳбарларининг масъулиятини оширишга хизмат қилади.
Савол ва мулоҳазалар қиссмида кенгаш аъзолари бир қатор муҳим масалаларни ўртага ташлашди.
Жумладан, кенгаш раиси Фозилжон Отахонов “Баҳолашда асосан, шаклга эмас, мазмунга кўпроқ эътибор бериш лозимлигини хусусан, ҳужжатларнинг ишлаб чиқилгани ёки қабул қилингани эмас балки, амалиётга татбиқ этилгани, ходимлар фаолиятида қўлланилаётгани ва энг асосийси тизимда коррупциявий жиноятлар камайиш кўрсаткичлари устувор бўлиши керак” дея қайд этди.
Кенгаш аъзоси Мансур Бекмурадов аҳоли ўртасида ҳуқуқий тарғиботни амалга оширганлик, энг муҳим индикатор бўлиши лозимлигини билдирди.
Шунингдек, Кенгаш раиси ўринбосари Гулнора Бобожонова ташкилотлар фаолиятини баҳолаётганда уларнинг журналистлар ва оммавий ахборот воситалари билан ишлаш масаласини ҳам эътиборга олиш лозимлигини таъкидлади.
Кун тартибидаги иккинчи масала Давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилган ишларнинг самарадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индекси натижалари юзасидан ҳам тақдимот амалга оширилди.
Қайд этилганидек, тартибга мувофиқ, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳар йили манфаатдор вазирлик ва идоралар билан бирга, давлат органлари ва ташкилотларининг соҳада амалга ошираётган ишлари самарадорлиги ҳамда натижадорлигини 84 та мезонини қамраб олган 8 та индикатор асосида баҳолаб борилди.
Ўтказилган ўрганиш ва мониторинг натижалари бўйича аниқланган камчиликларни бартараф этиш ҳамда ушбу фаолиятини тўғри йўлга қўйиш борасида вазирлик ва идораларнинг кўпчилигида қатъий ирода мавжудлиги таъкидланди.
Кенгаш аъзоларини ушбу йўналишдаги фаолиятига етарли эътибор қаратмай, очиқлик тизимини такомиллаштиришга сусткашлик муносабатида, қонунчиликда қатъий белгиланган маълумотларни очиқлашни ўз холига ташлаб қўйиш ҳолатлари юзасидан ўз таклиф ва тавсияларини беришди.
Хусусан, кенгаш аъзоси Юлдузхон Олимова бажарилган ишларни эътироф этиш зарурлигини, юқоридаги каби рейтинглар коррупцияга қарши тизимли курашишни бир кўриниши эканлигини таъкидлади. Ўз навбатида белгиланган талабларни мунтазам равишда бажармаётган вазирлик ва идораларга қатъий чоралар кўриш лозимлигини билдирди.
Кенгаш раиси Фозилжон Отахонов рейтингларни кенг жамоатчиликка тушунтиришда кенгаш аъзолари фаол бўлиши лозимлигини таъкидлади, шунингдек, мазкур кўрсаткичлар бўйича Агентликни ҳам муқобил баҳолашдан ўтказиш бўйича алоҳида механизмларни ишлаб чиқиш лозимлигини қайд этди.

20 апреля текущего года состоялось заседание Общественного совета при Агентстве по противодействию коррупции.
Для участников заседания была проведена презентация Индекса открытости, направленного на оценку эффективности работ по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также рейтинговой оценки эффективности деятельности по противодействию коррупции государственных органов и организаций.
Участники заседания проанализировали результаты рейтинговой оценки и работу, проводимую с учреждениями и организациями с низкими показателями.
Сначала ответственный сотрудник Агентства провёл презентацию относительно результатов рейтинговой оценки эффективности деятельности государственных органов и организаций по противодействию коррупции.
Данный рейтинг оценивал работу организаций по внедрению действенных механизмов противодействия коррупции и снижению коррупционных рисков, также оценивалась работа руководителей государственных организаций по привитию сотрудникам бескомпромиссного отношения к коррупции, и просветительская работа, направленная на формирование у населения непримиримого отношения к любым коррупционным проявлениям.
Рейтинговая оценка эффективности деятельности государственных органов и организаций по противодействию коррупции служит действенным механизмом контроля за выполнением задач, поставленных перед государственными организациями в сфере противодействия коррупции, а также устранения выявленных недостатков, укрепления среды здоровой конкуренции в сфере и повышения ответственности руководителей.
Во время обсуждения, председатель Общественного совета Фозилжон Отахонов отметил, что при оценке необходимо уделять больше внимания содержанию, а не форме, то есть, не количеству разработанных или принятых документов, а насколько они внедрены в практику, и главное, какой достигается положительный результат.
Также заместитель председателя Общественного совета Гульнора Бобожонова отметила, что при оценке деятельности организаций необходимо учитывать вопрос их работы с журналистами и СМИ.
Заседание продолжилось презентацией результатов Индекса открытости, направленного на оценку эффективности проводимой работы по открытости деятельности государственных органов и организаций.
Согласно процедуре проведения рейтинговой оценки в этом направлении, Агентство по противодействию коррупции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами оценивало эффективность и результативность работы государственных органов и организаций по 8 индикаторам, охватывающим 84 критерия.
Участники заседания провели анализ результатов Индекса открытости и отметили высокую готовность государственных органов и организаций в налаживании работы в направлении обеспечения открытости деятельности.
Член Общественного совета Юлдузхон Олимова подчеркнула, что вышеуказанные рейтинги являются формой системной борьбы с коррупцией. Также, она особо отметила о необходимости принятия жёстких мер в отношении министерств и ведомств, систематически не выполняющих установленные требования.
Председатель Общественного совета Фозилжон Отахонов подчеркнул, что члены Общественного совета должны проявлять активность в разъяснении широкой общественности сути и важности проведения такого рода рейтинговых оценок работы государственных структур, а также отметил о необходимости разработки отдельных механизмов проведения оценки деятельности и самого Агентства по этим показателям.
В ходе заседания также были рассмотрены другие организационные вопросы, связанные с деятельностью Общественного совета.