Жорий йилнинг 20 апрель куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш ҳамда Давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилган ишларнинг самарадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индекси натижаларинининг тақдимоти амалга оширилди
Ушбу тадбирда рейтинг натижалари таҳлили ва паст кўрсаткичли муассаса ва ташкилотлар билан олиб борилаётган ишлар муҳокама этилди.
Дастлаб, давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларида коррупцияга қарши курашиш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлиги рейтинг баҳолаш натижалари тўғрисида Агентлик масъул ходими тақдимотни амалга оширди.
Таъкидланганидек, мазкур рейтингда давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш бўйича механизмларнинг амалиётга татбиқ этилганлиги, коррупциявий хавф-хатарларни камайтирилганлиги, давлат ташкилотлари раҳбарларининг коррупцияга қарши муросасиз муносабатни кўрсатувчи ҳаракатларининг мавжудлиги, ходимларнинг коррупцияга қарши курашишга оид ички тартиблардан хабардорлиги, аҳолини ушбу иллатга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантиришга қаратилган тарғибот тадбирларининг самарадорлиги баҳоланади.
Ўтказилган рейтинг баҳолаш натижалари асосида давлат ташкилотлари томонидан коррупцияга қарши курашиш соҳасида белгиланган вазифаларнинг қай даражада самарали амалга оширилаётганини мониторинг қилиш билан бир қаторда аниқланган камчиликларни бартараф этиш, соҳада соғлом рақобат муҳитини кучайтириш, ташкилот раҳбарларининг масъулиятини оширишга хизмат қилади.
Савол ва мулоҳазалар қиссмида кенгаш аъзолари бир қатор муҳим масалаларни ўртага ташлашди.
Жумладан, кенгаш раиси Фозилжон Отахонов “Баҳолашда асосан, шаклга эмас, мазмунга кўпроқ эътибор бериш лозимлигини хусусан, ҳужжатларнинг ишлаб чиқилгани ёки қабул қилингани эмас балки, амалиётга татбиқ этилгани, ходимлар фаолиятида қўлланилаётгани ва энг асосийси тизимда коррупциявий жиноятлар камайиш кўрсаткичлари устувор бўлиши керак” дея қайд этди.
Кенгаш аъзоси Мансур Бекмурадов аҳоли ўртасида ҳуқуқий тарғиботни амалга оширганлик, энг муҳим индикатор бўлиши лозимлигини билдирди.
Шунингдек, Кенгаш раиси ўринбосари Гулнора Бобожонова ташкилотлар фаолиятини баҳолаётганда уларнинг журналистлар ва оммавий ахборот воситалари билан ишлаш масаласини ҳам эътиборга олиш лозимлигини таъкидлади.
Кун тартибидаги иккинчи масала Давлат органлари ва ташкилотларида очиқлик бўйича амалга оширилган ишларнинг самарадорлигини баҳолашга қаратилган Очиқлик индекси натижалари юзасидан ҳам тақдимот амалга оширилди.
Қайд этилганидек, тартибга мувофиқ, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳар йили манфаатдор вазирлик ва идоралар билан бирга, давлат органлари ва ташкилотларининг соҳада амалга ошираётган ишлари самарадорлиги ҳамда натижадорлигини 84 та мезонини қамраб олган 8 та индикатор асосида баҳолаб борилди.
Ўтказилган ўрганиш ва мониторинг натижалари бўйича аниқланган камчиликларни бартараф этиш ҳамда ушбу фаолиятини тўғри йўлга қўйиш борасида вазирлик ва идораларнинг кўпчилигида қатъий ирода мавжудлиги таъкидланди.
Кенгаш аъзоларини ушбу йўналишдаги фаолиятига етарли эътибор қаратмай, очиқлик тизимини такомиллаштиришга сусткашлик муносабатида, қонунчиликда қатъий белгиланган маълумотларни очиқлашни ўз холига ташлаб қўйиш ҳолатлари юзасидан ўз таклиф ва тавсияларини беришди.
Хусусан, кенгаш аъзоси Юлдузхон Олимова бажарилган ишларни эътироф этиш зарурлигини, юқоридаги каби рейтинглар коррупцияга қарши тизимли курашишни бир кўриниши эканлигини таъкидлади. Ўз навбатида белгиланган талабларни мунтазам равишда бажармаётган вазирлик ва идораларга қатъий чоралар кўриш лозимлигини билдирди.
Кенгаш раиси Фозилжон Отахонов рейтингларни кенг жамоатчиликка тушунтиришда кенгаш аъзолари фаол бўлиши лозимлигини таъкидлади, шунингдек, мазкур кўрсаткичлар бўйича Агентликни ҳам муқобил баҳолашдан ўтказиш бўйича алоҳида механизмларни ишлаб чиқиш лозимлигини қайд этди.

On April 20, the Anti-Corruption Agency held a meeting of the Public Council.
A presentation was made of the Openness Index, aimed at assessing the effectiveness of work on ensuring the openness of the activities of government bodies and organizations, as well as a rating assessment of the effectiveness of anti-corruption activities of ministries and departments, local executive authorities.
The meeting participants analyzed the results of the rating assessment and the activities of government organizations with low performance.
At the beginning, the Agency officer made a presentation on the results of the rating assessment of the effectiveness of the activities of government bodies and organizations in combating corruption.
This rating assessed the work of organizations to introduce effective mechanisms for combating corruption and reduce corruption risks, also assessed the work of heads of government organizations to instill in employees an uncompromising attitude towards corruption, and awareness-building activities among the population.
The rating assessment of the effectiveness of the activities of ministries and departments, local executive authorities in combating corruption serves as an effective mechanism for monitoring the fulfillment of the tasks assigned to government organizations in the field of combating corruption, as well as eliminating identified shortcomings, strengthening the environment of healthy competition in the field and increasing the responsibility of executives.
During the discussion, Foziljon Otakhonov, chair of the Public Council, noted that when assessing, it is necessary to pay more attention to the content, rather than the form, that is, not the number of documents developed or adopted, but their implementation, and most importantly, positive results achieved.
Gulnora Bobojonova, deputy chair of the Public Council, noted that when assessing the activities of organizations, it is necessary to take into account their work with the media.
The meeting continued with the presentation of the results of the Openness Index, aimed at assessing the effectiveness of the ongoing work on the openness of the activities of government bodies and organizations.
According to the procedure for conducting a rating assessment, the Anti-Corruption Agency, together with interested ministries and departments, assessed the efficiency and effectiveness of the work of government bodies and organizations according to 8 indicators covering 84 criteria.
The meeting participants analyzed the results of the Openness Index and noted the high readiness of government bodies and organizations to establish effective work in ensuring the transparency of activities.
Yulduzkhon Olimova, member of the Public Council, stressed that the ratings are a form of systemic fight against corruption. Also, she emphasized the need to take tough measures against ministries and departments that systematically do not comply with the established requirements.
Foziljon Otakhonov, chair of the Public Council, emphasized that the members of the Public Council should be active in explaining to the wider public the essence and importance of similar rating assessments of the work of government agencies, and also noted the need to develop separate mechanisms for assessing the activities of the Agency itself on these indicators.
During the meeting, other organizational issues related to the activities of the Public Council were also considered.