2023 йил 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ички ишлар органларини халқчил профессионал тузилмага айлантириш ва аҳоли билан янада яқин ҳамкорликда ишлашга йўналтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-10-сон Қарори қабул қилинди.
Қарорга асосан, ички ишлар органларида кадрлар билан ишлаш тизимини янада такомиллаштириш мақсадида:
ички ишлар органларида хизматга қабул қилиш бўйича номзодларни танлашнинг адолатли, холис ва шаффоф тизимини яратиб, ўрнатилган тартибларни тубдан  соддалаштириш ва бюрократик тўсиқларни бартараф этишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни белгилаш;
инсон омилини истисно этиш ҳамда коррупция ҳолатларининг барвақт олдини олиш мақсадида ички ишлар органларида кадрлар билан ишлаш, хизматни ўташ қоидаларига риоя этилишини таъминлаш, шунингдек, шахсий таркиб ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимини замон талабларига мос равишда тўлиқ рақамлаштириш каби вазифалар ушбу соҳадаги устувор йўналишлар этиб белгиланди.
Жумладан, Ички ишлар вазирлигига 2023 йил якунига қадар мансаб лавозимларини юқори маънавий-ахлоқий, ишчанлик ва касбий сифатларга эга номзодлар билан тўлдиришни назарда тутган ҳолда, хизматга қабул қилишнинг сифат жиҳатдан янги, соддалаштирилган тартибини ўрнатиш ҳамда “E-nomzod” электрон ахборот тизимини яратиш вазифаси юклатилди.
Ички ишлар органлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати тизимини яратиш мақсадида Ички ишлар вазирлиги ва унинг ҳудудий бўлинмаларида жамоатчилик асосида доимий фаолият юритувчи маслаҳат-кенгаш органи ҳисобланган, соҳа олимлари, фахрийлари ва журналистлардан иборат жамоатчилик кенгашлари тузилиши белгиланди.
Қарор билан Ички ишлар органлари ходимларининг касбий маданият ва хизмат интизоми кодекси тасдиқланди.
Ушбу Кодексга ички ишлар органлари тизимида коррупция, тамагирлик, манфаатлар тўқнашувини олдини олиш, фаолиятнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлашга қаратилган муҳим қоидалар киритилган.
Хусусан, Кодекснинг 5-бандида ходимлар хизмат мажбуриятини бажаришга тўсқинлик қиладиган ёки уларни бажаришда бирон-бир шахсий, мулкий ёки бошқа манфаатларга дахлдор бўлиши мумкин бўлган ҳаракатлар (ҳаракатсизлик)дан  ўзини тийиш, гуруҳбозлик, маҳаллийчилик, таниш-билишчилик кўринишларига йўл қўймаслик каби амал қилиши мажбурий бўлган касбий маданият қоидалари белгиланган.
Кодекс талабларига асосан, ходимлар коррупциянинг ҳар қандай кўринишига қарши курашиши ва унинг профилактикасига фаоллик билан кўмаклашиши шарт эканлиги кўрсатиб ўтилган.
Ходимлар ўз бошлиғи ёки ваколатлари органларга ўзларини бошқа шахслар ҳуқуқбузарлик содир этишга ундаб мурожаат қилган ҳар бир ҳолат, шунингдек, бошқа ходимлар томонидан содир этилган ҳар қандай ўзига маълум бўлган ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабар бериши зарурлиги қайд этилган.
Бундан ташқари, ички ишлар органлари ходимларига мансаб ваколатларини сиёсий партиялар, жамоат бирлашмалари ва уларнинг органлари манфаатлари йўлида амалга ошириши ҳамда тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланишлари тақиқланмоқда.
Соҳа ходимларига хизмат ваколатларини жисмоний ва юридик шахслар манфаатларини кўзлаб бажариш ёки бажармаслик эвазига улардан ҳар қандай совғалар ҳамда ҳар қандай кўринишдаги моддий бойликларни олиш ёхуд уларнинг хизматларидан фойдаланиш ҳам тақиқланмоқда.
Ходимлар томонидан Кодексдаги қоидалар ва талабларга амал қилмаслик ёки уларни қўпол равишда бузиш ходимни ички ишлар органларидан хизматдан бўшатишгача бўлган интизомий жазо чорасини қўллашга асос бўлиши белгилаб қўйилган.

On January 20, 2023, the President of the Republic of Uzbekistan signed the Resolution N. 10 ‘On additional measures to transform the internal affairs bodies into a people’s professional structure and to focus on working in close interaction with the population’.
The Resolution identifies the following priority tasks in order to further improve the system of personnel work in the internal affairs bodies:
• creation of a fair, impartial and transparent system for selecting candidates for work in internal affairs bodies, determination of comprehensive measures aimed at radically simplifying established procedures and eliminating bureaucratic obstacles;
• full digitalization of the system in order to eliminate the human factor and early warning of cases of corruption, ensure compliance with the rules for working with personnel in the internal affairs bodies, as well as social protection of personnel and their family members.
In particular, the Ministry of Internal Affairs was tasked with establishing a qualitatively new, simplified procedure for recruitment and creating E-nomzod electronic information system, in order to select candidates with high moral, ethical and professional qualities for positions.
In order to create a system of public control over the activities of the internal affairs bodies, public councils consisting of scholars, veterans and journalists, will be created at the Ministry of Internal Affairs and its territorial divisions.
The Resolution approved the Internal Affairs Code, which includes important provisions aimed at preventing corruption, conflicts of interest, ensuring openness and transparency of activities in the system of internal affairs bodies.
According to the requirements of the Code, employees of the internal affairs bodies must fight against any form of corruption and actively support its prevention. Also, they must report to leadership or authorized bodies about each case.
In addition, employees of internal affairs bodies are prohibited from exercising their professional powers in the interests of political parties, public associations and other bodies, and engaging in entrepreneurial activities.
It is forbidden to receive any gifts and material valuables, as well as to use services in exchange for the performance or non-performance of one’s duties in the interests of individuals and legal entities.
The Resolution indicates that non-compliance by employees with the rules and requirements of the Code or their gross violation is the basis for the application of a disciplinary sanction up to and including dismissal from service in the internal affairs bodies.