Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ва унинг ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУКда ўтказилган ўрганиш якунларига кўра аниқланган жуда кўп миқдордаги молиявий хато ва камчиликлар ҳамда бюджет маблағларининг сарф қилинишида белгиланган талабларнинг қўпол равишда бузилганлик ҳолатлари бўйича жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда ДХХ тергов бошқармаси томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, “ДОК-1 МАКС” ва «АМБРОНОЛ» сиропининг ножўя таъсири сабабли “ўткир буйрак етишмовчилиги” ташхиси билан болалар вафоти бўйича қўзғатилган жиноят иши тергови доирасида бир қатор мансабдор шахслар қамоққа олинган.
Хусусан, тўпланган далиллар асосида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳамда унинг ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюм ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУК директори K.S. ҳамда содир этилган жиноятларга алоқадор бўлган унинг бир нечта жиноий шериклари иш бўйича гумон қилиниб ушланиб, уларга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланган.
Дастлабки тергов давомида сифатсиз дори воситаларини Ўзбекистонга импорт қилиб, истеъмолга чиқарилишига рухсат берган масъуллар доирасини аниқлаб, ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо беришга қаратилган комплекс тергов-тезкор ҳаракатлари ва тегишли экспертизалар ўтказилмоқда.

A study, conducted by the Anti-Corruption Agency in the Pharmaceutical Industry Development Agency and its subordinate SUE State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Devices and Medical Equipment, has revealed a large number of financial errors and shortcomings, as well as gross violations of spending budgetary funds. As a result of the study, a criminal case was initiated. The Investigation Department of the State Security Service is conducting investigative actions.
Moreover, a number of officials were arrested as part of a criminal investigation in connection with the deaths of children diagnosed with acute renal failure due to the side effects of DOK-1 MAX and AMBRONOL syrups.
In particular, based on the collected evidence, Director of the Pharmaceutical Industry Development Agency and the SUE State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Devices and Medical Equipment, S.K. and several accomplices were arrested on suspicion of committing crimes and were subjected to a measure of detention.
During the preliminary investigation, complex investigative and operational actions and relevant examinations are carried out, aimed at determining the circle of persons guilty of importing and admitting to use low-quality medicines in Uzbekistan, and giving a legal assessment of their actions.