Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ва унинг ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУКда ўтказилган ўрганиш якунларига кўра аниқланган жуда кўп миқдордаги молиявий хато ва камчиликлар ҳамда бюджет маблағларининг сарф қилинишида белгиланган талабларнинг қўпол равишда бузилганлик ҳолатлари бўйича жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда ДХХ тергов бошқармаси томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, “ДОК-1 МАКС” ва «АМБРОНОЛ» сиропининг ножўя таъсири сабабли “ўткир буйрак етишмовчилиги” ташхиси билан болалар вафоти бўйича қўзғатилган жиноят иши тергови доирасида бир қатор мансабдор шахслар қамоққа олинган.
Хусусан, тўпланган далиллар асосида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳамда унинг ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюм ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУК директори K.S. ҳамда содир этилган жиноятларга алоқадор бўлган унинг бир нечта жиноий шериклари иш бўйича гумон қилиниб ушланиб, уларга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланган.
Дастлабки тергов давомида сифатсиз дори воситаларини Ўзбекистонга импорт қилиб, истеъмолга чиқарилишига рухсат берган масъуллар доирасини аниқлаб, ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо беришга қаратилган комплекс тергов-тезкор ҳаракатлари ва тегишли экспертизалар ўтказилмоқда.

По результатам изучения, проведённого Агентством по противодействию коррупции в Агентстве по развитию фармацевтической отрасли и подведомственному ему ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» было выявлено большое количество финансовых ошибок и недочётов, а также грубые нарушения требований, установленных при расходовании бюджетных средств. По итогам изучения возбуждено уголовное дело. Следственным управлением СГБ проводятся следственные действия.
Также ряд должностных лиц арестованы в рамках расследования уголовного дела о гибели детей с диагнозом «острая почечная недостаточность» из-за побочного действия сиропов «ДОК-1 МАКС» и «АМБРОНОЛ».
В частности, на основании собранных доказательств директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли и ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» С.К. и несколько соучастников были арестованы по подозрению в совершении преступлений и к ним применена мера в виде заключения под стражу.
В ходе предварительного следствия проводятся комплексные следственно-оперативные действия и соответствующие экспертизы, направленные на определение круга лиц, виновных в ввозе и допуске к употреблению в Узбекистане некачественных лекарственных средств, и дающие правовую оценку их действиям.