Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган мониторинг натижасида 2023 йил 7 февраль куни Олот туман мактабгача таълим бўлими томонидан 33,1 млн сўмлик жиҳозлар харид қилиш учун энг яхши таклифларни ўтказиш юзасидан Давлат харидлари порталида қўйилган эълон ва танлаш ҳужжатларини ўрганиб чиқиш давомида бир қатор қонунбузилишларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Жумладан, танлаш жараёнида фақат битта ишлаб чиқарувчининг маҳсулотлари иштирок этиши ҳақида талаб қўйилиб, рақобат муҳити тўлақонли яратилмасдан, коррупциявий хавф-хатарлар юзага келган.
Ваҳоланки, Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 34-моддасига кўра, товарларнинг (ишларнинг, хизматларнинг) давлат хариди тавсифига аниқ товар белгисига ёки номига, патентга, конструкцияга ёки моделга, у мансуб бўлган муайян манбага ёки ишлаб чиқарувчига, эксклюзив ваколатли ҳуқуққа доир талаблар ёки ҳаволалар киритилмаслиги керак.
Юқоридаги ҳолатлар бўйича мазкур қонунбузилишини бартараф қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва танлов эълони бекор қилинди.
Шунингдек, тўпланган ҳужжатлар тегишли ҳуқуқий чора кўриш учун Иқтисодиёт ва молия вазирлигига юборилди. Жиноят ишлари бўйича Олот туман судининг 2023 йил 2 март кунги қарори билан қонунбузилишига йўл қўйган мансабдор шахслар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 175-8-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилди.

7 февраля 2023 года Агентством по противодействию коррупции был проведён мониторинг государственных закупок на специальном информационном портале, в ходе которого было выявлено, что при проведении государственных закупок Отделом дошкольного образования Алатского района Бухарской области на основе отбора наилучшего предложения по приобретению оборудования на сумму 33,1 млн сум, был совершён ряд нарушений законодательства о государственных закупках.
В частности, для участия в процессе отбора была затребована продукция только одного производителя, что создало неполноценную конкурентную среду и условия для возникновения коррупционных рисков.
Согласно статье 34 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках», в описание государственной закупки товаров (работ, услуг) не должны включаться требования или ссылки касательно конкретного товарного знака или наименования, патента, конструкции или модели, конкретного источника происхождения либо производителя.
На основании вышеизложенных обстоятельств заказчику было внесено представление об устранении данного правонарушения и отмене проведённого конкурса.
Также собранные материалы по делу были направлены в Министерство экономики и финансов для принятия соответствующих правовых мер. Решением Алатского районного суда по уголовным делам от 2 марта 2023 года должностные лица, нарушившие закон, привлечены к административной ответственности по статье 1758 Кодекса об административной ответственности.