Жорий йилнинг 29-апрель куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурханов референдумнинг халқаро кузатувчилари сифатида ташриф буюрган Япониянинг Нагоя иқтисодиёт университети президенти Харуо Сабури ва университет профессори Кацуя Ичихашиларни қабул қилди.
Учрашувда конституциявий ислоҳотлар, референдумга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар, шунингдек, Нагоя иқтисодиёт университети ҳамда Агентлик ўртасида ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, Нагоя иқтисодиёт университети президенти Харуо Сабури референдумга тайёргарлик кўриш жараёнларини юқори баҳолади ва референдум тадбирларида фаол иштирок этишга тайёрлигини билдирди.
Бундан ташқари, учрашувда Агентлик, Нагоя иқтисодиёт университети ва JICA (Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги) ўртасида ҳамкорлик лойиҳасини ишга тушириш масалалари муҳокама этилди. Университет томонидан лойиҳа дастурини ишлаб чиқишда, халқаро экспертларни жалб қилишда, тренинг ва семинарларни ташкил этишда экспертлик ёрдамини кўрсатиш каби ҳамкорлик йўналишлари муҳокама этилди.
Учрашув сўнггида томонлар коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашишда яқин ҳамкорликни олиб бориш, биргаликда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувга эришдилар.

29 апреля текущего года директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов провёл встречу с президентом Нагойского экономического университета Харуо Сабури и профессором университета Ичихаши Кацуя, прибывших в качестве международных наблюдателей на референдум.
На встрече обсуждались конституционные реформы, предпринятые меры по подготовке к референдуму и его проведению, а также перспективы сотрудничества между Нагойским экономическим университетом и Агентством по противодействию коррупции.
В частности, президент Нагойского экономического университета Харуо Сабури высоко оценил процессы подготовки к референдуму и выразил готовность активно участвовать в мероприятиях в рамках референдума.
Кроме того, на встрече обсуждались вопросы запуска проекта сотрудничества между Агентством, Нагойским экономическим университетом и Японским агентством международного сотрудничества. Обсуждались такие направления сотрудничества, как оказание Университетом экспертной помощи в разработке программы проекта, привлечении международных экспертов, организации тренингов и семинаров.
В завершение встречи стороны договорились о тесном сотрудничестве в сфере предупреждения и противодействия коррупции, реализации совместных проектов.