1 млрд сўмдан ортиқ бўлган учта давлат харидида қонунбузилиши ҳолатлари аниқланди
Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг масофавий мониторинг тартибидаги  ўрганишларида умумий қиймати 1 млрд сўмдан ортиқ бўлган учта давлат харидида қонунбузилиши ҳолатлари аниқланди.
➖Тошкент шаҳар 5-сонли юқумли касалликлар клиник шифохонаси буюртмачилигида жорий йилнинг 30 январь куни иссиқ овқат билан таъминлаш бўйича аутсорсинг хизмати юзасидан ўтказилган 432,0 млн сўмлик;
➖ Чапқирғоқ-Амударё ирригация тизимлари ҳавза бошқармаси ҳузуридаги Насос станциялари ва энергетика бошқармаси буюртмачилигида жорий йилнинг 9 февраль куни электродвигатель харид қилиш юзасидан ўтказилган 79,9 млн сўмлик;
➖ Аму-Бухоро машина канали Олот туман бошқармаси буюртмачилигида  жорий йилнинг 14 февраль куни труба ва лист сотиб олиш юзасидан  ўтказилган  533,2 млн сўмлик давлат харидларида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 20-моддаси (харид комиссиясининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари), 46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Давлат харидларини амалга ошириш билан боғлиқ тартиб-таомилларни ташкил этиш ва ўтказиш тартиби тўғрисида”ги Қарори билан тасдиқланган Низомнинг бир қатор талаблари бузилишига йўл қўйилган.
Юқоридаги ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг ғолибни аниқлаш баённомаларини бекор қилиш тўғрисида буюртмачиларга Агентликнинг тақдимномалари киритилди.
Агентликнинг тақдимномаларига биноан юқоридаги давлат харидлари бўйича харид комиссиясининг баённомалари бекор қилиниши таъминланди.
Шунингдек, давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик талаблари бузилишига йўл қўйган шахсларни тегишли жавобгарликка тортиш мақсадида тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга  юборилди.

Выявлены правонарушения при трёх госзакупках на сумму более 1 млрд сумов
Агентством по противодействию проведено дистанционное изучение государственных закупок, в ходе которого были выявлены правонарушения в трёх закупках общей стоимостью более 1 млрд сумов.
Среди них:
- 30 января закупка на 432,0 млн сумов для оказания аутсорсинговых услуг по организации горячего питания по заказу Ташкентской городской клинической инфекционной больницы №5;
- 9 февраля закупка на 79,9 млн сумов на приобретение электродвигателя по заказу Управления насосных станций и энергетики при Левобережно-Амударьинском бассейновом управлением ирригационных систем;
- 14 февраля закупка на 533,2 млн сумов на приобретение труб и листов по заказу Алатского районного управления Аму-Бухарского машинного канала.
Вышеуказанными заказчиками были нарушены требования статей 10, 14, 20 и 46 Закона «О государственных закупках», а также Положения, утверждённого Постановлением Кабинета министров «О порядке организации и проведения процедур, связанных с осуществлением государственных закупок».
В связи с этим, Агентством по противодействию коррупции были направлены представления заказчикам об аннулировании протоколов закупочных комиссий.
Согласно представлениям Агентства, заказчиками обеспечено аннулирование протоколов закупочных комиссий.
Собранные материалы направлены в правоохранительные органы с целью привлечения к ответственности лиц, нарушивших требования законодательства о государственных закупках.