1 млрд сўмдан ортиқ бўлган учта давлат харидида қонунбузилиши ҳолатлари аниқланди
Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг масофавий мониторинг тартибидаги  ўрганишларида умумий қиймати 1 млрд сўмдан ортиқ бўлган учта давлат харидида қонунбузилиши ҳолатлари аниқланди.
➖Тошкент шаҳар 5-сонли юқумли касалликлар клиник шифохонаси буюртмачилигида жорий йилнинг 30 январь куни иссиқ овқат билан таъминлаш бўйича аутсорсинг хизмати юзасидан ўтказилган 432,0 млн сўмлик;
➖ Чапқирғоқ-Амударё ирригация тизимлари ҳавза бошқармаси ҳузуридаги Насос станциялари ва энергетика бошқармаси буюртмачилигида жорий йилнинг 9 февраль куни электродвигатель харид қилиш юзасидан ўтказилган 79,9 млн сўмлик;
➖ Аму-Бухоро машина канали Олот туман бошқармаси буюртмачилигида  жорий йилнинг 14 февраль куни труба ва лист сотиб олиш юзасидан  ўтказилган  533,2 млн сўмлик давлат харидларида Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг 10-моддаси (рақобат ва холислик принципи), 14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви), 20-моддаси (харид комиссиясининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари), 46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Давлат харидларини амалга ошириш билан боғлиқ тартиб-таомилларни ташкил этиш ва ўтказиш тартиби тўғрисида”ги Қарори билан тасдиқланган Низомнинг бир қатор талаблари бузилишига йўл қўйилган.
Юқоридаги ҳолатлар бўйича харид комиссиясининг ғолибни аниқлаш баённомаларини бекор қилиш тўғрисида буюртмачиларга Агентликнинг тақдимномалари киритилди.
Агентликнинг тақдимномаларига биноан юқоридаги давлат харидлари бўйича харид комиссиясининг баённомалари бекор қилиниши таъминланди.
Шунингдек, давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик талаблари бузилишига йўл қўйган шахсларни тегишли жавобгарликка тортиш мақсадида тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга  юборилди.

Violations Revealed in Three Public Procurements for Over 1 Billion Soums
The Anti-Corruption Agency has conducted a remote study of government procurements, which revealed violations in three procurements with a total value of more than 1 billion soums.
Those include:
-       Purchase for 432.0 million soums for the provision of outsourcing services for hot meals by order of the Tashkent City Clinical Infectious Diseases Hospital No. 5 on January 30;
-       Purchase for 79.9 million soums for the procurement of an electric motor by order of the Pumping Stations and Energy Department at the Left Bank-Amudarya Basin Administration of Irrigation Systems on February 9;
-       Purchase for 533.2 million soums for the procurement of pipes and sheets by order of the Olot District Administration of the Amu-Bukhara Machine Canal on February 14.
The above customers violated the requirements of Articles 10, 14, 20 and 46 of the Law ‘On Public Procurement’, as well as the Regulations approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers ‘On the procedure for organizing and conducting procedures related to public procurement.’
In this regard, the Anti-Corruption Agency submitted statutory notices to customers to cancel the Minutes of Procurement Commissions.
According to the Agency, the customers ensured the cancellation of the Minutes of the Procurement Commissions.
The collected materials were submitted to law enforcement agencies in order to bring to justice persons who violated the requirements of the legislation on public procurement.