O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6013-sonli Farmoniga asosan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi va davlat dasturlari bajarilishi bilan bog‘liq materiallarni talab qilish, olish va o‘rganish vakolati berilgan.
Shuningdek, Agentlik tashkil etilgan davrdan boshlab o‘tgan davr mobaynida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining bir qator qarorlari bilan Agentlikka yirik va muhim investitsiya loyihalari bo‘yicha ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishi jarayonida ochiqlik va oshkoralikni ta’minlash ustidan doimiy nazorat o‘rnatish bo‘yicha topshiriqlar berilgan.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 18-sentabrdagi PQ-5246-sonli Qaroriga asosan Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish belgilangan.
Qarorning 10-bandiga asosan Agentlikka loyiha bo‘yicha ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishi jarayonida ochiqlik va oshkoralikni ta’minlash ustidan doimiy nazorat o‘rnatish vazifasi yuklatilgan.
Loyihaning asosiy texnik-iqtisodiy parametrlariga binoan loyihaning umumiy qiymati 338 mln AQSh dollarini tashkil qiladi, shundan:
- ITB mablag‘lari – 200 mln AQSh dollari;
- OPEK mablag‘lari – 75 mln AQSh dollari;
- Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) grant mablag‘lari – 3,05 mln AQSh dollari;
- O‘zbekiston Respublikasi ulushi – 59,95 mln AQSh dollari.
Loyihaning amalga oshirish muddati – 5 yil.
Loyihaga asosan Qoraqalpog‘iston Respublikasi (46 ta MFY), Xorazm
(49 ta MFY), Buxoro (41 ta MFY) va Navoiy (34 ta MFY) viloyatlarining 20 ta tumanidagi 170 ta MFY (40 ta markaziy, 130 ta yondosh mahalla)larda ijtimoiy va infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ko‘zda tutilgan.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi ajratiladigan qarz mablag‘larining maqsadli va samarali sarflanishi hamda Loyihaning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi uchun mas’ul ijro etuvchi organ sifatida belgilangan.
Agentlik tomonidan vazirlikka Qaror doirasida mablag‘larning ajratilishida jarayonida ochiqlik va oshkoralikni ta’minlash bo‘yicha tavsiyalar yuborilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 16-iyuldagi PQ-3857-son Farmoniga asosan xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalar doirasida xarid komissiyalariga Agentlik vakili ham kiritilishi belgilangan bo‘lib, loyiha doirasida tenderlar o‘tkazilishida Agentlik vakili ishtirok etib kelmoqda.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lumotiga asosan loyiha doirasida quyidagi ishlar amalga oshirilgan:
– Islom taraqqiyot banki hamda OPEK bilan 275 mln AQSh dollarilik qarz shartnomalari imzolangan;
– BMT TD bilan hamkorlikda loyiha doirasida tajriba tariqasida 113 ta MFYda jamoa safarbarligi ishlari olib borilib, ularning manzilli ro‘yxati shakllantirilgan hamda 553 ta subloyiha tanlab olingan;
– Loyiha doirasida jami 64 ta MFYning (Xorazm - 12 ta, Buxoro – 19 ta, Navoiy - 16 ta va Qorakalpog‘iston Respublikasi - 17 ta) bosh rejalari ishlab chiqilib, tasdiqlangan;
– Loyihani amalga oshirish guruhi kerakli mutaxassislar bilan to‘liq shakllantirilgan;
– Qurilish-pudrat tashkilotlarini aniqlash bo‘yicha tender hujjatlari ishlab chiqildi va Islom taraqqiyot bankiga joriy yilning 6-fevral kuni kelishish uchun yuborilgan.
O‘tkazilgan tender jarayonlari loyihalar veb-sayti www.uzrd.uz, e-xarid.uz
va Qurilish vazirligi qoshida nashr etiladigan gazetalarda e’lonlar yoritib borilmoqda.
Loyihaning rasmiy veb-sayti (ridp.uz), hamda “telegram” va “facebook” ijtimoiy sahifalari tashkil etilgan. Rasmiy veb-saytda loyihaga oid umumiy ma’lumotlar, qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar, loyihaning umumiy qiymati, qamrovi, subloyihalar, loyihani amalga oshirish bo‘yicha reja-grafik, yangiliklar hamda loyihani amalga oshirish guruhining aloqa ma’lumotlari haqida ma’lumotlar berib o‘tilgan.
Xususan, loyihaning bosh sahifasida loyiha doirasida qurilishi yoki rekonstruksiya qilinishi lozim bo‘lgan obyektlar haqida interaktiv xarita shaklida ma’lumotlar berilgan.
Shuningdek, Loyihalar doirasida shikoyatlarni ko‘rib chiqish, shuningdek, jamoatchilik vakillarining loyihaga taalluqli savollariga javob berib borish maqsadida loyihaning "Ishonch telefoni" va aloqa kanallari yo‘lga qo‘yilgan.

By Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6013 of June 29, 2020 ‘On additional measures to improve the anti-corruption system in the Republic of Uzbekistan’, the Anti-Corruption Agency is authorized to request, receive and study materials related to the implementation of investment projects and state programs.
Over the past period since the establishment of the Anti-Corruption Agency, a number of legal acts of the President of the Republic of Uzbekistan have assigned the Agency with the tasks of establishing constant control over ensuring openness and transparency of targeted spending of funds allocated for the implementation of major investment projects.
In particular, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No.RP-5246 of September 18, 2021 provides for the implementation of the project ‘Sustainable Rural Development’ with the participation of the Islamic Development Bank and the OPEC Fund for International Development.
Based on clause 10 of this Resolution, the Agency is entrusted with the task of establishing constant control over ensuring openness and transparency in the process of targeted use of funds allocated under the project.
According to the main technical and economic parameters, the total cost of the project is USD 338 million, of which:
• IDB funds - USD 200 million;
• the OPEC funds - USD 75 million;
• UNDP grant funds – USD 3.05 million;
• share of the Republic of Uzbekistan – USD 59.95 million.
The project implementation period is 5 years.
The project provides for the construction of social and infrastructure facilities, their reconstruction and repair in 170 mahalla gathering of citizens in 20 districts of the Republic of Karakalpakstan, as well as Khorezm, Bukhara and Navoi regions.
The Ministry of Economy and Finance has been appointed the executive body responsible for the targeted and efficient use of the allocated funds, timely and high-quality implementation of the Project.
The Anti-Corruption Agency sent recommendations to the Ministry of Economy and Finance on ensuring openness and transparency of the process of allocating funds within the framework of the Resolution.
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP-3857 of July 16, 2018 provides for the entry of a representative of the Anti-Corruption Agency into the procurement commissions in the framework of projects involving international financial institutions and foreign state financial organizations, as well as the participation of a representative of the Agency in tender competitions within the project.
According to the Ministry of Economy and Finance, the following works have been carried out within the framework of the project:
• loan agreements for the amount of USD 275 million were signed with the Islamic Development Bank and OPEC;
• together with UNDP, as an experiment, work was carried out to mobilize citizens in 113 mahallas, their address list was formed and 553 subprojects selected;
• within the project, master plans were developed and approved for a total of 64 mahalla gatherings of citizens;
• team for the implementation of the project, consisting of the necessary specialists, was fully composed;
• tender documentation was developed to identify contractors and submitted on February 6 to the Islamic Development Bank for approval.
Information about tender processes is published on the project website www.uzrd.uz, e-kharid.uz and in newspapers published under the Ministry of Construction.
The official website of the project (ridp.uz), as well as Telegram and Facebook social pages started operating. The official website provides general information about the project, adopted legal documents, the total cost of the project, subprojects, project implementation schedule, news, etc.
In particular, the main page of the project site has an interactive map about the objects that will be built or reconstructed within the framework of the project.