O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6013-sonli Farmoniga asosan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi va davlat dasturlari bajarilishi bilan bog‘liq materiallarni talab qilish, olish va o‘rganish vakolati berilgan.
Shuningdek, Agentlik tashkil etilgan davrdan boshlab o‘tgan davr mobaynida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining bir qator qarorlari bilan Agentlikka yirik va muhim investitsiya loyihalari bo‘yicha ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishi jarayonida ochiqlik va oshkoralikni ta’minlash ustidan doimiy nazorat o‘rnatish bo‘yicha topshiriqlar berilgan.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 18-sentabrdagi PQ-5246-sonli Qaroriga asosan Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish belgilangan.
Qarorning 10-bandiga asosan Agentlikka loyiha bo‘yicha ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishi jarayonida ochiqlik va oshkoralikni ta’minlash ustidan doimiy nazorat o‘rnatish vazifasi yuklatilgan.
Loyihaning asosiy texnik-iqtisodiy parametrlariga binoan loyihaning umumiy qiymati 338 mln AQSh dollarini tashkil qiladi, shundan:
- ITB mablag‘lari – 200 mln AQSh dollari;
- OPEK mablag‘lari – 75 mln AQSh dollari;
- Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) grant mablag‘lari – 3,05 mln AQSh dollari;
- O‘zbekiston Respublikasi ulushi – 59,95 mln AQSh dollari.
Loyihaning amalga oshirish muddati – 5 yil.
Loyihaga asosan Qoraqalpog‘iston Respublikasi (46 ta MFY), Xorazm
(49 ta MFY), Buxoro (41 ta MFY) va Navoiy (34 ta MFY) viloyatlarining 20 ta tumanidagi 170 ta MFY (40 ta markaziy, 130 ta yondosh mahalla)larda ijtimoiy va infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash ko‘zda tutilgan.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi ajratiladigan qarz mablag‘larining maqsadli va samarali sarflanishi hamda Loyihaning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi uchun mas’ul ijro etuvchi organ sifatida belgilangan.
Agentlik tomonidan vazirlikka Qaror doirasida mablag‘larning ajratilishida jarayonida ochiqlik va oshkoralikni ta’minlash bo‘yicha tavsiyalar yuborilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 16-iyuldagi PQ-3857-son Farmoniga asosan xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalar doirasida xarid komissiyalariga Agentlik vakili ham kiritilishi belgilangan bo‘lib, loyiha doirasida tenderlar o‘tkazilishida Agentlik vakili ishtirok etib kelmoqda.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lumotiga asosan loyiha doirasida quyidagi ishlar amalga oshirilgan:
– Islom taraqqiyot banki hamda OPEK bilan 275 mln AQSh dollarilik qarz shartnomalari imzolangan;
– BMT TD bilan hamkorlikda loyiha doirasida tajriba tariqasida 113 ta MFYda jamoa safarbarligi ishlari olib borilib, ularning manzilli ro‘yxati shakllantirilgan hamda 553 ta subloyiha tanlab olingan;
– Loyiha doirasida jami 64 ta MFYning (Xorazm - 12 ta, Buxoro – 19 ta, Navoiy - 16 ta va Qorakalpog‘iston Respublikasi - 17 ta) bosh rejalari ishlab chiqilib, tasdiqlangan;
– Loyihani amalga oshirish guruhi kerakli mutaxassislar bilan to‘liq shakllantirilgan;
– Qurilish-pudrat tashkilotlarini aniqlash bo‘yicha tender hujjatlari ishlab chiqildi va Islom taraqqiyot bankiga joriy yilning 6-fevral kuni kelishish uchun yuborilgan.
O‘tkazilgan tender jarayonlari loyihalar veb-sayti www.uzrd.uz, e-xarid.uz
va Qurilish vazirligi qoshida nashr etiladigan gazetalarda e’lonlar yoritib borilmoqda.
Loyihaning rasmiy veb-sayti (ridp.uz), hamda “telegram” va “facebook” ijtimoiy sahifalari tashkil etilgan. Rasmiy veb-saytda loyihaga oid umumiy ma’lumotlar, qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar, loyihaning umumiy qiymati, qamrovi, subloyihalar, loyihani amalga oshirish bo‘yicha reja-grafik, yangiliklar hamda loyihani amalga oshirish guruhining aloqa ma’lumotlari haqida ma’lumotlar berib o‘tilgan.
Xususan, loyihaning bosh sahifasida loyiha doirasida qurilishi yoki rekonstruksiya qilinishi lozim bo‘lgan obyektlar haqida interaktiv xarita shaklida ma’lumotlar berilgan.
Shuningdek, Loyihalar doirasida shikoyatlarni ko‘rib chiqish, shuningdek, jamoatchilik vakillarining loyihaga taalluqli savollariga javob berib borish maqsadida loyihaning "Ishonch telefoni" va aloqa kanallari yo‘lga qo‘yilgan.

Указом Президента Республики Узбекистан № УП-6013 от 29 июня 2020 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан», Агентство по противодействию коррупции уполномочено запрашивать, получать и изучать материалы, связанные с реализацией инвестиционных проектов и государственных программ.
За прошедший период с момента создания Агентства по противодействию коррупции рядом постановлений Президента Республики Узбекистан на Агентство были возложены задачи по установлению постоянного контроля за обеспечением открытости и прозрачности целевого расходования средств, выделяемых на реализацию крупных и важных инвестиционных проектов.
В частности, Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-5246 от 18 сентября 2021 года, предусмотрена реализация проекта «Устойчивое развитие сельской местности» с участием Исламского банка развития и Фонда ОПЕК по международному развитию.
На основании пункта 10 данного Постановления на Агентство возложена задача по установлению постоянного контроля за обеспечением открытости и прозрачности в процессе целевого использования средств, выделенных в рамках Проекта.
По основным технико-экономическим параметрам, общая стоимость проекта составляет 338 млн долларов США, из них:
• средства ИБР – 200 млн долларов США;
• средства Фонда ОПЕК – 75 млн долларов США;
• грантовые средства ПРООН – 3,05 млн долларов США;
• доля Республики Узбекистан – 59,95 млн долларов США.
Срок реализации проекта 5 лет.
Проект предусматривает строительство социальных и инфраструктурных объектов, их реконструкцию и ремонт в 170 сходах граждан махаллей 20 районов Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областей.
Министерство экономики и финансов определено исполнительным органом, ответственным за целевое и эффективное использование выделенных кредитных средств, своевременную и качественную реализацию Проекта.
Агентством по противодействию коррупции направлены рекомендации в Министерство экономики и финансов по обеспечению открытости и прозрачности процесса выделения средств в рамках Постановления.
Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-3857 от 16 июля 2018 года предусмотрено вхождение представителя Агентства по противодействию коррупции в состав закупочных комиссий в рамках проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных государственных финансовых организаций, а также участие представителя Агентства в тендерах в рамках проекта.
По информации Министерства экономики и финансов, в рамках проекта были проведены следующие работы:
• подписаны кредитные соглашения на сумму 275 млн долларов США с Исламским банком развития и ОПЕК;
• совместно с ПРООН в порядке эксперимента проведена работа по мобилизации граждан в 113 махаллях, сформирован их адресный список и отобрано 553 подпроекта;
• в рамках проекта разработаны и утверждены генеральные планы в общей сложности 64 сходов граждан махаллей;
• полностью сформирована команда для реализации проекта, состоящая из необходимых специалистов;
• разработана тендерная документация по определению строительно-подрядных организаций и 6 февраля текущего года направлена ​​в Исламский банк развития на согласование.
Информация о тендерных процессах публикуется на сайте проекта www.uzrd.uz, e-kharid.uz и в газетах, издаваемых при Министерстве строительства.
Создан официальный сайт проекта (ridp.uz), а также социальные страницы Telegram и Facebook. На официальном сайте представлена ​​общая информация о проекте, принятые нормативно-правовые документы, общая стоимость проекта, объём, подпроекты, график реализации проекта, новости и др.
В частности, на главной странице сайта проекта дана информация в виде интерактивной карты об объектах, которые будут построены или реконструированы в рамках проекта.
Созданы «Горячая линия», каналы связи для рассмотрения жалоб и получения ответов на вопросы, касающиеся проекта.