O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 16-iyundagi “Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini taʼminlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6247-son farmoniga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi zimmasiga davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini taʼminlash sohasini muvofiqlashtirish va doimiy monitoring qilish, shu jumladan ularning normativ-huquqiy hujjatlar bilan belgilangan maʼlumotlarni Internet tarmog‘iga joylashtirish (eʼlon qilish) bo‘yicha majburiyatlari hisobini yuritish vazifasi yuklatilgan.
Shunga ko‘ra, davlat organlari va tashkilotlari tomonidan joriy yilning II choragida ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarni belgilangan resurslarda eʼlon qilinish holati o‘rganildi.
O‘rganish davomida jami 93 ta davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan, 14 ta mahalliy davlat hokimiyati organlari, 21 ta vazirlik, 7 ta qo‘mita, 11 ta agentlik, 7 ta markaziy muassasa, shuningdek, davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan 10 ta aksiyadorlik tijorat banklari va 23 ta aksiyadorlik jamiyatlari va kompaniyalarning belgilangan maʼlumotlarni o‘z rasmiy veb-saytlari va Ochiq maʼlumotlar portalida o‘z vaqtida va to‘liq joylashtirilishi tahlil qilindi.
Aniqlanishicha, monitoring o‘tkazilgan respublika darajasidagi 93 ta davlat organlari va tashkilotlarining faqatgina 33 tasi (35 foizi) joriy yilning II choragi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-6247-son Farmoni bilan belgilab berilgan majburiyatlarning ijrosini 50 foiz va undan yuqori samaradorlik, 60 tasi esa 50 foizdan past samaradorlik bilan taʼminlagan.
Jumladan, hisobot davri davomida 93 ta davlat organlari va tashkilotlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-6247-son Farmoni bilan belgilab berilgan jami 1109 ta majburiyatlarning umumiy hisobda 426 tasining (38 foizi) ijrosi taʼminlangani aniqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-6247-son Farmoni bilan belgilab berilgan jami majburiyatlarning Davlat organlari va tashkilotlari kesimida ijrosi quyidagicha:
· vazirliklar — 46%
· agentliklar — 41%
· qo‘mitalar — 40%
· davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan ATBlar — 40%
· mahalliy davlat hokimiyati organlari — 35%
· markaziy muassasalar — 35%
· AJ va kompaniyalar — 30%
Maʼlum bo‘lishicha, ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarni belgilangan resurslarda ochiq eʼlon qilish holati bo‘yicha eng qoniqarsiz ko‘rsatkich davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlari va kompaniyalar tomonidan qayd etilgan.
Ayniqsa, “Uzbekistan airways” AJ, “O‘zbekko‘mir” ko‘mir kazib olish va sotish AJ, “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ, “Uzbekistan Airports” AJ, “O‘zavtosanoat” AJ, “Yo‘lqurilish” AJ, “O‘zmaxsusmontajqurilish” AK, “O‘zdonmahsulot” AK, “Qishloqqurilishinvest” IK joriy yilning II choragi davomida o‘z faoliyatiga oid 10 turdagi ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarni umuman joylashtirmagan.
Yoki, shu kabi holatlarni O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi (12 turdagi), shuningdek, Andijon, Samarqand viloyatlari va Toshkent shahar hokimligi (14 turdagi) misolida ham kuzatish mumkin.
Shuningdek, o‘rganish davomida ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarning turlari bo‘yicha masʼul davlat idoralari tomonidan eʼlon qilinish holati tahlil qilindi.
Quyidagi davlat idoralari tomonidan ijrosi taʼminlanmagan bandlar keltiriladi:
· tasdiqlangan yillik xarajatlar smetasi bilan bir qatorda, uning ijrosi, shu jumladan obyektlarni qurish, rekonstruksiya qilish va kapital taʼmirlash ishlari, avtomototransport vositalarini sotib olish va saqlash xarajatlari to‘g‘risidagi va boshqa maʼlumotlar;
· qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalariga ijara huquqini berish bo‘yicha ochiq tanlov g‘oliblari bo‘lgan shaxslar to‘g‘risida maʼlumotlar;
· mahalliy byudjetlarning har chorak yakunida shakllantiriladigan daromadlar va xarajatlar smetasi, rejadan orttirib bajarilgan qismi va mazkur mablag‘lar yo‘naltirilgan maqsadlar to‘g‘risidagi maʼlumotlar;
· davlat organlariga doimiy foydalanish uchun berilgan yer maydonlari va boshqa mol-mulklarni davlat-xususiy sheriklik asosida olgan yuridik va jismoniy shaxslar to‘g‘risidagi maʼlumotlar;
· Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralarning tashqi yoki ishonchli boshqaruvga berilgan davlat ulushi mavjud bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlari, ishonchli boshqaruvchi tomonidan jalb qilingan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar to‘g‘risidagi maʼlumotlar.
Yoki, davlat xaridlari to‘g‘risidagi maʼlumotlar faqatgina 34 ta davlat idorasi tomonidan, mansabdor shaxslarning xizmat safarlari va xorijdan tashrif buyurgan mehmonlarni kutib olish xarajatlari 32 ta, xizmat avtomototransport vositalari, xizmat uylari va boshqa ko‘chmas mulklar to‘g‘risidagi maʼlumotlar 47 ta, tasdiqlangan yillik xarajatlar smetasi to‘g‘risidagi maʼlumotlar 34 ta davlat idoralari tomonidan belgilangan resurslarda ochiq eʼlon qilingan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 14 iyundagi PF-154-son Farmoniga muvofiq, ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlar davlat organlari va tashkilotlari rasmiy veb-saytining bosh sahifasida alohida bo‘limga joylashtirilishi, ushbu talab bajarilmagan taqdirda, ular eʼlon qilinmagan deb hisoblanishi belgilab qo‘yilgan.
Biroq, ushbu talab 2022-yil 1-iyuldan boshlab kuchga kirib, Agentlik tomonidan bu boradagi ishlar qonunchilik talablariga muvofiqlashtirilishi lozimligi to‘g‘risida ogohlantirilgan bo‘lsada, “Uzbekistan Airports”, “Uzbekistan airways”, “Yo‘lqurilish” “O‘zavtosanoat” AJ hamda Andijon viloyati va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan rasmiy veb-saytda ochiq maʼlumotlarning joylashtirilishi fuqarolar uchun qulay tarzda tashkil etilmagan.
Shu bilan birga, ayrim davlat organlari va tashkilotlari tomonidan faoliyat ochiqligini taʼminlash borasida sezilarli ijobiy o‘zgarishlar amalga oshirilganligini ko‘rish mumkin.
Misol uchun, 2022-yil yakunlari bo‘yicha eʼlon qilingan davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksida qoniqarsiz natija qayd etib, “qizil” toifaga kiritilgan “Turonbank” ATB joriy yilning 2-choragida ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarni o‘z vaqtida va belgilangan resurslarda to‘liq joylashtirgan.
Yoki, shu kabi ijobiy o‘zgarishlar “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJ, “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ, “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJ, O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, Qashqadaryo viloyati hokimiyati, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi (mazkur davlat idoralari Ochiqlik indeksida past ko‘rsatkich qayd etgan) tomonidan amalga oshirilgan.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, ochiqlikni taʼminlash sohasida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha sohaga masʼul rahbar hamda xodimlar ishtirokida atroflicha muhokama qilinishi hamda unda qayd qilingan qonun buzilishlarini kelib chiqishiga imkoniyat yaratib bergan va sababchi bo‘lgan mansabdor shaxslarni intizomiy javobgarlikka tortish masalasida 11 ta davlat organi va tashkilotlariga taqdimonomalar yuborildi.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6247 of June 16, 2021 ‘On additional measures to ensure the openness of the activities of government bodies and organizations, as well as the effective implementation of public control’, the Anti-Corruption Agency is entrusted with the tasks of coordinating and constantly monitoring the sphere ensuring the openness of the activities of government bodies and organizations, including keeping records of their obligations to post (announce) on the Internet information defined by regulatory legal acts.
In this regard, the Agency has studied the state of placement of socially significant information to be placed as open data by government bodies and organizations in the second quarter of 2023 in designated resources.
A total of 93 government bodies and organizations were studied, including 14 local governments, 21 ministries, 7 committees, 11 agencies, 7 central institutions, as well as 10 commercial banks, 23 joint-stock companies and companies with a state share of 50 and more percent.
The results showed that only 33 institutions out of the total number fulfilled their obligations by 50 percent or more, while the remaining institutions have performance indicators below 50 percent.
Fulfillment of the obligations defined by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6247, in the context of government bodies and organizations in percentage terms, is as follows:
• ministries — 46%
• agencies — 41%
• committees — 40%
• JSCB with a state share of 50 and more percent - 40%
• local authorities - 35%
• central institutions - 35%
• JSC and companies — 30%
As it turned out, the most unsatisfactory rate of disclosure of socially significant information in the indicated resources was recorded by joint-stock companies and companies with a state share of 50 and more percent. The situation is similar with the National TV and Radio Company, the Committee for Family and Women, as well as with the Andijan Regional Administration and the Samarkand Regional Administration, and the Tashkent City Administration.
Also, in the course of the study, the state of publication by the responsible government bodies of certain types of socially significant information was analyzed.
The following are the types of information that have not been disclosed by government agencies:
• on annual cost estimates and their implementation, including the costs of construction, reconstruction and overhaul of facilities, purchase and maintenance of motor vehicles;
• information about the winners of an open tender for the right to lease agricultural land plots;
• information on estimates of revenues and expenditures of local budgets, formed on the basis of the results of each quarter, part of the funds of the overfulfilled plan and the purposes of directing these funds;
• information about legal entities and individuals who received land plots and other property on the basis of a public-private partnership, transferred for permanent use to government bodies;
• information on foreign direct investment attracted by business companies, trust managers, in which there is a state share of the Cabinet of Ministers, ministries and departments, transferred to external or trust management.
Also, information on public procurement is published only by 34 government bodies, on travel and hospitality expenses of officials by only 32 institutions, information on official cars, company houses and other real estate - by 47 government bodies, information on approved annual cost estimates - 34 organizations.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-154 of June 14, 2022, socially significant information should be posted in a separate section of the main page of the official websites of government bodies and organizations. If socially significant information is posted on other pages (web addresses) of official websites, it is recognized as unpublished.
Despite the fact that this requirement came into force on July 1, 2022, a number of organizations, including Uzbekistan Airports, Uzbekistan Airways, Yulkurilish JSC, Uzavtosanoat JSC, the Andijan Regional Administration and Tashkent City Administration posted the necessary information on their official websites not in a form convenient for citizens.
At the same time, it is obvious that there have been significant positive changes in terms of ensuring the openness of the activities of some government bodies and organizations.
For example, Turonbank JSCB, which entered the ‘red’ category of the Openness Index at the end of 2022, posted all the necessary information for the first half of 2023 in a timely manner and on the indicated resources.
Similar positive results showcased Uzmetkombinat JSC, Almalyk Mining and Metallurgical Plant JSC, the Ministry of Preschool and School Education, the Kashkadarya Regional Administration, the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change and the Ministry of Transport.
Based on the results of the study, statutory notices were submitted to 11 government bodies and organizations on the issue of bringing to disciplinary responsibility employees who violated the legislation on openness.