“Qamchiqavtoyo‘l” ixtisoslashtirilgan yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi buyurtmachiligida 2023-yil 21-iyun kuni o‘tkazilgan 983,5 mln so‘mlik davlat xaridida sohaga oid qonunchilik talablariga amal qilinmaganligi va boshqa qonunbuzilishi holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Xususan, ushbu xaridda ishtirok etgan tadbirkorlardan 2 nafarining barcha hujjatlari xarid komissiyasi tomonidan foydalanilgan kompyuterning IP-manzili orqali elektron platformaga yuklangan.
Natijada O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilgan.
Mazkur holatlar bo‘yicha 2023-yil 21-iyun kuni xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va qonuniy chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.
Holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun O‘zbekiston Respublikasi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasiga so‘rovnoma kiritildi.
Agentlikning taqdimnomasiga binoan “Qamchiqavtoyo‘l” ixtisoslashtirilgan yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi tomonidan 22-iyun kuni xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilindi.

Агентство по противодействию коррупции провело изучение государственной закупки на сумму 983,5 млн сумов, проведённой 21 июня 2023 года по заказу УП «Камчикавтоюль», в ходе которого был выявлен ряд нарушений законодательства.
В частности, документы двух предпринимателей, участвовавших в закупке, были загружены на электронную площадку через IP-адрес компьютера, использованного Закупочной комиссией.
В результате были нарушены требования статей 10, 14 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках».
На основании этого, 21 июня 2023 года Агентство по противодействию коррупции направило заказчику представление об аннулировании протокола закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
В Комитет по автомобильным дорогам Республики Узбекистан был направлен запрос для проведения служебной проверки.
На основании представления Агентства, 22 июня УП «Камчикавтоюль» аннулировал протокол закупочной комиссии.