O‘zbekiston Badiiy akademiyasi buyurtmachiligida 2023-yil 8-may kuni “Alisher Navoiyning bronza haykalini yaratish va Qozog‘iston Respublikasining Ostona shahrida o‘rnatish xizmati” yuzasidan 1 mlrd 416,0 mln so‘mlik davlat xaridi o‘tkazilgan.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining o‘rganishlariga ko‘ra, ushbu davlat xaridini amalga oshirish jarayonida buyurtmachi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablariga amal qilinmagan va boshqa qonunbuzilishi holatlariga ham yo‘l qo‘yilgan.
Xususan, xaridda ishtirok etgan 3 nafar talabgorning hujjatlari xarid komissiyasining raisi va to‘rt nafar aʼzolari foydalangan kompyuter (IP-manzillari bir xil) orqali elektron platformaga yuklangan.
Mazkur holatlar bo‘yicha davlat xaridi o‘tkazilgan kunning o‘zida xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va qonuniy chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentga yuborildi.

8 мая 2023 года по заказу Академии художеств Узбекистана была проведена госзакупка на сумму 1 млрд 416 млн сумов на создание и установку бронзового памятника Алишеру Навои в Астане (Казахстан).
Согласно изучению, проведённому Агентством по противодействию коррупции, при осуществлении данной государственной закупки заказчиком были нарушены требования статей 10, 14 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» и допущены другие нарушения законодательства.
В частности, документы трёх участников закупки, были загружены на электронную площадку через компьютер, используемый председателем и четырьмя членами Закупочной комиссии (один и тот же IP-адрес).
В связи с этим, в день проведения госзакупки заказчику было направлено представление об аннулировании протокола Закупочной комиссии, а собранные материалы по делу направлены в Управление по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.