Joriy yilning 24-fevral kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 16-yanvardagi “Odil sudlovga erishish imkoniyatlarini yana-da kengaytirish va sudlar faoliyati samaradorligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–11-son Farmonining mazmun-mohiyati va yaqin istiqbolda sud hokimiyati tizimida amalga oshirilishi ko‘zlangan islohotlarga bag‘ishlangan o‘quv-seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbir Agentlik hamda Sudyalar oliy kengashi o‘rtasida sohada korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish borasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni amalga oshirish maqsadida 2022-yilda imzolangan Hamkorlik memorandumi doirasida o‘tkazilib kelinayotgan tadbirlarning navbatdagisidir.
O‘quv-seminarda Agentlik hamda Sudyalar oliy kengashining masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda davlat rahbarining 2023-yil 16-yanvardagi PF–11-son Farmonida belgilangan vazifalar, undan ko‘zlangan maqsad, mediatsiya institutini rivojlantirish muammolari, sudga hurmatsizlik qilish holatlarining oldini olish, odil sudlovni amalga oshirish faoliyatiga aralashganlik uchun javobgarlikni kuchaytirish, sudyaning daxlsizligi masalalarida so‘z yuritildi.
Shuningdek, Ixtisoslashgan prokurorlar korpusi, 2023 — 2026-yillarga mo‘ljallangan sud tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishning qisqa muddatli strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha harakatlar dasturi haqida ham batafsil taqdimot qilindi.
Tadbir davomida Agentlik xodimlari tomonidan sud hokimiyati sohasida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va muammolar haqida fikr va mulohazalar bildirildi.

On February 24, the Anti-Corruption Agency held a seminar on the essence of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of January 16, 2023 ‘On additional measures to further expand access to justice and increase the efficiency of courts’, and on the reforms planned for implementation in the judiciary in the near future.
The seminar was held as part of the Memorandum of Cooperation signed in 2022 between the Anti-Corruption Agency and the Supreme Judicial Council, aiming to implement mutually beneficial cooperation in the field of prevention and counteracting corruption.
Officers of the Anti-Corruption Agency and representatives of the Supreme Judicial Council attended the seminar.
The participants examined the tasks and goals defined in the Decree, also discussed the development of the Mediation Institute, the prevention of cases of disrespect for the court, strengthening responsibility measures for interfering in the activities of persons exercising justice, inviolability and responsibility of judges, etc.
A detailed presentation was also made on the Corps of Specialized Prosecutors and the Action Program to implement the Short-Term Strategy for Raising the Judiciary to Qualitatively New Level 2023 - 2026.
During the event, the Agency officers expressed their opinion on the work and problems implemented in the field of judiciary to prevent and counteract corruption.