Joriy yilning 24-fevral kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 16-yanvardagi “Odil sudlovga erishish imkoniyatlarini yana-da kengaytirish va sudlar faoliyati samaradorligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–11-son Farmonining mazmun-mohiyati va yaqin istiqbolda sud hokimiyati tizimida amalga oshirilishi ko‘zlangan islohotlarga bag‘ishlangan o‘quv-seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbir Agentlik hamda Sudyalar oliy kengashi o‘rtasida sohada korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish borasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni amalga oshirish maqsadida 2022-yilda imzolangan Hamkorlik memorandumi doirasida o‘tkazilib kelinayotgan tadbirlarning navbatdagisidir.
O‘quv-seminarda Agentlik hamda Sudyalar oliy kengashining masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda davlat rahbarining 2023-yil 16-yanvardagi PF–11-son Farmonida belgilangan vazifalar, undan ko‘zlangan maqsad, mediatsiya institutini rivojlantirish muammolari, sudga hurmatsizlik qilish holatlarining oldini olish, odil sudlovni amalga oshirish faoliyatiga aralashganlik uchun javobgarlikni kuchaytirish, sudyaning daxlsizligi masalalarida so‘z yuritildi.
Shuningdek, Ixtisoslashgan prokurorlar korpusi, 2023 — 2026-yillarga mo‘ljallangan sud tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishning qisqa muddatli strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha harakatlar dasturi haqida ham batafsil taqdimot qilindi.
Tadbir davomida Agentlik xodimlari tomonidan sud hokimiyati sohasida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va muammolar haqida fikr va mulohazalar bildirildi.

24 февраля в Агентстве по противодействию коррупции прошёл семинар, на котором была изложена суть Указа Президента Республики Узбекистан от 16 января 2023 года № УП-11 «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению доступа к правосудию и повышению эффективности деятельности судов», а также проведена презентация реформ, планируемых к реализации в системе судебной власти в ближайшее время.
Семинар является одним из мероприятий, проводимых в рамках подписанного в 2022 году Меморандума о сотрудничестве между Агентством и Высшим судейским советом в целях реализации взаимовыгодного сотрудничества в сфере предупреждения и противодействия коррупции.
В семинаре приняли участие ответственные сотрудники Агентства по противодействию коррупции и Высшего судейского совета.
Участники рассмотрели задачи и цели, определенные в Указе главы государства, также обсудили вопросы развития института медиации, предупреждения случаев проявления неуважения к суду, усиления мер ответственности за вмешательство в деятельность лиц, осуществляющих правосудие, неприкосновенности и ответственности судей и др.
Также была представлена подробная презентация о Корпусе специализированных прокуроров и Программе действий по реализации краткосрочной Стратегии поднятия на качественно новый уровень судебной системы на 2023 — 2026 годы.
В ходе мероприятия сотрудники Агентства высказали свое мнение о работе и проблемах, реализуемых в сфере судебной власти по предупреждению и противодействию коррупции.