BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining (BMT GJB) Abu Dabi deklaratsiyasi dasturi doirasida 14-17 mart kunlari Tailandning Bangkok shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Moliyaviy nazorat amalga oshiruvchi idoralar va korrupsiyaga qarshi kurashuvchi organlar bilan hamkorlikni kengaytirish"mavzusidagi seminarda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Hisob palatasi masʼul xodimlari iborat O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etmoqda.
Maʼlumot uchun: Abu Dabi deklaratsiyasi dasturi BMT GJB tomonidan BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi hamda Barqaror rivojlanish maqsadlarining ijrosini taʼminlash uchun 2021-yilda ishga tushirilgan.
Unda korrupsiyaga qarshi kurashishda oliy audit organlarining rolini oshirish va ularning korrupsiyaga qarshi kurashish organlari bilan hamkorligini kuchaytirish vazifasi ham qamrab olingan.
Seminarning vazifasi milliy, mintaqaviy va xalqaro darajada Moliyaviy nazorat amalga oshiruvchi idoralari hamda korrupsiyaga qarshi kurashish idoralari o‘rtasidagi muloqotni kuchaytirish, hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilashdan iborat.
Tadbir ushbu sohadagi eng yangi konsepsiya va so‘nggi amaliy ishlanmalarni ochiq formatda muhokama qilish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Seminarda, shuningdek, Markaziy, G‘arbiy Osiyo va Tinch okeani mintaqasidagi 21 davlat (Indoneziya, Xitoy, Yaponiya, Malayziya, Tojikiston, Qirg‘iziston va boshqalar) vakillari ishtirok etmoqda.

On March 14-16, the capital of Thailand hosted a Regional Meeting on the topic ‘Enhancing collaboration between supreme audit institutions and anti-corruption bodies to more effectively prevent and fight corruption’, organized within the framework of UNODC’s Abu Dhabi Declaration Program. Specialists of the Anti-Corruption Agency and the Accounts Chamber of Uzbekistan took part in the workshop.
For reference: The importance of inter-agency collaboration at the national, regional, and global levels to prevent and counter corruption is increasingly being acknowledged. Around the world, countries are working to establish closer cooperation between their auditing and anti-corruption authorities.
To this end, UNODC launched the Abu Dhabi Declaration Program in 2021, under its Global Program to prevent and combat corruption through effective implementation of the United Nations Convention against Corruption in support of Sustainable Development Goals, to promote the role of supreme audit institutions in tackling corruption and enhance their collaboration with anti-corruption bodies.
The workshop’s goal was to enhance collaboration between auditing and anti-corruption authorities at the national, regional and international levels, as well as to identify new areas of cooperation.
The event served as an important platform for an open discussion of new concepts and the latest practical developments in this area.
The workshop gathered 50 participants from 21 countries, including Indonesia, China, Japan, Malaysia, Tajikistan, Kyrgyzstan and others.