Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat organlari faoliyatida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha chora-tadbirlarning samaradorligini reyting baholashdan o‘tkazish jarayonlarida Reyting baholashni mustaqil amalga oshiruvchi ekspertlar guruhi ham faol ishtirok etib kelmoqda.
Mazkur ekspertlar guruhi Agentlik direktorining tegishli buyrug‘iga asosan, baholash jarayonlarining shaffofligi va adolatliligini taʼminlash maqsadida fuqarolik jamiyati institutlari vakillaridan iborat tarkibda shakllantiriladi.
Xususan, joriy yilda davlat organlari va tashkilotlarining 2022-yil mobaynida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha olib borgan chora-tadbirlari to‘g‘risida “E-anticor.uz” platformasiga kiritilgan maʼlumotlar ekspertlar guruhi tomonidan chuqur tahlil qilindi va xolis baholandi.
Bugun Agentlik rahbariyati hamda ekspertlar guruhi aʼzolarining uchrashuvi tashkil etilib, Reyting baholash tizimini kelgusida takomillashtirish imkoniyatlari, mavjud kamchiliklar va ularning yechimlari bilan bog‘liq masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Muloqot mobaynida ekspertlar tomonidan baholash jarayonlari samaradorligi va taʼsirchanligini oshirish yuzasidan qator taklif va tavsiyalar bildirildi.
Jumladan, ekspertlar guruhi raisi, “Toshkent mediatsiya markazi” direktori Diyorbek Kimsanov kelgusida reyting asosida baholanadigan davlat organlari va tashkilotlari qamrovini kengaytirish lozimligini ilgari surdi.
Ekspertlar guruhi aʼzosi, Ijtimoiy va iqtisodiy tashabbuslar instituti eksperti Dilfuza Kuralova fikricha, baholashda asosan hujjatlarning ishlab chiqilgani yoki qabul qilingani emas, balki amaliyotga tatbiq etilgani, xodimlar faoliyatida qo‘llanilayotgani hamda tizimda korrupsiyaviy jinoyatlar kamayish ko‘rsatkichlari ustuvor bo‘lishi kerak.
Ekspertlar guruhining yana bir aʼzosi, media-yurist Madina Tursunova esa baholash mezonlari qatoriga davlat tashkilotlari faoliyati ochiqligini kiritish, shuningdek, reyting natijalarini shakllantirishda keng jamoatchilik fikrini ham inobatga olish masalasiga alohida urg‘u berdi.
Muhokamalar mobaynida davlat organlarining korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha faoliyatini kuchaytirish va ekspertlar guruhi faoliyatiga oid boshqa tashkiliy masalalar ham ko‘rib chiqildi.

В процессах осуществления Агентством по противодействию коррупции рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции в деятельности государственных органов активное участие принимает и экспертная группа, которая проводит свою независимую оценку.
Экспертная группа формируется на основании соответствующего приказа директора Агентства из числа представителей институтов гражданского общества в целях обеспечения прозрачности и справедливости процессов оценки.
Экспертная группа провела тщательный анализ и дала объективную оценку информации, размещённую на платформе «E-anticor.uz», о принятых государственными органами и организациями мерах по противодействию коррупции в 2022 году.
Сегодня в Агентстве по противодействию коррупции было организовано заседание руководства Агентства и членов экспертной группы, на котором подробно обсуждались вопросы, связанные с дальнейшим совершенствованием системы рейтинговой оценки.
В ходе обсуждения экспертами был выдвинут ряд предложений и рекомендаций по повышению эффективности и результативности процессов оценки.
В частности, председатель экспертной группы, директор Центра медиации города Ташкента Диёрбек Кимсанов отметил о необходимости расширения круга государственных органов и организаций, которые в дальнейшем будут оцениваться на основе рейтинга.
По мнению члена экспертной группы, эксперта Института социально-экономических инициатив Дильфузы Кураловой, приоритет не должен быть отдан количеству разработанных и принятых документов, а тому, насколько они внедрены в практику, насколько действенны.
Другой член экспертной группы, медиаюрист Мадина Турсунова, акцентировала внимание на вопросе включения в число критериев оценки открытости деятельности государственных организаций, а также учёта мнения широкой общественности при формировании результатов рейтинга.
В ходе заседания были обсуждены и другие организационные вопросы, связанные с усилением деятельности государственных органов в сфере противодействия коррупции и деятельности экспертной группы.