“Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xakaton” g‘oliblari taqdirlandi
Xabaringiz bor, Agentlik tomonidan IT-Park, "Yangi O‘zbekiston" universiteti va “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ hamkorligida “Korrupsiyaga qarshi kurashish xakatoni” tashkil etilgan edi.
2-may kuni start berilgan xakaton bugun oʻz nihoyasiga yetdi. 3 kun mobaynida 150 ga yaqin yosh dasturchi o‘zaro bellashdi.
Final bosqichida jamoalarning loyihalari yuzasidan taqdimot va dasturiy mahsulotlari ekspertlar tomonidan baholandi.
Xakaton shartlariga ko‘ra, ishtirokchilar tomonidan ochiq ma’lumotlardan foydalangan holda quyidagi yo‘nalishlarda oid yechimlar ishlab chiqildi:
- davlat xaridlari, sport,qurilish, moliya va sug‘urta tizimlarida korrupsiyaning oldini olish;
- korrupsiyaga qarshi kurashishga aholi va yoshlarni jalb etish;
- ochiq ma’lumotlar orqali korrupsiyani kamaytirishga qaratilgan boshqa yondashuvlar.
Xakaton yakuniga ko‘ra quyidagi jamoalar gʻolib deb topildi:
1-o‘rin “Uzinfocom” (Davlat xaridlarida manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish);
2-o‘rin “Equilibrium” (Sun’iy intellekt yordamida manfaatlar to‘qnashuvini aniqlash);
3-o‘rin “Austrum team” (“Xaj” va “Umra” ziyorat tadbirlarini tashkil etish jarayonlarini raqamlashtirish).
Tanlov g‘oliblari tashkilotchilar tomonidan esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
G‘olib jamoa joriy yilning sentabr oyida Gonkongda bo‘lib o‘tadigan Osiyo yoshlar korrupsiyaga qarshi kurashish xakatoni (“Coding4Integrity”)da O‘zbekiston nomidan ishtirok etish imkoniyatini qo‘lga kiritdi.

Награждены победители «Anti-Corruption Hackathon 2025»
Как сообщалось ранее, Агентством по противодействию коррупции совместно с IT Park, АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» и Университетом «Новый Узбекистан» 2-3-4 мая был организован Anti-Corruption Hackathon 2025 (Антикоррупционный хакатон – 2025).
В течение 3 дней между собой соревновались около 150 молодых программистов.
На заключительном этапе экспертами оценивались презентации и программные продукты команд.
По условиям хакатона участники разработали инновационные решения в следующих направлениях с использованием открытых данных:
- предупреждение коррупции в системах государственных закупок, спорта, строительства, финансов и страхования;
- вовлечение населения и молодёжи в борьбу с коррупцией;
- другие подходы, направленные на снижение коррупции посредством открытых данных.
Победителями хакатона были объявлены следующие команды:
- 1 место: «Uzinfocom» (Предотвращение конфликта интересов при государственных закупках);
- 2 место: «Equilibrium» (Определение конфликта интересов с использованием искусственного интеллекта);
- 3 место: «Austrum team» (цифровизация процессов организации паломничеств Хадж и Умра).
Победители конкурса были награждены памятными подарками.
Команда-победитель получила возможность представлять Узбекистан на Азиатском молодёжном антикоррупционном хакатоне «Coding4Integrity», который пройдет в Гонконге в сентябре этого года.