· “O‘zbekgeologiya qidiruv” AJda;
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasi faoliyatining samaradorligi  bo‘yicha o‘tkazilgan o‘rganishlar
▪️ 17 aprel
“O‘ztransgaz” AJda;
▪️ 18 aprel
“O‘zbekiston havo yo‘llari” AJda;
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari mas’ul xodimlari uchun
18 aprel
“Davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining samaradorligi: 2022 yil natijalari tahlili va 2023 yilga mo‘ljallangan istiqboldagi rejalar” mavzusida (onlayn) o‘quv-seminar
Davlat xaridlari va boshqa sohada o‘tkazilgan o‘rganishlar natijasi yuzasidan
– vazirlik idoralarga 12 ta (14,1 mlrd so‘mlik) taqdimnoma;
– davlat moliyaviy nazorat inspeksiyasiga 8 ta (35 mlrd so‘mlik) so‘rovnoma;
–  huquqni muhofaza qiluvchi organlarga 6 ta (5,5 mlrd so‘mlik) so‘rovnoma yuborildi.
Murojaatlar bilan ishlash yo‘nalishida
Jami 231 ta (shundan 6 tasi Call markaz orqali) murojaatdan:
189 tasi ko‘rib chiqilgan (42 tasi ko‘rib chiqilmoqda)
1 tasi ijobiy hal etilgan;
51 tasiga huquqiy maslahat va tushuntirishlar berilgan;
4 tasi ko‘rmasdan qoldirilgan;
4 tasi anonim deb topilgan;
-  129 tasi vazirlik va idoralarga yo‘naltirilgan.
Eng ko‘p murojaatlar kelib tushgan soha va yo‘nalishlar
ta’lim sohasi xodimlarining xatti-harakatlari va sohadagi qonunbuzilishi holatlari bo‘yicha 23 ta (10,0%);
sud qarorlaridan noroziliklar bo‘yicha 20 ta (8,7%);
davlat xaridlari va tender savdolari jarayonidagi qonunbuzilishi holatlari bo‘yicha 19 ta (8,2%);
prokuratura organlari qarorlaridan noroziliklar va prokuratura organlariga qilingan murojaatlar hal bo‘lmayotganligi bo‘yicha 18 ta (7,8%);
ichki ishlar organlari xodimlarining xatti-harakatlari va qarorlaridan noroziliklar 16 ta (6,9%);
mahalliy hokimlik xodimlari va mansabdor shaxslarining noqonuniy xatti-harakatlari va qarorlaridan noroziliklar 15 ta (6,5%), v.b.
Davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ochiqligini ta’minlash
Ochiqlik indeksida “qizil” (15 ta) va “sariq” (44 ta) toifada baholangan davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlash sohasidagi faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar va chora-tadbir rejalari loyihalari ishlab chiqildi.
2022 yil davomida xalq deputatlari kengashlari sessiyalarining jonli efirga uzatilish holati tahlil qilindi.
Jamoatchilik bilan aloqalar va Milliy kengash faoliyati
▪️ 11-12 aprel
Jurnalistlarni qayta tayyorlash markazi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston jurnalistlari va blogerlarining korrupsiya masalalariga oid jurnalist surishtiruvini o‘tkazish bo‘yicha salohiyatini oshirish” mavzusida trening;
▪️ 20 aprel
Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy kengashlari uchun “Davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha chora-tadbirlarning samaradorligi reyting baholash natijalari” to‘g‘risida seminar;
▪️ 20-aprel
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi huzuridagi Jamoatchilik kengashining yig‘ilishi.
Xalqaro tashkilotlar vakillari bilan uchrashuvlar
▪️ 5-aprel
Agentlik vakillari hamda Yevropa Kengashining “Markaziy Osiyoda qonun ustuvorligi” dasturining “Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish va ochiqlikka ko‘maklashish” loyihasi yangi rahbari Yusel Erduran bilan mazkur dastur doirasida 2023-yil davomida amalga oshiriladigan maqsadli yo‘nalishlarni belgilash hamda yaqin hamkorlik olib borish yuzasidan;
▪️ 6-aprel
Agentlik direktori hamda YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, missiya rahbari v.b. Xans-Ulrix Im o‘rtasida “O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashishga ko‘maklashish” loyihasi doirasida 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish masalalari muhokamasi bo‘yicha;
▪️ 18-aprel
Agentlik va BMT TD Istanbul mintaqaviy markazi missiyasi vakillari o‘rtasida O‘zbekistonda ma’muriy va davlat xizmatidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish hamda yaqin hamkorlik o‘rnatish masalasida;
▪️ 25-aprel
Agentlik va Osiyo taraqqiyot banki vakillari bilan “Iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash dasturi” doirasida qabul qilinadigan Islohotlar matritsasining bajarish jarayonining muhokamasi yuzasidan;
▪️ 29-aprel
Agentlik rahbariyati va Yaponiyaning Nagoya iqtisodiyot universiteti vakillari o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish bo‘yicha.
Xorijiy davlatlarga amalga oshirilgan xizmat safarlari
17-20 aprel
Agentlik direktori boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining Estoniya va Finlyandiyaga xizmat safari amalga oshirildi.

Антикоррупционная экспертиза
Проведена антикоррупционная экспертиза 24 нормативно-правовых актов, в 15 из которых выявлено 49 коррупциогенных факторов.
Проведены открытые конкурсы на должность руководителя Подразделения внутреннего антикоррупционного контроля:
• в АО «Узбекгеологоразведка»;
• в ГУП «Центр по оказанию услуг в агропромышленном комплексе»;
• в ГУП «Центр по организации электронных онлайн-аукционов»;
• В Министерстве сельского хозяйства.
Изучение эффективности деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля:
▪️ 17 апреля
в АО «Узтрансгаз»;
▪️ 18 апреля
в АО «Uzbekistan Airways»;
Для сотрудников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля организованы:
Онлайн семинар-тренинг на тему «Эффективность системы противодействия коррупции в государственных органах и организациях: анализ итогов 2022 года и перспективные планы на 2023 год»
Итоги изучений, проведённых в сфере государственных закупок и других направлениях
в министерства и ведомства направлено 12 представлений (на сумму 14,1 млрд сум);
в Государственную инспекцию финансового контроля направлено 8 запросов (на сумму 35 млрд сумов);
в правоохранительные органы направлено 6 запросов (на сумму 5,5 млрд сумов).
Работа с обращениями
Всего из 231 обращения (в том числе 6 обращений, поступивших через Call-центр):
рассмотрено 189 обращения (42 обращения находится на рассмотрении)
1 обращение решено положительно;
авторам 51 обращения предоставлены юридические консультации и разъяснения;
4 оставлены без рассмотрения;
4 анонимных обращения;
129 обращений направлены в министерства и ведомства.
Наибольшее количество обращений приходится на следующие сферы:
23 (10,0%) обращения касательно действий работников сферы образования и правонарушений в этом направлении;
20 (8,7%) обращений с жалобами на судебные решения;
19 (8,2%) обращений касательно правонарушений при проведении государственных закупок и тендеров;
18 (7,8%) обращений с жалобами на решения прокуратуры и отсутствие результатов по обращениям в прокуратуру;
16 (6,9%) обращений с жалобами на действия и решения сотрудников органов внутренних дел;
15 (6,5%) обращений с жалобами на неправомерные действия и решения служащих и должностных лиц местных органов власти (хокимиятов).
Обеспечение открытости деятельности государственных органов и организаций
Разработаны проекты рекомендаций и планов мероприятий по дальнейшему совершенствованию деятельности государственных органов и организаций по обеспечению открытости попавших в «красную» (15) и «жёлтую» (44) категории Индекса открытости.
Проанализировано состояние прямых трансляций сессий Советов народных депутатов за 2022 год.
Связи с общественностью и деятельность Национального совета
11-12 апреля
Тренинг на тему «Повышение потенциала журналистов и блогеров Узбекистана по проведению журналистских расследований, связанных с вопросами коррупции» совместно с Центром переподготовки журналистов;
20 апреля
Семинар «Результаты рейтинговой оценки эффективности мер противодействия коррупции в государственных органах и организациях, в том числе в местных органах исполнительной власти» для региональных советов по противодействию коррупции;
Заседание Общественного совета при Агентстве по противодействию коррупции.
Встречи с представителями международных организаций
5 апреля
между представителями Агентства и новым руководителем проекта Совета Европы «Содействие увеличению прозрачности и борьба с экономическими преступлениями» Программы по верховенству права в Центральной Азии Юджелом Эрдураном, в части определения целевых направлений реализации мероприятий и дальнейшего тесного сотрудничества в 2023 году;
6 апреля
по обсуждению разработки и реализации программы мероприятий на 2023-2024 годы в рамках проекта «Помощь в борьбе с коррупцией в Узбекистане» между директором Агентства и и.о. координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Ханс-Ульрих Имом;
18 апреля
по вопросу разработки предложений и налаживания тесного сотрудничества между Агентством и представителями миссии Стамбульского регионального центра ПРООН по поддержке и повышению эффективности реформ в административной и государственной службе в Узбекистане;
25 апреля
по обсуждению процесса реализации Матрицы реформ, принимаемой в рамках «Программы совершенствования управления экономикой» между представителями Агентства и Азиатского банка развития;
29 апреля
по обсуждению перспектив двустороннего сотрудничества между руководством Агентства и представителями Нагойского экономического университета (Япония).
Командировки в зарубежные страны
17-20 апреля
Делегация Узбекистана во главе с директором Агентства совершила рабочую поездку в Эстонию и Финляндию.