· “O‘zbekgeologiya qidiruv” AJda;
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasi faoliyatining samaradorligi  bo‘yicha o‘tkazilgan o‘rganishlar
▪️ 17 aprel
“O‘ztransgaz” AJda;
▪️ 18 aprel
“O‘zbekiston havo yo‘llari” AJda;
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari mas’ul xodimlari uchun
18 aprel
“Davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining samaradorligi: 2022 yil natijalari tahlili va 2023 yilga mo‘ljallangan istiqboldagi rejalar” mavzusida (onlayn) o‘quv-seminar
Davlat xaridlari va boshqa sohada o‘tkazilgan o‘rganishlar natijasi yuzasidan
– vazirlik idoralarga 12 ta (14,1 mlrd so‘mlik) taqdimnoma;
– davlat moliyaviy nazorat inspeksiyasiga 8 ta (35 mlrd so‘mlik) so‘rovnoma;
–  huquqni muhofaza qiluvchi organlarga 6 ta (5,5 mlrd so‘mlik) so‘rovnoma yuborildi.
Murojaatlar bilan ishlash yo‘nalishida
Jami 231 ta (shundan 6 tasi Call markaz orqali) murojaatdan:
189 tasi ko‘rib chiqilgan (42 tasi ko‘rib chiqilmoqda)
1 tasi ijobiy hal etilgan;
51 tasiga huquqiy maslahat va tushuntirishlar berilgan;
4 tasi ko‘rmasdan qoldirilgan;
4 tasi anonim deb topilgan;
-  129 tasi vazirlik va idoralarga yo‘naltirilgan.
Eng ko‘p murojaatlar kelib tushgan soha va yo‘nalishlar
ta’lim sohasi xodimlarining xatti-harakatlari va sohadagi qonunbuzilishi holatlari bo‘yicha 23 ta (10,0%);
sud qarorlaridan noroziliklar bo‘yicha 20 ta (8,7%);
davlat xaridlari va tender savdolari jarayonidagi qonunbuzilishi holatlari bo‘yicha 19 ta (8,2%);
prokuratura organlari qarorlaridan noroziliklar va prokuratura organlariga qilingan murojaatlar hal bo‘lmayotganligi bo‘yicha 18 ta (7,8%);
ichki ishlar organlari xodimlarining xatti-harakatlari va qarorlaridan noroziliklar 16 ta (6,9%);
mahalliy hokimlik xodimlari va mansabdor shaxslarining noqonuniy xatti-harakatlari va qarorlaridan noroziliklar 15 ta (6,5%), v.b.
Davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ochiqligini ta’minlash
Ochiqlik indeksida “qizil” (15 ta) va “sariq” (44 ta) toifada baholangan davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlash sohasidagi faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar va chora-tadbir rejalari loyihalari ishlab chiqildi.
2022 yil davomida xalq deputatlari kengashlari sessiyalarining jonli efirga uzatilish holati tahlil qilindi.
Jamoatchilik bilan aloqalar va Milliy kengash faoliyati
▪️ 11-12 aprel
Jurnalistlarni qayta tayyorlash markazi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston jurnalistlari va blogerlarining korrupsiya masalalariga oid jurnalist surishtiruvini o‘tkazish bo‘yicha salohiyatini oshirish” mavzusida trening;
▪️ 20 aprel
Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy kengashlari uchun “Davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha chora-tadbirlarning samaradorligi reyting baholash natijalari” to‘g‘risida seminar;
▪️ 20-aprel
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi huzuridagi Jamoatchilik kengashining yig‘ilishi.
Xalqaro tashkilotlar vakillari bilan uchrashuvlar
▪️ 5-aprel
Agentlik vakillari hamda Yevropa Kengashining “Markaziy Osiyoda qonun ustuvorligi” dasturining “Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish va ochiqlikka ko‘maklashish” loyihasi yangi rahbari Yusel Erduran bilan mazkur dastur doirasida 2023-yil davomida amalga oshiriladigan maqsadli yo‘nalishlarni belgilash hamda yaqin hamkorlik olib borish yuzasidan;
▪️ 6-aprel
Agentlik direktori hamda YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, missiya rahbari v.b. Xans-Ulrix Im o‘rtasida “O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashishga ko‘maklashish” loyihasi doirasida 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish masalalari muhokamasi bo‘yicha;
▪️ 18-aprel
Agentlik va BMT TD Istanbul mintaqaviy markazi missiyasi vakillari o‘rtasida O‘zbekistonda ma’muriy va davlat xizmatidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish hamda yaqin hamkorlik o‘rnatish masalasida;
▪️ 25-aprel
Agentlik va Osiyo taraqqiyot banki vakillari bilan “Iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash dasturi” doirasida qabul qilinadigan Islohotlar matritsasining bajarish jarayonining muhokamasi yuzasidan;
▪️ 29-aprel
Agentlik rahbariyati va Yaponiyaning Nagoya iqtisodiyot universiteti vakillari o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish bo‘yicha.
Xorijiy davlatlarga amalga oshirilgan xizmat safarlari
17-20 aprel
Agentlik direktori boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining Estoniya va Finlyandiyaga xizmat safari amalga oshirildi.

Anti-corruption expertise
An anti-corruption expertise of 24 legal acts was carried out, 15 of which revealed 49 corruption factors.
Open competitions were held for the position of the head of the Internal Anti-Corruption Control Unit at:
• the Uzbek Geological Exploration JSC;
• the Center for Provision of Services in Agro-Industrial Complex SUE;
• the Electronic Online Auction Center SUE;
• the Ministry of Agriculture.
Studying the effectiveness of the activities of Internal Anti-Corruption Control Units:
• April 17
in Uztransgaz JSC;
• April 18
in Uzbekistan Airways JSC;
Workshop organized for employees of Internal Anti-Corruption Control Units
Online workshop on the topic ‘Efficiency of the anti-corruption system in government bodies and organizations: analysis of the results of 2022 and long-term plans for 2023’
Results of studies conducted in the field of public procurement and other areas
• 12 statutory notices were submitted to ministries and departments (for the amount of 14.1 billion soums);
• 8 enquiries were sent to the State Financial Control Inspectorate (for the amount of 35 billion soums);
• 6 enquiries were sent to law enforcement agencies (for the amount of 5.5 billion soums).
Out of 231 appeals in total (including 6 appeals received through the Call Center):
189 appeals considered (42 appeals are under consideration)
• 1 appeal was resolved positively;
• the authors of 51 appeals were provided with legal advice and clarifications;
• 4 appeals left without consideration;
• 4 anonymous appeals;
• 129 appeals were sent to relevant ministries and departments.
The largest number of appeals falls on the following areas:
• 23 (10.0%) appeals regarding the actions of education sphere employees and offenses in this area;
• 20 (8.7%) appeals against court decisions;
• 19 (8.2%) appeals regarding violations in public procurement and tenders;
• 18 (7.8%) complaints about the decisions of the Prosecutor’s Office and the lack of results on appeals’ consideration by the Prosecutor’s Office;
• 16 (6.9%) appeals with complaints about the actions and decisions of employees of the internal affairs bodies;
• 15 (6.5%) complaints about unlawful actions and decisions of employees and officials of local authorities (hokimiyats).
Ensuring the openness of the activities of government bodies and organizations
Draft recommendations and action plans have been developed to further improve the activities of government bodies and organizations to ensure openness that fell into the red (15) and yellow (44) categories of the Openness Index.
The state of live broadcasts of sessions of the Councils of People’s Representatives for 2022 was analyzed.
Public relations and activities of the National Council
• April 11-12
Training on the topic ‘Improving the capacity of journalists and bloggers in Uzbekistan to conduct investigative journalism related to corruption issues’ conducted jointly with the Center for Retraining of Journalists;
• April 20
Workshop themed ‘Results of the rating assessment of the effectiveness of anti-corruption measures in government bodies and organizations, including local executive bodies’ conducted for regional anti-corruption councils;
Meeting of the Public Council under the Anti-Corruption Agency.
Meetings with representatives of international organizations
• April 5
representatives of the Agency met with Yucel Erduran, Program Manager at the Council of Europe, to identify target areas for the implementation of activities within the Promoting Transparency and Action Against Economic Crime Program and further close cooperation in 2023;
• April 6
discussion of the development and implementation of the Action Plan 2023-2024 within the framework of the project ‘Assistance in the fight against corruption in Uzbekistan’ between the Director of the Agency and Acting OSCE Project Coordinator, Hans-Ullrich Ihm;
developing proposals and establishing close cooperation between the Agency and representatives of the mission of the UNDP Istanbul Regional Center to support and increase the effectiveness of reforms in the administrative and public service in Uzbekistan;
• April 25
discussing the process of implementation of the Reform Matrix adopted within the framework of the Economic Management Improvement Program between representatives of the Agency and the Asian Development Bank;
• April 29
discussing the prospects for bilateral cooperation between the Agency leadership and representatives of the Nagoya University of Economics, Japan.
Business trips to foreign countries
• April 17-20
The delegation of Uzbekistan, headed by the Agency Director, made a working trip to Estonia and Finland.