Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi joriy yilning 17-20 aprel kunlari Estoniya va Finlyandiya davlatlarida bo‘ladi.
O‘zbekistonning Latviyadagi diplomatik vakolatxonasi hamda Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (OSCE) ko‘magida tashkil etilayotgan mazkur ishchi tashrif davomida delegatsiya vakillari Estoniyaning Adliya vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Elektron hukumat akademiyasi, Davlat xaridlari va davlat ko‘magi boshqarmasi, shuningdek, Finlyandiyaning Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Raqobat va iste’molchilar idorasi, Moliya vazirligi hamda Xelsinki universiteti Qonun ustuvorligi markazi rahbariyati bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazishi rejalashtirilgan.
Uchrashuvlar davomida mazkur davlatlarda korrupsiyaga qarshi kurashish siyosatining shakllanishi, davlat idoralarining sohadagi faoliyatini muvofiqlashtirish hamda korrupsiyaning oldini olish, xususan, davlat organlarining ochiqligi, shaffofligi va hisobdorligi bo‘yicha tajriba almashiladi va o‘zaro hamkorlik istiqbollari muhokama qilinadi.
Ma’lumot uchun: bugungi kunda Estoniya elektron hukumatni joriy etish va rivojlantirish bo‘yicha Yevropa hamda dunyoda yetakchilardan biri hisoblanadi. Aholiga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari soni 600 dan ortiqni, tadbirkorlarga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari soni esa 2400 dan ortiqni tashkil etadi.
Finlyandiya “Transparency International” xalqaro tashkilotining Korrupsiyani qabul qilish indeksida 2-o‘rinni egallab, dunyodagi eng korrupsiyasiz davlat sifatida e’tirof etib kelinmoqda.

Рабочий визит делегации Узбекистана организован при поддержке дипломатического представительства Узбекистана в Латвии и ОБСЕ, в ходе которого запланированы двусторонние встречи с представителями Министерства юстиции, Министерства внутренних дел Эстонии, Академии электронного правительства, Управления государственных закупок и государственной поддержки Эстонии, а также с представителями Министерства иностранных дел, Министерства юстиции и Министерства финансов Финляндии, руководством Управления по защите конкуренции и потребителей, и Центра верховенства права при Университете Хельсинки.
В ходе встреч запланировано детальное изучение формирования антикоррупционной политики в этих странах, координации деятельности государственных органов в предупреждении коррупции, в частности, обмен опытом по вопросам открытости, прозрачности и подотчётности государственных органов. Также, стороны обсудят перспективы взаимного сотрудничества.
Для сведения: на сегодняшний день Эстония является одним из лидеров в Европе и мире по внедрению и развитию электронного правительства. Количество государственных услуг, оказываемых населению, составляет более 600, а количество государственных услуг, оказываемых предпринимателям более 2400.
Финляндия занимает 2-е место в Индексе восприятия коррупции Transparency International и признана страной с самым низким показателем коррупции в мире.