Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan olib borilgan monitoring natijasida Kattaqo‘rg‘on shahar hokimligi buyurtmachiligida ayollar daftarida turgan fuqarolarga tikuv mashinalari xarid qilish yuzasidan 2023-yil 13-fevral kuni o‘tkazilgan 200 mln so‘mlik davlat xaridida bir qator qonunbuzilish holatlari aniqlandi.
Xususan, monitoring natijalari mazkur davlat xaridi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (Raqobat va xolislik prinsipi), 23-moddasi ( Xarid qilish tartib-taomillari ishtirokchisi) 14-moddasi (Manfaatlar to‘qnashuvi), 42-moddasi (Ishtirokchini xarid qilish tartib-taomillarida ishtirok etishdan chetlatish shartlari) va 46-moddasi (Davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi, jumladan, davlat xaridlarida ishtirok etgan 3 ta talabgorlardan 2 tasi bir shaxsga tegishli ekanligi, yaʼni o‘zaro affillanganligi holatlari mavjudligini ko‘rsatdi.
Shuningdek, ushbu davlat xaridi bo‘yicha Xarid komissiyasi tomonidan foydalangan kompyuterlarning IP-manzillari maʼlumoti o‘rganilganda xarid komissiyasining barcha aʼzolari 5 daqiqa vaqt ichida IP-manzili bir kishiga tegishli bo‘lgan kompyuter orqali boshqarilib, xarid natijalari baholangan va bayonnoma rasmiylashtirilganligi aniqlandi.
Bundan tashqari, xaridda ishtirok etgan 3 ta ishtirokchining hujjatlari ham Kattaqo‘rg‘on shahar hokimligiga tegishli bo‘lgan (foydalangan) kompyuterning IP-manzili orqali maxsus elektron platformaga yuklanganligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holatlar bo‘yicha xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuraturaga yuborildi, holat yuzasidan xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun Samarqand viloyat hokimligiga so‘rovnoma kiritildi.
Viloyat hokimligi tomonidan 2023-yil 27-fevral kuni Agentlikka taqdim etilgan xatga ko‘ra, Agentlikning taqdimnomasida qayd etilgan kamchiliklar bartaraf etilib, xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilingan hamda o‘z xizmat vazifalarini lozim darajada bajarmagan xarid komissiyasining raisiga nisabatan maʼmuriy, bir nafar komissiya aʼzosiga esa intizomiy javobgarlik qo‘llanilgan.

В ходе мониторинга, проведённого Агентством по противодействию коррупции, выявлены факты нарушения законодательства при проведении 13 февраля 2023 года государственных закупок на сумму 200 млн сумов на приобретение швейных машин для женщин, внесённых в «женскую тетрадь», по заказу хокимията города Каттакурган.
Мониторинг показал нарушение требований статей 10, 23, 14, 42 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках». Также, было установлено, что 2 участника из 3 являлись аффилированными лицами.
Также при изучении данных об IP-адресах компьютеров, используемых Закупочной комиссией для данной государственной закупки, было установлено, что все члены Закупочной комиссии пользовались компьютером с одинаковым IP-адресом и вся процедура от проведения оценки до составления протокола заняла 5 минут.
Кроме того, стало известно, что документы всех трёх участников закупки были загружены на специальную электронную площадку через IP-адрес компьютера, принадлежащего хокимияту города Каттакурган.
На основании выявленных нарушений, заказчику было направлено представление об аннулировании Протокола Закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Генеральную прокуратуру. В Самаркандский областной хокимият был направлен запрос о проведении служебной проверки.
Согласно письму, представленному в Агентство Самаркандским областным хокимиятом от 27 февраля 2023 года, все нарушения были устранены, Протокол закупочной комиссии аннулирован. Также, председатель Закупочной комиссии, не исполнивший свои обязанности надлежащим образом, был привлечён к административной ответственности, а один член комиссии к дисциплинарной ответственности.