Joriy yilning 8-avgust kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Namangan viloyati hokimligi tomonidan Davlatobod tumani hokimligida tumanda “Korrupsiyasiz hudud” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha 2023-yilga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” ijrosining muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilishi o‘tkazildi.
Maʼlumot uchun: 2021-yildan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Davlatobod tumanida jamoatchilik, mahalliy va xorijlik yetakchi ekspertlarni jalb qilgan holda eksperiment tariqasida “Korrupsiyasiz hudud” loyihasi amalga oshirib kelinmoqda.
Loyiha orqali hududda korrupsiyaga sabab bo‘layotgan omillar va muammolarni o‘rganish, kompleks yondashuv asosida ushbu korrupsiogen faktor va muammolarni bartaraf qilish bo‘yicha aniq takliflar ishlab chiqish, fuqarolarning korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatini shakllantirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlari o‘tkazish, loyihani amalga tatbiq qilishda jamoatchilik nazoratini kuchaytirish kabi bir qator muhim maqsad va vazifalar belgilangan.
Yig‘ilishda tuman sektor rahbarlari hamda mutasaddi tashkilotlar vakillari ishtirokida “Yo‘l xarita”si doirasida joriy yilning birinchi yarim yilligi davomida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida masʼul rahbarlarning hisobotlari eshitildi.
Shundan so‘ng belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlashda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar muhokama qilinib, ularni bartaraf etish yuzasidan taklif va tavsiyalar berildi.
Jumladan, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi masʼul xodimi Z.Qo‘chqarov ayrim bajarilmagan topshiriqlar ijrosini taʼminlash bo‘yicha Agentlik tomonidan masʼul ijrochi tashkilotlarga amaliy ko‘mak va zarur tavsiyalar berib kelinayotganini alohida taʼkidlab o‘tdi.

8 августа Агентством по противодействию коррупции совместно с хокимиятом Наманганской области проведено совещание, посвящённое реализации Дорожной карты на 2023 год в рамках проекта «Регион без коррупции» в Давлатабадском районе.
Для сведения: с 2021 года проект «Регион без коррупции» реализуется в качестве эксперимента Агентством по противодействию коррупции в Давлатабадском районе с привлечением общественности, местных и зарубежных ведущих специалистов.
Проектом определён ряд важных целей и задач, таких как изучение факторов и проблем, порождающих коррупцию в районе, разработка конкретных предложений по устранению коррупциогенных факторов и проблем на основе комплексного подхода, проведение информационно-пропагандистских мероприятий, направленных на формирование у граждан бескомпромиссного отношения к коррупции, а также усиление общественного контроля.
На совещании с участием руководителей секторов и представителей ответственных организаций района были заслушаны отчёты руководителей о мероприятиях, проведённых за первое полугодие текущего года в рамках Дорожной карты.
После этого были обсуждены недостатки в реализации указанных задач и внесены предложения и рекомендации по их устранению.
В частности, ответственный сотрудник Агентства по противодействию коррупции Зафар Кучкаров подчеркнул, что Агентство оказывает практическую помощь и даёт необходимые рекомендации ответственным исполнительным организациям для обеспечения реализации некоторых невыполненных задач.