Davlat xaridlari sohasida “Korrupsiyasiz soha” loyihasini amalga oshirish yuzasidan 2022-2023 yillarda mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlangan.
“Yo‘l xaritasi”ga ko‘ra 2022 yil davomida quyidagi chora-tabirlar amalga oshirildi:
Birinchidan, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 20-maydagi “Davlat xaridlarini amalga oshirish bilan bog‘liq tartib-taomillarni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 276-son qarori qabul qilindi.
Mazkur nizom bilan davlat xaridlarini elektron shaklda o‘tkazishning umumiy qoidalari va shartlari, eng yaxshi takliflarni tanlash va tender bo‘yicha xarid qilish hujjatlarida ishtirokchilarning asosiy benefitsiar mulkdor to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oshkor etishi to‘g‘risidagi talab, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha davlat xaridlarini amalga oshirish tartibi, davlat buyurtmachilari tomonidan tuzilgan davlat xaridlari to‘g‘risidagi Shartnomalarning yagona reyestrini yuritish qoidalari belgilanib, ushbu yo‘nalishdagi huquqiy bo‘shliqlar bartaraf qilindi.
Ikkinchidan, 2022 yil davomida davlat xaridlarida budjet mablag‘larini talon-toroj qilish hamda boshqa korrupsiya ko‘rinishlari bilan bog‘liq jinoyatlar kompleks tahlil qilindi. Tahlillarga ko‘ra, huquqbuzarliklar asosan tender xarid savdolarida hujjatlarni soxtalashtirish, mahsulotlarni sun’iy qimmat narxlarda sotib olish, xarid qilingan mahsulotlarni kirim qilmaslik va ish, xizmatlarni bajarmaslik, qo‘shib yozish yoki yetkazib bermaslik, tanlov o‘tkazmasdan, tanlovda ishtirok etmagan buyurtmachiga aloqador korxonalarni g‘olib deb topish yoki noqonuniy ravishda to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzish orqali sodir etilgan.
Mazkur holatlarning oldini olish maqsadida Moliya vazirligi hamda Jahon banki vakillari bilan hamkorlikda davlat xaridlari sohasida korrupsion holatlarni (shubhali xaridlarni) aniqlovchi va shaffoflikni taminlovchi  elektron platforma ishlab chiqildi.
Uchinchidan, davlat xaridlari sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlar korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazildi. Jumladan, davlat xaridlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki tender savdolarini o‘tkazmasdan amalga oshiruvchi normativ-huquqiy hujjatlar xatlovdan o‘tkazilib, xatlov natijalariga ko‘ra tegishli takliflar tayyorlandi.
Mazkur takliflar asosida 2022 yil 9 noyabr kuni “Tadbirkorlik faoliyatini davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-244-sonli farmoni qabul qilindi. Unga ko‘ra, 2023 yil 1 martdan:
– Vazirlar Mahkamasining qarorlari bilan amalga oshiriladigan bir shartnoma summasi bazaviy hisoblash miqdorining 3 500 baravari va undan yuqori bo‘lgan davlat xaridlari bo‘yicha buyurtmalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida bajarilishiga yo‘l qo‘yilmasligi;
– vazirlik (idora, muassasa) va uning tarkibidagi tashkilot (muassasa) o‘rtasida qiymati bazaviy hisoblash miqdorining 3 500 baravari va undan yuqori bo‘lgan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ning to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha xarid qilinishi taqiqlanishi belgilandi.
To‘rtinchidan, davlat xaridlarini amalga oshirish bo‘yicha maxsus o‘qitish tizimi yo‘lga qo‘yildi. Jumladan, Moliya vazirligi huzuridagi O‘quv markazi tomonidan 2022 yil davomida davlat buyurtmachilarining xarid qilish tartib-taomillarini tashkil etish va o‘tkazish uchun mas’ul bo‘lgan mutaxassislarining 4 377 nafari tender (tanlash) savdolarini elektron shaklda o‘tkazish bo‘yicha malaka oshirish kurslarida ishtirok etdi.
Shuningdek, O‘quv markazi tomonidan yetkazib beruvchilar malakasini oshirish yuzasidan "Davlat xaridlari" bo‘yicha yetkazib beruvchilar uchun 26 soatdan iborat maxsus malaka oshirish kursi dasturi tasdiqlanib, ushbu kurslarda 400 nafardan ortiq yetkazib beruvchilar ishtirok etdi.
Bundan tashqari davlat xaridlarida “komplayens-nazorat” tizimini takomillashtirish bo‘yicha Agentlik tomonidan joriy yilning may, avgust, noyabr oylarida vazirlik va idoralarning korrupsiyaga qarshi ichki (komplayens) nazorat tuzilmalari rahbarlari uchun davlat xaridlarini o‘tkazish tartibi, davlat xaridlari jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan korrupsiyaviy xavf-xatarlar yuzasidan ikki kunlik seminar-trening mashg‘ulotlari o‘tkazildi.
Beshinchidan, davlat xaridlarining yanada ochiq va shaffof hamda korrupsiyadan holi bo‘lishini ta’minlashga qaratilgan “2022-2026 yillarda O‘zbekiston Respublikasi davlat xaridlari tizimini yanada rivojlantirish va takomillashtirish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori loyihasi ishlab chiqilib, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritildi.

В сфере государственных закупок была утверждена «Дорожная карта» по реализации проекта «Сфера без коррупции» на 2022-2023 годы.
В 2022 году в рамках «Дорожной карты» реализованы следующие мероприятия:
Во-первых, принято Постановление Кабинета Министров от 20 мая 2022 года № 276 «Об утверждении Положения о порядке организации и проведения процедур, связанных с осуществлением государственных закупок».
Данным Положением регулируются общие правила и условия проведения государственных закупок в электронной форме, отбор наилучших предложений и требование раскрытия участниками сведений об основном бенефициарном собственнике в конкурсной документации о закупках, порядок осуществления государственных закупок по прямым договорам, и др.
Во-вторых, в течение 2022 года комплексно анализировались правонарушения, связанные с хищением бюджетных средств и иными формами коррупции в сфере государственных закупок. Согласно анализу, основная доля нарушений пришлась на фальсификацию документов при проведении тендерных торгов, закупку продукции по искусственно завышенным ценам, выявление победителей без проведения конкурса, заключения прямых договоров с нарушением закона, и др.
В целях предотвращения подобных ситуаций совместно с представителями Министерства финансов и Всемирного банка была разработана электронная площадка для выявления коррупционных ситуаций и обеспечения прозрачности в сфере государственных закупок.
В-третьих, была проведена антикоррупционная экспертиза нормативно-правовых актов в сфере государственных закупок. В частности, рассмотрены нормативно-правовые акты касательно проведения государственных закупок по прямым договорам, осуществления закупок без проведения тендера. По результатам рассмотрения подготовлены соответствующие предложения.
На основе этих предложений 9 ноября 2022 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан № УП-244 «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности».
Согласно ему, с 1 марта 2023 года:
• не допускается выполнение заказов на основании прямых договоров по государственным закупкам, сумма, одного из которых составляет 3 500-кратный размер базовой расчетной величины и более, реализуемых в соответствии с постановлениями Кабинета Министров;
• запрещается приобретение товаров (работ, услуг), сумма стоимости которых составляет 3 500-кратный размер базовой расчетной величины и более, по прямым договорам между министерством (ведомством, учреждением) и входящей в его состав организацией (учреждением).
В-четвертых, была создана специальная система по обучению специалистов правильному осуществлению государственных закупок. В частности, в течение 2022 года 4 377 специалистов, ответственных за организацию и проведение закупочных процедур государственных заказчиков, прошли курсы повышения квалификации в Учебном центре при Министерстве финансов.
Кроме того, Учебным центром утверждена 26-часовая специальная программа обучения поставщиков по теме «Государственные закупки» с целью повышения квалификации, в которых приняли участие более 400 поставщиков.
Кроме того, в мае, августе и ноябре 2022 года Агентством по противодействию коррупции были проведены двухдневные семинары для руководителей Подразделений внутреннего антикоррупционного (комплаенс) контроля министерств и ведомств по порядку проведения государственных закупок и коррупционным рискам, которые могут возникнуть в процессе государственных закупок.
В-пятых, был разработан и представлен ​​в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Постановления Кабинета Министров «Об утверждении Стратегии дальнейшего развития и совершенствования системы государственных закупок Республики Узбекистан на 2022-2026 годы», направленный на обеспечение открытости и прозрачности государственных закупок.