Davlat buyurtmachilari tomonidan amalga oshirilayotgan xaridlarni masofaviy monitoring tartibida o‘rganish mobaynida:
➖“2-ko‘prikqurilish otryadi” unitar korxonasi buyurtmachiligida 2023-yil 18-iyul kuni o‘tkazilgan 868,5 mln  so‘mlik “Qolip (opalubka) ehtiyot qismlari xarid qilish”;
➖Samarqand yo‘lovchitrans davlat korxonasi tomonidan 2023-yil 6-iyun kuni o‘tkazilgan 494,0 mln so‘mlik “40 ta avtobekatlarga o‘rnatilgan LED displeylarni qabul qilish kartalari va elektron modullarini ko‘chaytirish xizmati”;
➖Quva tumani 62-ixtisoslashtirilgan davlat umumtaʼlim maktab-internati buyurtmachiligida 2023-yil 10-iyul kuni o‘tkazilgan 200,0 mln so‘mlik “Quyosh panellari yetkazib, o‘rnatib berish xizmati”;
➖Payariq tuman tibbiyot birlashmasi tomonidan 2023-yil 24-iyul kuni o‘tkazilgan 300,0 mln so‘mlik “Generator xarid qilish”;
➖Bulung‘ur tumanidagi 9-sonli bolalar musiqa va sanʼat maktabi buyurtmachiligida 2023-yil 26-iyul 42 mln so‘mlik “Emulsiya va kraska sotib olish” yuzasidan o‘tkazilgan davlat xaridlarida qator qonunbuzilishi holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Xususan, ushbu xaridlarda ishtirok etgan talabgorlarning hujjatlari xarid komissiyasi aʼzolari foydalangan qurilmalar (IP-manzillari bir xil) orqali elektron platformaga yuklangan hamda ishtirokchilarning takliflari xarid qilish hujjatlarida ko‘rsatilgan baholash mezonlariga zid ravishda baholangan.
Natijada O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 20-moddasi (xarid komissiyasining huquq va majburiyatlari), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat xaridlarini amalga oshirish bilan bog‘liq tartib-taomillarni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Qarori bilan tasdiqlangan Nizomning bir qator talablariga amal qilinmagan.
Mazkur holatlar bo‘yicha Agentlik tomonidan xarid komissiyalarining bayonnomalarini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachilarga taqdimnomalar kiritilgan holda qonunbuzilish holatlarii bartaraf etilishi taʼminlandi.
Shuningdek, ushbu holatlar yuzasidan to‘plangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.
Agentlik tomonidan davlat buyurtmachilari tomonidan amalga oshirilayotgan xaridlarda qonunchilik talablariga rioya qilinishi holatlarini monitoring qilish ishlari davom ettirilmoqda.

The Anti-Corruption Agency has carried out remote monitoring of procurements by government customers, which revealed a number of cases of violations of the law:
• Purchase of formwork components’ in the amount of 868.5 million soums on July 18, 2023, by order of UE ‘Bridge Construction Brigade No. 2’;
• Service for the strengthening of LED display modules installed at 40 bus stops’ in the amount of 494.0 million soums on June 6, 2023, by order of the Samarkand State Enterprise of Urban Passenger Transport;
• Service for the delivery and installation of solar panels’ in the amount of 200.0 million soums on July 10, 2023, by order of the State Specialized Boarding School No. 62 of Quva District;
• Purchase of a generator’ in the amount of 300.0 million soums on July 24, 2023, by order of the Poyariq District Medical Association;
• ‘Purchase of emulsion and paints’ in the amount of 42 million soums on July 26, 2023 by order of the Children’s School of Music and Arts No. 9 of Bulungur District.
In particular, the documents of the tender participants were uploaded to the electronic platform through the devices used by the members of the Procurement Commission (with the same IP addresses). Also, violations were identified during the evaluation of the participants’ bids.
As a result, the requirements of Articles 10, 14, 20 and 46 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’ and a number of requirements of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan ‘On Approval of the Regulation on the procedure for organizing and conducting procedures related to public procurement’ were violated.
In the above cases, the Anti-Corruption Agency submitted statutory notices to customers on the cancellation of the Procurement Commission protocols and the elimination of violations of the law.
The collected materials were sent to the Department on Combating Economic Crimes at the General Prosecutor’s Office.