“Toshkent-donmahsulotlari” AJ buyurtmachiligida 2023-yil 23-iyun kuni “Yuk tashish xizmati ko‘rsatish” yuzasidan o‘tkazilgan 500,0 mln so‘mlik davlat xaridida qator qonunbuzilishi holatlari aniqlandi.
Xususan, davlat xaridida ishtirok etgan ikki talabgorning hujjatlari xarid komissiyasi raisi va aʼzolari foydalangan qurilma (IP-manzillari bir xil) orqali elektron platformaga yuklangan.
Natijada O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning:
➖10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi);
➖14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi);
➖46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilgan va boshqa qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilgan.
Mazkur holatlar bo‘yicha 2023-yil 6-iyul kuni xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va qonuniy chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.

Выявлен ряд фактов нарушений законодательства при проведении государственной закупки на сумму 500,0 млн сумов от 23 июня 2023 года по заказу АО «Тошкент дон махсулотлари» на оказание услуг по перевозке грузов.
В частности, документы двух участников конкурса были загружены на электронную площадку через компьютер, использованный председателем и членами Закупочной комиссии (один и тот же IP-адрес).
В результате нарушены требования статей 10, 14 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках».
На основании этого, 6 июля 2023 года Агентством по противодействию коррупции заказчику было внесено представление об аннулировании протокола Закупочной комиссии, а собранные материалы направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.