“Toshkent xalqa avtomobil yo‘llaridan foydalanish uchastka boshqarmasi” unitar korxonasi buyurtmachiligida 2023 yil 31 mart kuni 2 ta lot bo‘yicha o‘tkazilgan 3 mlrd 220 mln so‘mlik davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi va boshqa qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Xususan, 2 ta lot bo‘yicha xaridda ishtirok etgan 2 nafardan tadbirkorlarning hujjatlari xarid komissiyasining kotibi foydalangan kompyuterning IP-manzili orqali elektron platformaga yuklangan.
Shuningdek, o‘tkazilgan ushbu davlat xaridida xarid komissiya raisi va aʼzolarining ishtirokisiz, boshqa shaxs tomonidan ularning elektron raqamli imzolari orqali xarid natijalari baholanganligi va imzolanganligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holatlar bo‘yicha 2023-yil 3-aprel kuni xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va qonuniy chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi hamda holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun Avtomobil yo‘llari qo‘mitasiga so‘rovnoma kiritildi.
Agentlikning taqdimnomasiga binoan “Toshkent xalqa avtomobil yo‘llaridan foydalanish uchastka boshqarmasi” unitar korxonasi tomonidan 4-aprel kuni xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilindi.

Изучение Агентством по противодействию коррупции государственных закупок на сумму 3 млрд 220 млн сумов, проведённых по двум лотам 31 марта 2023 года, по заказу УП «Территориальное управление по использованию дорог Ташкентской кольцевой автомобильной дороги» выявило нарушение требований статей 10, 14 и 46 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» и ряд других правонарушений.
В частности, документы двух предпринимателей, участвовавших в закупке двух лотов, были загружены на электронную площадку через IP-адрес компьютера, которым пользовался секретарь Закупочной комиссии.
Также было выявлено, что в данной государственной закупке оценка была проведена без участия председателя и членов Закупочной комиссии, а их ЭЦП были использованы другим лицом.
По выявленным случаям Агентство по противодействию коррупции направило в УП представление об аннулировании протокола Закупочной комиссии. Собранные материалы направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, а ​​в Комитет по автомобильным дорогам направлен запрос для проведения служебной проверки.
На основании представления Агентства по противодействию коррупции, 4 апреля УП «Территориальное управление по использованию дорог Ташкентской кольцевой автомобильной дороги» аннулировало протокол Закупочной комиссии.