“Toshkent xalqa avtomobil yo‘llaridan foydalanish uchastka boshqarmasi” unitar korxonasi buyurtmachiligida 2023 yil 31 mart kuni 2 ta lot bo‘yicha o‘tkazilgan 3 mlrd 220 mln so‘mlik davlat xaridida O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) talablari buzilganligi va boshqa qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Xususan, 2 ta lot bo‘yicha xaridda ishtirok etgan 2 nafardan tadbirkorlarning hujjatlari xarid komissiyasining kotibi foydalangan kompyuterning IP-manzili orqali elektron platformaga yuklangan.
Shuningdek, o‘tkazilgan ushbu davlat xaridida xarid komissiya raisi va aʼzolarining ishtirokisiz, boshqa shaxs tomonidan ularning elektron raqamli imzolari orqali xarid natijalari baholanganligi va imzolanganligi maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holatlar bo‘yicha 2023-yil 3-aprel kuni xarid komissiyasining bayonnomasini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va qonuniy chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi hamda holat bo‘yicha xizmat tekshiruvi o‘tkazish uchun Avtomobil yo‘llari qo‘mitasiga so‘rovnoma kiritildi.
Agentlikning taqdimnomasiga binoan “Toshkent xalqa avtomobil yo‘llaridan foydalanish uchastka boshqarmasi” unitar korxonasi tomonidan 4-aprel kuni xarid komissiyasining bayonnomasi bekor qilindi.

The study by the Anti-Corruption Agency of public procurement in the amount of 3 billion 220 million soums, carried out in two lots on March 31, 2023, by order of the Territorial Department for Use of Roads of the Tashkent Ring Road Unitary Enterprise has revealed a violation of the requirements of articles 10, 14 and 46 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’ and a number of other offenses.
In particular, the documents of two entrepreneurs who participated in the procurement of two lots were uploaded to the electronic platform via the IP address of the computer used by the Secretary of the Procurement Commission.
It was also revealed that in this public procurement, the assessment was carried out without the participation of the chairman and members of the Procurement Commission, and their EDS were used by another person to sign a Protocol.
Based on the identified cases, the Anti-Corruption Agency sent a statutory notice to the Unitary Enterprise to annul the protocol of the Procurement Commission. The collected materials were submitted to the Department on Combating Economic Crimes under the General Prosecutor’s Office, and an enquiry was sent to the Committee for Roads for an internal audit.
Based on the statutory notice of the Anti-Corruption Agency, on April 4, the Territorial Department for Use of Roads of the Tashkent Ring Road Unitary Enterprise annulled the Protocol of the Procurement Commission.