Jamoatchilik kengashi yig‘ilishida Davlat dasturi ijrosi hamda yaqin istiqbolda belgilanayotgan vazifalar muhokama qilindi
Joriy yilning 21-fevral kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi huzuridagi jamoatchilik kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan davlat dasturi ijrosi hamda 2025-2026 yilga belgilangan davlat dasturi loyihasi va kengashga oid tashkiliy masalalar muhokama etildi.
Dastlab kengash aʼzolariga 2023-yilning 27-noyabr kuni qabul qilingan PF-200-son Prezident Farmoni bilan tasdiqlangan davlat dasturi ijrosi to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Taʼkidlanganidek, Davlat dasturida 9 ta yo‘nalishda 30 ta banddan iborat vazifa va topshiriqlar belgilangan bo‘lib, barchasining ijrosi taʼminlandi. Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasini takomillashtirishga qaratilgan 12 ta normativ-huquqiy hujjat loyihalari ishlab chiqildi.
Davlat organlarining ochiqligini taʼminlash, davlat boshqaruvi organlari faoliyatini raqamlashtirish bo‘yicha yangi axborot tizimlari ishga tushirildi.
NNTlar uchun korrupsiyaga qarshi kurashish mavzularida Oliy Majlis fondi va uning hududlardagi bo‘linmalari tomonidan 1 mlrd 784 mln 400 ming so‘mlik grant tanlovlari eʼlon qilindi, 41 ta seminar tashkil etilib, unda 680 nafar NTT va OAV vakillarining malakasi oshirildi.
Davlat dasturi ijrosi doirasida Jamoatchilik kengashi aʼzolari ham o‘z fikrlarini bildirdi.
Xususan, “Demokratiya va inson huquqlari instituti” respublika jamoat birlashmasi direktori o‘rinbosari, Jamoatchilik kengashi raisi F.Otaxonov davlat dasturi ijrosi yuzasidan ishlab chiqilgan, lekin hozirda yuqori instansiyalarda ko‘rib chiqilyotgan loyihalarning qabul qilinguniga qadar ularni nazorat qilib borish lozimligini, shuningdek davlat dasturidagi vazifalarning sifatli ijro etilganligini o‘rganib, qo‘shimcha ravishda masʼullarga topshiriq berish orqali amaliyotga samarali joriy etilishini taʼminlash kerakligi to‘g‘risida fikr bildirdi.
"Mening Yurtim (MY5)" telekanali ijtimoiy-siyosiy loyiha rahbari Yu.Olimova dastur doirasidagi bandlarning bajarilganlik darajasini faqatgina davlat organlari tomonidan berilgan maʼlumotlar bilan baholamasdan, so‘rovnoma orqali aholi fikrini inobatga olgan holda baholash lozimligini taʼkidladi.
Mazkur Farmon bilan 2025-yil yanvar holatiga Ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlar soni 42 taga yetkazildi. Yig‘ilishda ushbu ro‘yxatni yana-da kengaytirishni taʼminlash bo‘yicha ishlarni izchil davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Kun tartibidagi ikkinchi masalada Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan davlat dasturi loyihasi taqdimoti amalga oshirildi.
Qayd etilganidek, davlat dasturi loyihasida davlat organlari faoliyatida korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish, ochiqligi va shaffofligini taʼminlash, institutsional asoslarni takomillashtirish, javobgarlikning muqarrarligini taʼminlash, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirishga qaratilgan 7 ta ustuvor yo‘nalishda vazifalar belgilandi.
Kengash aʼzolari dasturdagi lobbi faoliyatini normativ-huquqiy tartibga solish, davlat xizmatchilarining xorijda hisobraqamlar ochish ko‘chmas va boshqa mol-mulkka ega bo‘lishiga oid cheklov o‘rnatishning aniq tartibini belgilash, xodimlarni “halollikka tekshirish” institutini joriy etish, korrupsiyaviy jinoyatlar statistikasini yuritishga mo‘ljallangan yagona dasturiy taʼminotni yaratish kabi vazifalarga alohida eʼtibor qaratishdi.
Shuningdek, kengash aʼzosi O‘zbekiston inson huquqlari “Ezgulik” jamiyati Markaziy boshqaruvi raisi A.Tashanov dasturda OAV vakillari uchun surishtiruv jurnalistikasi, tahliliy tadqiqotlar o‘tkazish borasidagi ko‘nikmalarni oshirishga qaratilgan o‘quv kurslarini tashkil etish hamda jurnalistika yo‘nalishi mavjud oliy taʼlim muassasalarida sud jurnalistikasi fanini majburiy fan sifatida o‘qitilishini yo‘lga qo‘yish tashabbuslarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bundan tashqari, davlat dasturi loyihasiga tadqiqotlar o‘tkazib o‘zbek xalq maqollaridagi korrupsiyani oqlaydigan (Masalan, “Yegan og‘iz uyalar”), yoshlar ongida korrupsiyaga ijobiy holat ekanligini ko‘rsatadigan maqollarni adabiyotlardan chiqarish bo‘yicha chora-tadbirlarni kiritishni taklif etdi.
O‘zbekiston Respublikasi huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘qituvchisi I.Maxmudov loyihaga oliy taʼlim talabalarining baho olishga bo‘lgan munosabatini o‘rganish, oliy taʼlim muassasalarining korrupsiyalashganlik indeksini ishlab chiqish taklifini bildirdi.
Yig‘ilishda jamoatchilik kengashining 2025-yilga mo‘ljallangan ish rejasi ham muhokama etildi va tasdiqlandi.

The Public Anti-Corruption Council Discusses the Implementation of the State Program and Future Tasks
On February 21, the Public Council held a meeting at the Anti-Corruption Agency.
The meeting discussed the implementation of the State Anti-Corruption Program 2023-2024, the draft State Anti-Corruption Program 2025-2026, as well as organizational issues of the Council.
Members of the Council were informed about the results of the implementation of the State Program approved by the Decree of the President No. DP-200, adopted on November 27, 2023.
As noted, the State Program defined 30 tasks and instructions in 9 areas, and the execution of all tasks was ensured. 12 draft regulatory acts aimed at improving the fight against corruption have been developed.
New information systems have been launched that ensure the transparency of government authorities and the digitalization of the activities of government agencies and organizations.
The Public Fund at the Oliy Majlis and its regional branches announced grant competitions in the amount of 1.8 billion soums for NGOs on the anti-corruption topic, 41 workshops were organized, which retrained 680 representatives of NGOs and the media.
Members of the Public Council also expressed their opinion as part of the implementation of the State Program.
In particular, Foziljon Otakhonov, Deputy Director of the Republican Public Association of the Institute of Democracy and Human Rights, chairman of the Council, expressed an opinion on the need to monitor projects developed for the implementation of the state program, but are under consideration by higher bodies, until they adopt, as well as ensure their effective implementation in practice by studying the qualitative fulfillment of the tasks of the state program and giving additional instructions to the responsible persons.
Yulduzkhon Olimova, the head of the socio-political project of the MY5 TV channel, emphasized that the level of implementation of the program points must be evaluated not only according to the information provided by government bodies, but also taking into account the opinion of the population by survey.
By this Decree, as of January 2025, the number of socially significant information to be placed as open data increased to 42. The meeting noted the need to continue the work to ensure further expansion of this List.
The second issue of the agenda was the presentation of the draft State Anti-Corruption Program 2025-2026.
The draft defines the tasks in 7 priority areas, focused on eliminating corruption factors in the activities of government bodies, ensuring openness and transparency, improving institutional foundations, ensuring the inevitability of punishment, and the formation of an irreconcilable attitude to corruption.
The members of the Council also made focus on the tasks of the Program, including the regulation of lobbying activities, definition of a clear procedure for imposing restrictions on the opening of accounts, possession of real estate and other property by public servants abroad, the introduction of the Integrity Institute, the creation of a unified program for conducting statistics of corruption crimes.
Also, a member of the Council, chairman of the Central Board of the Ezgulik Human Rights Society of Uzbekistan Abdurakhmon Tashanov expressed full support for the initiative to organize training courses for media representatives aimed at advancing their skills in journalistic investigations and analytical research, as well as the introduction of teaching Court Reporting as a compulsory subject in higher educational institutions, which have Journalism courses.
Ibrahimjon Makhmudov, lecturer at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan proposed to study the attitude of students of higher educational institutions to assessment and grading, and to develop a corruption index in higher educational institutions.