Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash amaliyotiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
Joriy yilning 21-yanvar kuni davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari (komplayens-nazorat)ning 200 nafardan ziyod xodimlari uchun “E-anticor.uz” elektron platformasidan foydalanish tartibi va korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash amaliyotiga bag‘ishlangan onlayn seminar o‘tkazildi.
Mazkur tadbir davlatimiz rahbarining 2022-yil 11-maydagi PQ-240-son qaroriga muvofiq, ichki nazorat tuzilmalari xodimlarining bilim va malakasini oshirish, ularga uslubiy yordam berish borasida Agentlik tomonidan muntazam tashkil etib kelinayotgan o‘quvlarning navbatdagisidir.
Maʼlumki, 2022-yil 1-sentyabridan boshlab, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, shu jumladan ularning hududiy bo‘linmalari, davlat unitar korxonalari va muassasalari, davlat ulushi 50 foizdan yuqori tashkilotlarning faoliyatida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni majburiy baholash tartibi joriy etildi.
Unga ko‘ra, har yili  1 martga qadar Agentlik tomonidan tasdiqlangan Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va baholash uslubiyoti asosida davlat tashkiloti faoliyatidagi (vazifa va funksiyalardagi) korrupsiyaviy xavf-xatarlar ichki va tashqi axborot manbalari asosida aniqlanib, korrupsiyaviy xavf-xatarlarning darajasi past, o‘rta, yuqori o‘lchovlarda baholanadi.
Xususan, 2024 yilda 101 ta davlat organlari va tashkilotlarining 7 525 ta funksiyalaridan 495 tasi korrupsiya xavf-xatar darajasi “yuqori”, 1 541 tasi “o‘rta”, 5 489 tasi “past” baholandi va Korrupsiyaga moyil bo‘lgan munosabatlar elektron reyestri shakllantirildi.
Seminarda korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va to‘g‘ri baholash tartiblari, mezonlari, davriyligi, baholash natijalari bo‘yicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlar, bu borada o‘tgan davrdagi amaliyot va tajriba muhokama qilindi. Har bir aniqlangan korrupsiyaviy xavf-xatarlarning tavsifi va darajasi, ularni bartaraf etish bo‘yicha choralarni o‘z ichiga oluvchi korrupsiyaviy xavf-xatarlar xaritalarini tuzish masalasi amaliy misollarda ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, “E-anticor.uz” elektron platformasiga maʼlumotlarni kiritish tartibiga eʼtibor qaratilib, bu borada ishtirokchilar duch kelayotgan muammolar, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar va ularni bartaraf etish masalalari yuzasidan o‘zaro fikr almashildi.
Ishtirokchilarga korrupsiyaviy xavf-xatarlarning oldini olish va kamaytirish bo‘yicha zarur maʼlumotlar, kerakli tavsiyalar berildi.

The Anti-Corruption Agency Conducted a Seminar on the Practice of Assessing Corruption Risks
On January 21, the Anti-Corruption Agency held an online seminar for more than 200 employees of internal anti-corruption control (compliance control) units of government agencies and organizations to discuss the procedure for using E-anticor.uz electronic platform and the practice of assessing corruption risks.
This event is another in a series of trainings regularly organized by the Agency in order to improve the knowledge and skills of employees of internal anti-corruption control units and provide them with methodological assistance.
From September 1, 2022, a procedure for mandatory assessment of corruption risks in the activities of government and administrative bodies, including their territorial divisions, state unitary enterprises and institutions, organizations with a state share of more than 50 percent, was introduced.
According to it, by March 1 of each year, in accordance with the Methodology for Corruption Risks Assessment, approved by the Agency, based on internal and external sources of information, corruption risks in the activities (tasks and functions) of a government organization are detected, and the level of corruption risks is classified as low, medium, high.
In particular, in 2024, out of 7,525 functions of 101 government bodies and organizations, 495 rated ‘high’ for the level of corruption risk, 1,541 assessed as ‘medium’, and 5,489 – ‘low’, and based on these results an electronic Register of Corruption-Prone Relations was formed.
The seminar discussed the procedures, criteria, frequency and measures that must be taken based on the assessment results to identify and properly assess corruption risks. Using practical examples, the issue of creating corruption risk maps was considered, including a description and level of each identified corruption risk, as well as measures to eliminate them.
The seminar also made focus on the procedure for entering data on E-anticor.uz electronic platform.
The participants were provided with the necessary information and recommendations for preventing and reducing corruption risks.