Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash amaliyotiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
Joriy yilning 21-yanvar kuni davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari (komplayens-nazorat)ning 200 nafardan ziyod xodimlari uchun “E-anticor.uz” elektron platformasidan foydalanish tartibi va korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash amaliyotiga bag‘ishlangan onlayn seminar o‘tkazildi.
Mazkur tadbir davlatimiz rahbarining 2022-yil 11-maydagi PQ-240-son qaroriga muvofiq, ichki nazorat tuzilmalari xodimlarining bilim va malakasini oshirish, ularga uslubiy yordam berish borasida Agentlik tomonidan muntazam tashkil etib kelinayotgan o‘quvlarning navbatdagisidir.
Maʼlumki, 2022-yil 1-sentyabridan boshlab, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, shu jumladan ularning hududiy bo‘linmalari, davlat unitar korxonalari va muassasalari, davlat ulushi 50 foizdan yuqori tashkilotlarning faoliyatida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni majburiy baholash tartibi joriy etildi.
Unga ko‘ra, har yili  1 martga qadar Agentlik tomonidan tasdiqlangan Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va baholash uslubiyoti asosida davlat tashkiloti faoliyatidagi (vazifa va funksiyalardagi) korrupsiyaviy xavf-xatarlar ichki va tashqi axborot manbalari asosida aniqlanib, korrupsiyaviy xavf-xatarlarning darajasi past, o‘rta, yuqori o‘lchovlarda baholanadi.
Xususan, 2024 yilda 101 ta davlat organlari va tashkilotlarining 7 525 ta funksiyalaridan 495 tasi korrupsiya xavf-xatar darajasi “yuqori”, 1 541 tasi “o‘rta”, 5 489 tasi “past” baholandi va Korrupsiyaga moyil bo‘lgan munosabatlar elektron reyestri shakllantirildi.
Seminarda korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va to‘g‘ri baholash tartiblari, mezonlari, davriyligi, baholash natijalari bo‘yicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlar, bu borada o‘tgan davrdagi amaliyot va tajriba muhokama qilindi. Har bir aniqlangan korrupsiyaviy xavf-xatarlarning tavsifi va darajasi, ularni bartaraf etish bo‘yicha choralarni o‘z ichiga oluvchi korrupsiyaviy xavf-xatarlar xaritalarini tuzish masalasi amaliy misollarda ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, “E-anticor.uz” elektron platformasiga maʼlumotlarni kiritish tartibiga eʼtibor qaratilib, bu borada ishtirokchilar duch kelayotgan muammolar, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar va ularni bartaraf etish masalalari yuzasidan o‘zaro fikr almashildi.
Ishtirokchilarga korrupsiyaviy xavf-xatarlarning oldini olish va kamaytirish bo‘yicha zarur maʼlumotlar, kerakli tavsiyalar berildi.

Проведён семинар, посвящённый практике оценки коррупционных рисков
21 января состоялся онлайн-семинар для более 200 сотрудников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроля) государственных органов и организаций, посвящённый порядку использования электронной площадки E-anticor.uz и практике оценки коррупционных рисков.
Данное мероприятие является очередным из серии тренингов, регулярно организуемых Агентством в целях повышения знаний и навыков сотрудников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля и оказания им методической помощи.
Как известно, с 1 сентября 2022 года вводится порядок обязательной оценки коррупционных рисков в деятельности органов государственной власти и управления, в том числе их территориальных подразделений, государственных унитарных предприятий и учреждений, организаций с долей государства более 50 процентов.
Согласно ему, до 1 марта каждого года согласно Методике выявления и оценки коррупционных рисков, утверждённой Агентством, на основе внутренних и внешних источников информации, определяются коррупционные риски в деятельности (задачах и функциях) государственной организации, и уровень коррупционных рисков классифицируется в трёх измерениях - низкий, средний, высокий.
В частности, в 2024 году из 7525 функций 101 государственного органа и организации 495 получили оценку «высокий» по уровню коррупционного риска, 1541 — «средний», 5489 — «низкий», а также был сформирован электронный Реестр отношений, наиболее подверженных коррупции.
На семинаре обсуждались процедуры, критерии, периодичность и меры, которые необходимо принимать по результатам оценки для выявления и надлежащей оценки коррупционных рисков. На практических примерах рассмотрен вопрос создания карт коррупционных рисков, включающих описание и уровень каждого выявленного коррупционного риска, а также меры по их устранению.
Также было уделено внимание порядку внесения данных на электронную площадку E-anticor.uz.
Участникам была предоставлена ​​необходимая информация и рекомендации по предотвращению и снижению коррупционных рисков.