Istanbul harakatlar rejasi 5-bosqich monitoringining Bazaviy Hisoboti va "Yo‘l xaritasi" muhokama qilindi
Joriy yilning 27 may kuni  Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) Aksilkorrupsiya tarmog‘i Istanbul harakatlar rejasi doirasidagi 5-raund Bazaviy hisoboti va O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi islohotlarini yanada takomillashtirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” loyihasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, IHTT va xalqaro hamkor tashkilotlar hamkorligida tashkil etildi. Unda  Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov, AQSHning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Jonatan Henik hamda IHTT Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi rahbari Yuliya Fromgols (onlayn), shuningdek, masʼul vazirlik va idoralar, fuqarolik jamiyati institutlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Maʼlumot uchun: Istanbul Harakatlar rejasi Markaziy Osiyo va Sharqiy Yevropa mamlakatlari uchun IHTT Aksilkorrupsiya tarmog‘ining mintaqaviy dasturi bo‘lib, Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Ukraina hamda O‘zbekiston davlatlarini qamrab oladi. Uning doirasida aʼzo davlatlar tomonidan BMTning korrupsiyaga qarshi konvensiyasi va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro standartlarning milliy amaliyotga joriy etilishi holati tahlil qilib boriladi.
Taʼkidlanganidek, IHTT tomonidan taqdim etilgan Istanbul harakatlar rejasi bugungi kunda O‘zbekistonda ham korrupsiyaga qarshi kurashish islohotlarini amalga oshirishda muhim yo‘nalish sifatida xizmat qilmoqda. U faqat erishilgan yutuqlarni baholabgina qolmasdan, balki eʼtibor berilishi lozim bo‘lgan ustuvor sohalarni aniqlab bermoqda.
Xususan, 2024-yil O‘zbekistonda amalga oshirilgan  5-bosqich monitoringi va baholash tizimi to‘qqizta samaradorlik sohasi, yaʼni korrupsiyaga qarshi siyosat, manfaatlar to‘qnashuvi va mol-mulk deklaratsiyasi, xabar beruvchini himoya qilish, biznesning yaxlitligi, davlat xaridlarida halollik, sud hokimiyatining mustaqilligi, prokuraturaning mustaqilligi, korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha ixtisoslashtirilgan muassasalar, korrupsiya jinoyatlari uchun taʼqib qilishni o‘z ichiga oldi.
Yakunda O‘zbekistonning korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati Markaziy Osiyo davlatlari ichida eng yuqori baholanib, IHTT vakillari tomonidan mamlakatimizdagi so‘nggi islohotlar ijobiy tendensiyasi eʼtirof etildi. Shu jumladan, O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati ishlab chiqilishi va amalga oshirilishida fuqarolik jamiyati institutlarining roli oshganligi alohida taʼkidlandi. Shuningdek, davlat xaridlari va biznesda halollik yo‘nalishlarida O‘zbekiston ko‘rsatkichlari yaxshilangan.
Bularning barchasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyovning siyosiy irodasi, shuningdek, mamlakat parlamenti va ijro hokimiyati idoralarining saʼy-harakatlari samarasi hamda xalqaro hamkorlarning yaqin ko‘magi va hamkorligining amaliy natijasi sifatida qayd etildi.
Tadbirda monitoring natijalari bo‘yicha yuqorida qayd etilgan har bir yo‘nalish asosida IHTT  tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar eʼtibor markazida bo‘ldi. Har bir yo‘nalish bo‘yicha  amaliyotga yo‘naltirilgan, aniq va samarali tavsiyalar, ularni amalga oshirish choralari muhokama qilindi. Ayni jarayonda nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati vakillari ham o‘z fikr va mulohazalari bilan faol ishtirok etdi.
Muhokamalarda  hisobot natijalari va ishlab chiqilgan tavsiyalar asosida O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashuvchi idoralarning mustaqilligi va samaradorligini, sudya va prokurorlarni tayinlash  va hisobdorlik jarayonlarining shaffofligini oshirish, “vistlblouerlar”, yaʼni xabar beruvchilarning himoyasi mexanizmlarini, shuningdek, mol-mulk va manfaatlar to‘qnashuvini deklaratsiya qilish tizimini takomillashtirish, davlat xaridlari va xususiy sektorda halollikni oshirish, korrupsiyaviy jinoyatlar uchun jazoning muqarrarligini taʼminlash kabi yo‘nalishlarga eʼtiborni yanada kuchaytirish lozimligiga urg‘u berildi.
Tadbir doirasida IHTT tomonidan taqdim etilgan tavsiyalar asosida ishlab chiqilgan “Yo‘l xaritasi” loyihasi keng muhokama qilinib, uni amalga oshirish yuzasidan aniq vazifalar belgilab olindi.
Mazkur muloqot nafaqat Bazaviy hisobot va “Yo‘l xaritasi” loyihasi taqdimoti, balki tajriba almashish, milliy islohotlarni xalqaro mezonlarga moslashtirish va hamkorlik aloqalarini yanda mustahkamlash maydoni sifatida xizmat qildi.

Состоялось обсуждение Базового отчёта пятого раунда мониторинга Стамбульского плана действий и "Дорожной карты"
27 мая состоялась презетация Базового отчёта в рамках пятого раунда мониторинга Стамбульского плана действий по борьбе с коррупцией Антикоррупционной сети ОЭСР и проекта «Дорожной карты» по дальнейшему совершенствованию антикоррупционных реформ в Узбекистане.
Мероприятие организовано Агентством по противодействию коррупции Республики Узбекистан совместно с ОЭСР и международными партнёрскими организациями. В мероприятии приняли участие директор Агентства по борьбе с коррупцией Акмаль Бурханов, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник и руководитель Антикоррупционного отдела ОЭСР Джулия Фромгольц (онлайн), а также представители профильных министерств и ведомств, институтов гражданского общества, международных организаций и дипломатического корпуса.
Справочная информация: Стамбульский план действий — региональная программа Антикоррупционной сети ОЭСР для стран Центральной Азии и Восточной Европы, охватывающая Армению, Азербайджан, Грузию, Казахстан, Кыргызстан, Молдову, Монголию, Таджикистан, Украину и Узбекистан. В его рамках анализируется состояние имплементации Конвенции ООН против коррупции и международных антикоррупционных стандартов в национальную практику государств-участников.
Как было отмечено, Стамбульский план действий, представленный ОЭСР, в настоящее время служит важным ориентиром в реализации антикоррупционных реформ в Узбекистане. Он не только оценивает достигнутый прогресс, но и выявляет приоритетные области, требующие внимания.
В частности, пятый раунд мониторинга и оценки, проведённый в Узбекистане в 2024 году, включал девять направлений эффективности, а именно: антикоррупционная политика, конфликт интересов и декларирование активов, защита осведомителей, добропорядочность в бизнесе, добропорядочность в государственных закупках, независимость судебной власти, независимость органов прокуратуры, специализированные антикоррупционные институты и привлечение к ответственности за коррупционные преступления.
В итоге антикоррупционная политика Узбекистана получила самую высокую оценку среди стран Центральной Азии, а представители ОЭСР признали позитивную тенденцию реформ в нашей стране. В частности, было подчеркнуто, что возросла роль институтов гражданского общества в разработке и реализации антикоррупционной политики в Узбекистане. Показатели Узбекистана также улучшились в сферах государственных закупок и добропорядочности в бизнесе.
Всё это было отмечено как результат политической воли Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, усилий парламента и исполнительной власти страны, а также практических результатов тесной поддержки и сотрудничества международных партнёров.
На мероприятии в центре внимания были рекомендации, разработанные ОЭСР по каждому из вышеперечисленных направлений на основе результатов мониторинга. По каждому направлению обсуждались практические и эффективные рекомендации и меры по их реализации. Представители негосударственных некоммерческих организаций и гражданского общества также активно участвовали в этом процессе, высказывая свои мнения и комментарии.
В ходе обсуждений, на основе результатов отчёта и разработанных рекомендаций, была подчеркнута необходимость дальнейшего усиления внимания к таким направлениям, как повышение независимости и эффективности антикоррупционных органов в Узбекистане, повышение прозрачности процессов назначения и подотчётности судей и прокуроров, совершенствование механизмов защиты осведомителей, а также системы декларирования активов и конфликта интересов, повышение добропорядочности в государственных закупках и частном секторе, обеспечение неотвратимости наказания за коррупционные преступления.
В рамках мероприятия состоялось широкое обсуждение «Дорожной карты», разработанной на основе представленных рекомендаций ОЭСР, а также были определены конкретные задачи по её реализации.
Мероприятие стало не только местом презентации Базового отчёта и «Дорожной карты», но и площадкой для обмена опытом, адаптации национальных реформ к международным стандартам и дальнейшего укрепления сотрудничества.