Istanbul harakatlar rejasi 5-bosqich monitoringining Bazaviy Hisoboti va "Yo‘l xaritasi" muhokama qilindi
Joriy yilning 27 may kuni  Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) Aksilkorrupsiya tarmog‘i Istanbul harakatlar rejasi doirasidagi 5-raund Bazaviy hisoboti va O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi islohotlarini yanada takomillashtirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” loyihasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, IHTT va xalqaro hamkor tashkilotlar hamkorligida tashkil etildi. Unda  Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov, AQSHning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Jonatan Henik hamda IHTT Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi rahbari Yuliya Fromgols (onlayn), shuningdek, masʼul vazirlik va idoralar, fuqarolik jamiyati institutlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Maʼlumot uchun: Istanbul Harakatlar rejasi Markaziy Osiyo va Sharqiy Yevropa mamlakatlari uchun IHTT Aksilkorrupsiya tarmog‘ining mintaqaviy dasturi bo‘lib, Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Ukraina hamda O‘zbekiston davlatlarini qamrab oladi. Uning doirasida aʼzo davlatlar tomonidan BMTning korrupsiyaga qarshi konvensiyasi va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro standartlarning milliy amaliyotga joriy etilishi holati tahlil qilib boriladi.
Taʼkidlanganidek, IHTT tomonidan taqdim etilgan Istanbul harakatlar rejasi bugungi kunda O‘zbekistonda ham korrupsiyaga qarshi kurashish islohotlarini amalga oshirishda muhim yo‘nalish sifatida xizmat qilmoqda. U faqat erishilgan yutuqlarni baholabgina qolmasdan, balki eʼtibor berilishi lozim bo‘lgan ustuvor sohalarni aniqlab bermoqda.
Xususan, 2024-yil O‘zbekistonda amalga oshirilgan  5-bosqich monitoringi va baholash tizimi to‘qqizta samaradorlik sohasi, yaʼni korrupsiyaga qarshi siyosat, manfaatlar to‘qnashuvi va mol-mulk deklaratsiyasi, xabar beruvchini himoya qilish, biznesning yaxlitligi, davlat xaridlarida halollik, sud hokimiyatining mustaqilligi, prokuraturaning mustaqilligi, korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha ixtisoslashtirilgan muassasalar, korrupsiya jinoyatlari uchun taʼqib qilishni o‘z ichiga oldi.
Yakunda O‘zbekistonning korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati Markaziy Osiyo davlatlari ichida eng yuqori baholanib, IHTT vakillari tomonidan mamlakatimizdagi so‘nggi islohotlar ijobiy tendensiyasi eʼtirof etildi. Shu jumladan, O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati ishlab chiqilishi va amalga oshirilishida fuqarolik jamiyati institutlarining roli oshganligi alohida taʼkidlandi. Shuningdek, davlat xaridlari va biznesda halollik yo‘nalishlarida O‘zbekiston ko‘rsatkichlari yaxshilangan.
Bularning barchasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyovning siyosiy irodasi, shuningdek, mamlakat parlamenti va ijro hokimiyati idoralarining saʼy-harakatlari samarasi hamda xalqaro hamkorlarning yaqin ko‘magi va hamkorligining amaliy natijasi sifatida qayd etildi.
Tadbirda monitoring natijalari bo‘yicha yuqorida qayd etilgan har bir yo‘nalish asosida IHTT  tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar eʼtibor markazida bo‘ldi. Har bir yo‘nalish bo‘yicha  amaliyotga yo‘naltirilgan, aniq va samarali tavsiyalar, ularni amalga oshirish choralari muhokama qilindi. Ayni jarayonda nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati vakillari ham o‘z fikr va mulohazalari bilan faol ishtirok etdi.
Muhokamalarda  hisobot natijalari va ishlab chiqilgan tavsiyalar asosida O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashuvchi idoralarning mustaqilligi va samaradorligini, sudya va prokurorlarni tayinlash  va hisobdorlik jarayonlarining shaffofligini oshirish, “vistlblouerlar”, yaʼni xabar beruvchilarning himoyasi mexanizmlarini, shuningdek, mol-mulk va manfaatlar to‘qnashuvini deklaratsiya qilish tizimini takomillashtirish, davlat xaridlari va xususiy sektorda halollikni oshirish, korrupsiyaviy jinoyatlar uchun jazoning muqarrarligini taʼminlash kabi yo‘nalishlarga eʼtiborni yanada kuchaytirish lozimligiga urg‘u berildi.
Tadbir doirasida IHTT tomonidan taqdim etilgan tavsiyalar asosida ishlab chiqilgan “Yo‘l xaritasi” loyihasi keng muhokama qilinib, uni amalga oshirish yuzasidan aniq vazifalar belgilab olindi.
Mazkur muloqot nafaqat Bazaviy hisobot va “Yo‘l xaritasi” loyihasi taqdimoti, balki tajriba almashish, milliy islohotlarni xalqaro mezonlarga moslashtirish va hamkorlik aloqalarini yanda mustahkamlash maydoni sifatida xizmat qildi.

Baseline Report of the Fifth Round of Monitoring under the Istanbul Anti-Corruption Action Plan and Roadmap Discussed in Tashkent
Presentation of the Baseline Report within the framework of the fifth round of monitoring of the Istanbul Anti-Corruption Action Plan of the OECD Anti-Corruption Network and Roadmap for further improvement of anti-corruption reforms in Uzbekistan took place May 27 in Tashkent.
The Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan jointly with the OECD and international partner organizations acted the organizers of the event. Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, Jonathan Henick, US Ambassador to Uzbekistan, and Julia Fromholz, Head of the Anti-Corruption Division in the OECD’s Directorate for Financial and Enterprise Affairs (online), as well as representatives of relevant ministries and departments, civil society institutions, international organizations and the diplomatic corps attended the event.
For reference: The Istanbul Action Plan is the sub-regional peer-review program for the Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia, covering Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Mongolia, Tajikistan, Ukraine and Uzbekistan. It analyses the state of implementation of the UN Convention against Corruption and international anti-corruption standards in the national practices of the participating states.
As noted, the Istanbul Action Plan presented by the OECD currently serves as an important benchmark in the implementation of anti-corruption reforms in Uzbekistan. It not only assesses the progress achieved, but also identifies priority areas requiring attention. In particular, the fifth round of monitoring and assessment conducted in Uzbekistan in 2024 included nine efficiency areas, including anti-corruption policy, conflict of interest and asset declarations, protection of whistleblowers, business integrity, integrity in public procurement, independence of judiciary, independence of public prosecution service, specialized anti-corruption institutions and enforcement of corruption offences.
As a result, Uzbekistan’s anti-corruption policy received the highest rating among Central Asian countries, and OECD representatives recognized the positive trend of reforms in the country. In particular, it was emphasized that the role of civil society institutions in the development and implementation of anti-corruption policy in Uzbekistan has increased. Uzbekistan’s indicators have also improved in the areas of public procurement and integrity in business.
All this was noted as a result of the political will of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the efforts of the parliament and the executive branch of the country, as well as the practical results of the close support and cooperation of international partners.
The event focused on the recommendations developed by the OECD in each of the above areas based on the monitoring results. Practical and effective recommendations and measures for their implementation were discussed for each area. Non-governmental stakeholders and civil society representatives also actively participated in this process, expressing their opinions and comments.
During the discussions, based on the results of the Baseline Report and the developed recommendations, the need was emphasized to further strengthen attention to such areas as increasing the independence and effectiveness of anti-corruption bodies in Uzbekistan, increasing the transparency of the appointment and accountability of judges and prosecutors, improving whistleblower protection mechanisms, as well as asset declaration and conflict of interest systems, increasing integrity in public procurement and private sector, ensuring the inevitability of punishment for corruption offences.
The participants also discussed the Roadmap developed on the basis of the presented OECD recommendations, and specific tasks for its implementation were identified.
The event became both a venue for the presentation of the Baseline Report and the Roadmap, and a platform for exchanging experiences, adapting national reforms to international standards and further strengthening cooperation.