Kompyuter sotib olishda mablag‘lar o‘zlashtirilgani aniqlandi
Agentlik sobiq Xalq ta'limi vazirligi huzuridagi “O‘quv ta’lim-ta’minot” davlat muassasasi tomonidan 2021-2022-yillar mobaynida “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida respublika budjeti hisobidan xarid qilingan kompyuter va boshqa vositalarning tavsiya etilgan texnik topshiriqlarga muvofiqligi hamda moliyaviy mablag‘lardan foydalanishning oqilonaligi, tejamkorligi va samaradorligini Farg‘ona, Namangan, Toshkent, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarida joyiga chiqqan holda o‘rgandi.
Yetkazib berilgan kompyuterlarning texnik xususiyatlari o‘rganilganida shartnomada ko‘rsatilgan talablar to‘liq bajarilmaganligi aniqlandi.
O‘rganish yakunlari bo‘yicha to‘plangan hujjatlar mas’ul shaxslarning xatti-harakatlariga huquqiy baho berish uchun Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.
Mazkur holat yuzasidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti Toshkent shahar boshqarmasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilib, “O‘quv ta’lim-ta’minot” DM va “Smart Sales Leader” MChJ o‘rtasida 2021-2022-yilda tuzilgan shartnomaga asosan, jamiyat tomonidan yetkazib berilishi lozim bo‘lgan qo’shimcha elektron vositalar yetkazib berilmasdan, jami 919 mln 360 ming so‘m miqdordagi budjet mablag‘lari o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilinganligi aniqlangan.
Holat yuzasidan Departamentning Toshkent shahar boshqarmasi tomonidan “O‘quv ta’lim-ta’minot” DM va “Smart Sales Leader” MChJ mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi hamda 205-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Выявлено хищение бюджетных средств при покупке компьютеров
Агентством по противодействию коррупции проведено изучение с выездом в Ферганскую, Наманганскую, Ташкентскую, Сырдарьинскую и Джизакскую области технических характеристик компьютеров и других электронных средств, которые были приобретены за счёт бюджетных средств государственным учреждением «Укув таълим-таъминот» в рамках проекта «Один миллион программистов».
Изучение показало, что компьютеры не в полной мере соответствуют требованиям, указанным в контракте.
Собранные в результате изучения материалы были направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре для правовой оценки действиям ответственных лиц.
Доследственная проверка показала, что между государственным учреждением «Укув таълим-таъминот» и ООО «Smart Sales Leader» был составлен договор, согласно которому, общество должно было поставить дополнительные электронные средства, но они не были поставлены, а бюджетные средства на общую сумму 919 миллионов 360 тысяч сумов были расхищены путём присвоения.
В настоящее время в отношении должностных лиц государственного учреждения «Укув таълим-таъминот» и ООО «Smart Sales Leader» возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 167, а также пункту «а» части 2 статьи 205 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время ведётся предварительное следствие.